Sprzęt

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwsze pytanie, które zadają osoby rozpoczynające przygodę z warzeniem piwa brzmi "Jaki sprzęt jest do tego potrzebny i gdzie kupić" Zostanie opisane niezbędne wyposażenie dla osób chcących robić piwo zarówno z brewk-kitów jak i z procesem zacierania. Przed zakupem sprzętu należy sobie odpowiedzieć na 1 pytanie- czy mamy wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie naszego wyposażania.Po pozytywnej odpowiedzi można przystąpić do zakupów.

Kolejne pytanie - czy mam kupić zestaw startowy, jeśli tak to który. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zestaw startowy to kompromis pomiędzy ilością, ceną i funkcjonalnością. Polecam analizę artykułu i podjęcie decyzji samemu.


Sprzęt podstawowy

  • Pojemnik fermentacyjny jest naszym podstawowym sprzętem, służy do fermentacji brzeczki, filtracji i rozlewu piwa (zajmuje też najwięcej miejsca). Fermentator powinien mieć skalę , szczelną zatrzaskową przykrywkę. Oczywiście musi mieć dopuszczenie do kontaktów z żywnością, ale przyjmijmy od samego początku, że całe nasze wyposażenie musi spełniać ten warunek.Nasze wyposażenie powinno składać się z 3 fermentatorów, z czego jeden musi być wyposażony w kranik, a 2 pokrywki w otwór na rurkę fermentacyjną. Dlaczego 3 a nie 2 - chodzi o wygodę naszej pracy i oszczędność czasu. Fermentator z kranikiem powinien być używany tylko do transferu brzeczki (filtracja, rozlew). Nie jest wskazana fermentacja w modelu z kranikiem - zdarzają się nieszczelności kranika oraz utrzymanie go w czystości pozwalającej fermentację wymaga o wiele więcej pracy. Mając tylko 2 fermentatory, w przypadku rozlewu piwa potrzebujemy dodatkowo około godziny czasu na umycie i zakończenie reakcji preparatów dezynfekujących. Zestawy startowe będące w sprzedaży posiadają najczęściej 2 fermentatory (zwykły i z kranikiem ), tak więc polecam od razu dokupić jedną sztukę- te same koszty wysyłki. Należy też zwrócić uwagę, aby gwint kranika był na tyle długi, żeby umożliwił nam przykręcenie filtratora z oplotu
  • Rurka fermentacyjna- zadaniem rurki fermentacyjnej jest odprowadzenie CO2, powstającego w procesie reakcji chemicznej przy jednoczesnym niedopuszczeniu powietrza atmosferycznego i zanieczyszczeń. Rurki wchodzące w skład zestawu startowego charakteryzują się niską ceną ale zasadniczą wadą- konstrukcja tej rurki powoduje zasysanie wody w rurce przy podnoszeniu i przenoszeniu fermentatora. Jeżeli zdecydujemy się na ten model należy pamiętać, aby rurka miała przykrywkę zabezpieczającą przed dostawaniem się owadów. Dostępne są w sklepach rurki Duplex, ich konstrukcja uniemożliwia zassanie wody, rurki Duplex o wiele łatwiej również utrzymać w czystości.

Fermentatory są wykonane z tworzywa, dlatego też nie należy do ich mycia używać druciaków, ostrych gąbek. Fermentatory należy po użyciu dezynfekować, a następnie wytrzeć do sucha- taka procedura minimalizuje powstawanie np. pleśni.

  • Termometr-w domowym warzeniu piwa wykorzystujemy 2 rodzaje termometrów- przylgowe i zanurzeniowe. Termometry przylgowe są naklejane na fermentator i służą do określanie orientacyjnej temperatury fermentacji, charakteryzują się niską dokładnością oraz niską odpornością na działanie wody np.przy myciu fermentatora.Większość zestawów startowych zawiera termometry przylgowe, ale jeśli nie decydujemy się na zestaw warto kupić termometr droższy, o większej rozdzielczości i zakresie pomiarowym.Jeśli chodzi o termometry zanurzeniowe mamy do dyspozycji 2 podstawowe typy-elektroniczne i cieczowe.Termometr cieczowy powinien mieć zakres pomiarowy 0-100.W przypadku termometrów elektronicznych należy uważać, aby nie dopuścić do zawilgocenia końcówki pomiarowej (np.poprzez dostanie się wody do sondy pomiarowej). Wskazane jest posiadanie 2 termometrów (awaria lub uszkodzenie). Dobrze jest po zakupie sprawdzić błąd naszego termometru, np poprzez włożenie go do wody z lodem (powinno być wskazanie 0 ). Natomiast sprawdzanie termometru w punkcie wrzenia wody musi uwzględniać poprawkę na wysokość n.p.m.
  • Aerometr(cukromierz)-urządzenie wskazujące zawartość cukrów w brzeczce, pozwalające sprawdzić np stopień odfermentowania. Większość zestawów startowych zawiera aerometr, w przypadku gdy decydujemy się sami kompletować sprzęt należy wybrać model z jak największą rozdzielczością pomiaru. Należy też pamiętać, aby zakupić (nie jest we wszystkich zestawach startowych) cylinder pomiarowy, do którego wlejemy mierzony płyn.
  • Mieszadło (łyżka piwowarska)-w zestawach startowych najczęściej są mieszadła wykonane z tworzywa,są dosyć wiotkie, warto nabyć mieszadło drewniane.
  • Kapslownica i kapsle- najczęściej spotykaną kapslownicą jest kapslownica ręczna np. Greta.Kapslownica ta jest w zupełności wystarczająca na początek.Należy również zaopatrzyć się w kapsle w ilości 100 szt.(kapsle nie kosztują dużo, warto mieć zapas, żeby uniknąć sytuacji, że przesyłka kapsli będzie kosztowała więcej niż wartość towaru)
  • Środki dezynfekujące-do większości zestawów startowych dodawane są preparaty (nadwęglan sodu lub pirosiarczyn sodu) w ilosciach, które starcza na warzenie kilku warek.Bardzo dobrym środkiem środkiem dezynfekującym jest ClO2 w stężeniu 200 ppm-charakteryzuje się bardzo dobrą skutecznością i wygodą użytkowania.
  • Waga-polecam zakup wagi elektronicznej (do nabycia w serwisach aukcyjnych w cenie około 30 PLN), do zestawów startowych czasami dodawane są miarki do cukru , jednak zakup wagi jest rozwiązaniem o wiele bardziej praktycznym, ponieważ w naszej praktyce potrzebujemy czasami zważyć inne rzeczy jak np chmiel,słody itp.
  • Rurka do napełniania butelek z zaworkiem, wąż silikonowy, zestaw do obciągu piwa- konieczne wyposażenie, dołączane najczęściej do zestawu.
  • Drobny sprzęt - naczynia pomiarowe z tworzywa, zmywaki, mały opryskiwacz ogrodniczy 2 l- do nabycia w sklepach AGD- ważne żeby nie pożyczać tych rzeczy z kuchni, tylko mieć swój zestaw przeznaczony do warzenia piwa. Jedyną rzeczą którą możemy pożyczyć z kuchni może być garnek, potrzebny nam do zagotowania brew-kita

Powyższy sprzęt wystarczy nam całkowicie do zrobienia piwa z brewkita, należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości, myciu na bieżąco.


Sprzęt do warzenia z procesem zacierania


Aby rozpocząć przygodę z zacieraniem, musimy rozbudować naszą bazę sprzętową o następujące rzeczy :

  • Garnek warzelno-zacierny- w zależności od technologi i możliwości możemy wyposażyć się w garnek elektryczny p pojemności ok.27l, spotykany w handlu i w serwisach aukcyjnych pod nazwą garnka elektrycznego lub garnka do pasteryzacji- koszt ok.300 PLN. Inną możliwością jest zakup garnka emaliowanego lub ze stali nierdzewnej o podobnej pojemności (nie mniejszej niż 27 litrów) i prowadzenie naszego procesu zacierania i warzenia na płycie kuchennej.
  • Chłodnicę zanurzeniową- można kupić gotową w cenie poniżej 200 PLN lub wykonać samemu z miedzi bądź stali nierdzewnej.Czy można warzyć bez chłodnicy- teoretycznie tak, np.poprzez chłodzenie brzeczki w wannie lub np zimą na zewnątrz, jednak skuteczność tych sposobów wydaje się problematyczna.
  • Filtrator- na początek wystarczy nam filtrator z oplotu
  • Jodowy wskaźnik skrobi- substancja umożliwiająca kontrolę procesu zacierania