Premium American Lager

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.046 – 1.056
FG 1.008 – 1.012
IBUs 15 – 25
SRM 2 - 6
ABV 4.6 – 6%

Amerykański Lager Premium

Aromat

Niski do średni aromat słodowy, który może być zbożowy, słodkawy albo kukurydziany. Aromat chmielowy w przedziale od niski do średnio niski, obecność chmielowego aromatu korzennego albo kwiatowego. Niski poziom aromatów drożdżowych (zielone jabłko, DMS albo owocowych) opcjonalny, ale akceptowalny. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor od blado słomkowego do złocistego. Biała gęsta piana, nie musi utrzymywać się długo. Bardzo klarowne.

Smak

Rześki i wytrawny smak wraz z lekkimi elementami słodkości zbożowej, albo słodowej. Smaki chmielowe w przedziale od brak do niski poziom. Goryczka na niskim, albo średnim poziomie. Balans goryczki może być różny - od słodowego do lekko gorzkiego, ale relatywnie gładkie. Wysoki poziom nagazowania może nadać delikatne kwaskowe, albo wytrawne „żądlenie”. Brak diacetylu. Brak posmaków owocowych.

Tekstura

Średnio niska treściwość wynikająca z użycia dodatków niesłodowanych takich jak ryż czy kukurydza. Bardzo mocne nagazowanie wraz z delikatnym kłuciem na języku.

Ogólne wrażenie

Orzeźwiające i gaszące pragnienie, ale generalnie bardziej wypełniające niż wersje standard/lite.


Komentarz

Piwa Premium raczej mają mniej dodatków niesłodowanych niż standard/lite lager, mogą być w 100% słodowe. Mocne smaki i zapachy są wadą, ale premium lager mają więcej smaku i zapachu jak standard/lite lager. Ogólnie piwa z tej kategorii znajdują się w przedziale wysokiej półki. Jest to podstawowa kategoria międzynarodowego masowego rynku lagerów w przedziale którym znajdują się zarówno amerykańskie lagery z wysokiej półki jak i piwa koncernów międzynarodowych dostępne w Ameryce takie jak "importowe" czy "piwa w zielonej butelce".

Surowce

Dwu- albo sześciorzędowy jęczmień wraz z (do 25%) zasypem ryżu albo kukurydzy jako dodatku niesłodowanego.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.4 - 13.8°Blg

Goryczka: 15 – 25 IBU

Gęstość końcowa: 2 – 3.1°Blg

Kolor: 2 – 6 SRM

Alkohol objętościowo: 4.6 – 6.0%

Komercyjne przykłady

Full Sail Session Premium Lager, Miller Genuine Draft, Corona Extra, Michelob, Coors Extra Gold, Birra Moretti, Heineken, Beck's, Stella Artois, Red Stripe, Singha