SG: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
(rozbudowa, wikizacja, link zewn.)
 
Linia 1: Linia 1:
SG - Specific Gravity - miara ekstraktu brzeczki lub piwa, wyrażona jako gęstość. Używana głównie w USA. Można ją przeliczyć na skalę [[Balling]] przez podzielenie 2 ostatnich cyfr przez 4. Np. brzeczka o gęstości 1.050 będzie miała (50:4) ok. 12.5 Blg
'''SG''' ('''Specific Gravity''', ang. gęstość względna) – stosunek gęstości badanej substancji do gęstości substancji wzorcowej. Wielkość niemianowana stosowana jako miara [[ekstrakt]]u, głównie w USA.
 
SG wykorzystuje się do określania gęstości [[Brzeczka|brzeczki]] lub piwa, w szczególności do określania [[OG|gęstości początkowej (OG)]] i [[FG|gęstości końcowej (FG)]]. Pomiaru SG najczęściej dokonuje się odpowiednio skalibrowanym [[areometr]]em. Substancją wzorcową jest woda, zwykle w temperaturze 20 °C, zatem SG<sub>wody</sub> = 1.000, natomiast gęstość względną badanej cieczy można opisać wzorem:
 
: ''<big>SG<sub>cieczy</sub> = δ<sub>cieczy(20°C)</sub> / δ<sub>H<sub>2</sub>O(20°C)</sub></big>'' ,&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;gdzie ''δ'' – gęstość bezwzględna
 
Przykładowo, gęstość alkoholu etylowego w 20°C wynosi 0.7893 g/cm<sup>3</sup>, gęstość wody w 20°C to 0.9982 g/cm<sup>3</sup>, zatem SG<sub>etanolu</sub> = 0.7893 / 0.9982, co daje wynik 0.791.
 
Taka wartość SG oznacza, że alkohol etylowy jest o 20.9 % lżejszy od wody. Z tego powodu skrajnie wysoko odfermentowane piwa również mogą być lżejsze od wody, tzn. mogą osiągać gęstość względną niższą od 1.000. Należy mieć to na uwadze przeliczając SG na stopnie [[Plato]] / [[Balling]]a (szacunkowe przeliczanie – zob. [[OG|Original Gravity]]).
 
== Linki zewnętrzne ==
* [http://betatestbrewing.com/pages/plato_to_sg.html Kalkulator do przeliczania SG na Plato]


[[Kategoria:Słownik]]
[[Kategoria:Słownik]]

Aktualna wersja na dzień 04:02, 30 mar 2017

SG (Specific Gravity, ang. gęstość względna) – stosunek gęstości badanej substancji do gęstości substancji wzorcowej. Wielkość niemianowana stosowana jako miara ekstraktu, głównie w USA.

SG wykorzystuje się do określania gęstości brzeczki lub piwa, w szczególności do określania gęstości początkowej (OG) i gęstości końcowej (FG). Pomiaru SG najczęściej dokonuje się odpowiednio skalibrowanym areometrem. Substancją wzorcową jest woda, zwykle w temperaturze 20 °C, zatem SGwody = 1.000, natomiast gęstość względną badanej cieczy można opisać wzorem:

SGcieczy = δcieczy(20°C) / δH2O(20°C) ,     gdzie δ – gęstość bezwzględna

Przykładowo, gęstość alkoholu etylowego w 20°C wynosi 0.7893 g/cm3, gęstość wody w 20°C to 0.9982 g/cm3, zatem SGetanolu = 0.7893 / 0.9982, co daje wynik 0.791.

Taka wartość SG oznacza, że alkohol etylowy jest o 20.9 % lżejszy od wody. Z tego powodu skrajnie wysoko odfermentowane piwa również mogą być lżejsze od wody, tzn. mogą osiągać gęstość względną niższą od 1.000. Należy mieć to na uwadze przeliczając SG na stopnie Plato / Ballinga (szacunkowe przeliczanie – zob. Original Gravity).

Linki zewnętrzne