Zacieranie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
m (poprawiono linki wewnętrzne)
 
Linia 1: Linia 1:
Zacieranie jest jednym z najważniejszych procesów przy produkcji piwa. W czasie tego procesu składniki [[słód|słodu]] przechodzą do [[brzeczka|brzeczki]] podlegając jednoczesnej przemianie do form przyswajalnych przez drożdże oraz przydatnych do tworzenia cech fizykochemicznych piwa. Ponieważ główne składniki słodu; [[skrobia]] oraz białka są bardzo słabo rozpuszczalne w wodzie, a ponadto ich masy cząsteczkowe i forma uniemożliwia ich wykorzystanie przez drożdże, celem procesu zacierania jest wykorzystanie [[enzymy|enzymów]] rodzimych [[słód|słodu]] do hydrolizy i doprowadzenie do form przydatnych w dalszych etapach produkcji piwa [[Kategoria:Słownik]]
Zacieranie jest jednym z najważniejszych procesów przy produkcji piwa. W czasie tego procesu składniki [[:Kategoria:Słody|słodu]] przechodzą do [[brzeczka|brzeczki]] podlegając jednoczesnej przemianie do form przyswajalnych przez drożdże oraz przydatnych do tworzenia cech fizykochemicznych piwa. Ponieważ główne składniki słodu; [[skrobia]] oraz białka są bardzo słabo rozpuszczalne w wodzie, a ponadto ich masy cząsteczkowe i forma uniemożliwia ich wykorzystanie przez drożdże, celem procesu zacierania jest wykorzystanie [[enzymy|enzymów]] rodzimych [[:Kategoria:Słody|słodu]] do hydrolizy i doprowadzenie do form przydatnych w dalszych etapach produkcji piwa.
 
[[Kategoria:Słownik]]

Aktualna wersja na dzień 10:50, 29 mar 2017

Zacieranie jest jednym z najważniejszych procesów przy produkcji piwa. W czasie tego procesu składniki słodu przechodzą do brzeczki podlegając jednoczesnej przemianie do form przyswajalnych przez drożdże oraz przydatnych do tworzenia cech fizykochemicznych piwa. Ponieważ główne składniki słodu; skrobia oraz białka są bardzo słabo rozpuszczalne w wodzie, a ponadto ich masy cząsteczkowe i forma uniemożliwia ich wykorzystanie przez drożdże, celem procesu zacierania jest wykorzystanie enzymów rodzimych słodu do hydrolizy i doprowadzenie do form przydatnych w dalszych etapach produkcji piwa.