Weizen/Weissbier

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.052
FG 1.010 – 1.014
IBUs 8 – 15
SRM 2 – 8
ABV 4.3 – 5.6%

Pszeniczne

Aromat

Umiarkowany do wysokiego poziom fenoli (przeważnie goździk) i estrów owocowych (przeważnie banan). Intensywność i równowaga między fenolami i estrami mogą być różne, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Aromat szlachetnych chmieli jest na poziomie od niskiego do braku. Lekki do umiarkowanego aromat pszenicy (który może być odczuwany jako chlebowy albo zbożowy) może być obecny, ale inne cechy słodowe nie powinny występować. Brak dwuacetylu i DMS. Opcjonalnie aromaty mogą zawierać lekką, cytrusową cierpkość, i/lub słabe aromaty gumy do żucia. Żaden z tych opcjonalnych cech aromatów nie powinien być mocny czy dominujący, ale często może występować dodając kompleksowości i równowagi.

Wygląd

Kolor od blado słomkowego do bardzo ciemno złotego. Charakterystyczna jest bardzo gęsta, długo otrzymująca się biała piana. Wysoki poziom białek pochodzących z pszenicy wpływa na klarowność w niefiltrowanych piwach, aczkolwiek poziom przejrzystości jest różny. Piwo “mit hefe” jest również nieprzejrzyste ze względu na osad drożdżowy (który powinien być podniesiony przed wypiciem). Wersja filtrowana Krystal nie zawiera drożdży i jest bardzo klarowna.

Smak

Słaby do umiarkowanie mocnego smak bananów i goździków. Intensywność i równowaga między fenolami i estrami może być różna, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Opcjonalnie, bardzo lekkie do umiarkowanego charakter waniliowy i/albo nuty gumy do żucia mogą zaakcentować posmaki bananowe, słodkość i okrągłość; żaden nie powinien dominować jeśli występuje. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest obowiązkowy, jak również delikatna słodkość słodu pilzneńskiego. Smak chmielowy jest od lekkiego do braku a goryczka chmielowa jest od słabej do umiarkowanie słabej. Przeważnie obecne są cierpkie, cytrusowe cechy pochodzące od drożdży i wysokiego nagazowania. Dobrze zaokrąglona pełnia smaku na podniebieniu wraz z relatywnie wytrawnym finiszem. Brak dwuacetylu czy DMS.

Tekstura

Treściwość średnio lekka do średniej, nigdy ciężkie. Osad drożdżowy może zwiększać odczucia treściwości. Tekstura smaku pochodząca od pszenicy wpływa na odczucia puszystości, kremowości, pełności który może przedłużyć się do lekkiego, ostrego finiszu spowodowanego wysokim nagazowaniem. Zawsze mocno gazowany.

Ogólne wrażenie

Jasne, przyprawowe, owocowe i orzeźwiające, oparte na pszenicy ale.

Komentarz

Są to piwa orzeźwiające, lekko chmielone, szybko dojrzewające. Posiadają unikalne cechy bananowo-goździkowe, pochodzące od drożdży. Piwa te nie przechowują się dobrze zatem najlepsze są młode i świeże. Wersja „mit hefe” serwowana jest z osadem drożdżowym, który miesza się przed podaniem; wersja krystal jest filtrowana w celu nadania idealnej klarowności. Butelki z drożdżami są tradycyjnie potrząsane, albo rolowane przed podaniem. Charakter wersji krystal jest generalnie bardziej owocowy i mniej fenolowy w porównaniu z hefe-weizen.

Historia

Tradycyjnie bazujące na pszenicy ale pochodzące z południowych Niemiec, które jest przeznaczone do konsumpcji latem, jednak generalnie produkowane przez cały rok.

Surowce

Według prawa niemieckiego przynajmniej 50% zasypu musi stanowić słodowana pszenica, ale do niektórych wersji używa się jej aż 70%, reszta to słód pilzneński. Tradycyjnie dekokcja nadaje odpowiedniej treściwości bez mocnej słodkości. Drożdże weizen ale produkują typowe przyprawowe i owocowe cechy, aczkolwiek fermentacja w ekstremalnych temperaturach może wpłynąć na balans i nadać nieprzyjemne posmaki. Mała ilość szlachetnych chmieli - używa się ich tylko dla nadania goryczki.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 12,9°Blg

Goryczka: 8 – 15 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 3,6°Blg

Kolor: 2 – 8 SRM

Alkohol objętościowo: 4.3 – 5.6%

Komercyjne przykłady

Weihenstephaner Hefeweissbier, Schneider Weisse Weizenhell, Paulaner Hefe-Weizen, Hacker-Pschorr Weisse, Plank Bavarian Hefeweizen, Ayinger Bräu Weisse, Ettaler Weissbier Hell, Franziskaner Hefe-Weisse, Andechser Weissbier Hefetrüb, Kapuziner Weissbier, Erdinger Weissbier, Penn Weizen, Barrelhouse Hocking Hills HefeWeizen, Eisenbahn Weizenbier