Siarkowodór

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gaz o zapachu zgniłych jaj. Wytwarzany przez drożdże podczas fermentacji. Jego zapach jest szczególnie odczuwalny podczas fermentacji burzliwej piw dolnej fermentacji. H2S jest gazem bardzo lotnym i dzięki temu jest dość dobrze usuwany wraz z dwutlenkiem węgla podczas fermentacji.

H2S / SIARKOWODÓR / HYDROGEN SULPHIDE (0721)

Najczęstsze skojarzenia

siarkowy, zgniłe jajo

Charakterystyka

Siarkowodór występuje we wszystkich piwach, ma tylko różne stężenie. Wytwarzany jest przez drożdże podczas fermentacji oraz w trakcie etapu dojrzewania. Mogą produkować go również bakterie. W małych stężeniach H2S wprowadza „świeży” aromat do piwa, w większych bywa wadą. Wyczuwanie go w piwie w małych stężeniach może być wyzwaniem, ponieważ jest wysoce lotny i nasze zmysły szybko się do niego adaptują.

Przyczyny powstania
  • zakażenie bakteryjne
  • niedokończona fermentacja
Możliwości eliminacji
  • zachowanie lepszej higieny w browarze
  • dłuższe leżakowanie piwa
  • użycie innego szczepu drożdż
Sposób degustacji

Zakryj szklankę ręką (upewniając się, że nie ma na niej obcych zapachów), zakręć szklanką aby uwolnić aromat, podnieś rękę i szybko weź pojedyncze, krótkie wdechy. Uważaj, aby nie wystawić się wcześniej na działanie tego aromatu, ponieważ nasz węch bardzo szybko się do niego adaptuje.

Typowe stężenie w piwie: 0,001-0,2 mg/l
Próg wyczuwalności: 4 μg/l (powyżej 4 mg/l zapach jest odczuwany jako bardzo silny)

Uwagi

Jako stężenie niebezpieczne dla zdrowia przyjmuje się 6 mg/l. Siarkowodór powstaje w niewielkich ilościach w przewodzie pokarmowym w wyniku rozkładu białek zawierających siarkę i jest jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu gazów jelitowych. Najlepsza temperatura wyczuwania to 6°C.

Opracowanie: Dorota Chrapek (dori), Paweł Leszczyński
Na podstawie pliku: http://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf