North German Altbier

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.046 – 1.054
FG 1.010 – 1.015
IBUs 25 – 40
SRM 13 – 19
ABV 4.5 – 5.2%

Alt Północnoniemiecki

Aromat

Subtelny słodowy, czasami zbożowy aromat. Słaby do brak aromatu szlachetnych chmieli. Czysty, lagerowy charakter wraz z ograniczonym profilem estrowym. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Jasno miedziany do jasno brązowy kolor; bardzo czyste w wyniku przedłużonego zimnego kondycjonowania. Niska do umiarkowana piana koloru złamanej bieli, dobrze utrzymująca się.

Smak

Porządnie gorzkie, ale zbalansowane przez gładką i czasami słodką słodowy charakter, który może mieć bogaty, ciasteczkowy i/albo delikatnie karmelowy smak. Wytrawny finisz często wraz z pozostającą goryczką. Czysty, lagerowy charakter czasami wraz z delikatną siarczanową nutką i bardzo słabym do zerowym poziomem estrów. Bardzo słaby do średni smak szlachetnych chmieli. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnio lekka do średnia treściwość. Umiarkowanie do umiarkowanie wysokie nagazowanie. Gładka tekstura.

Ogólne wrażenie

Bardzo czyste i relatywnie gorzkie piwo, zbalansowane przez trochę cech słodowych. Generalnie ciemniejsze, czasami bardziej karmelowe, przeważnie słodsze i mniej gorzkie w porównaniu z Düsseldorf Altbier.

Komentarz

Większość Altbiers produkowanych poza Düsseldorf są w stylu Northern German. Większość po prostu jest umiarkowanie goryczkowe brązowy lager. Ironicznie „alt” odnosi się do starego stylu warzenia (np warzenie ale), co czyni z nazwy „Altbier” poniekąd nieodpowienią nazwę. Te które są fermentowane jako ale są fermentowane w niskich temperaturach i lagerowane w niskich temperaturach (tak jak Düsseldorf Alt).

Surowce

Typowo tworzone na słodzie pilzeńskim i zabarwiane palonym słodem albo słodem ciemnym karmelowym. Może zawierać małe ilości słodu monachijskiego i wiedeńskiego. Chmiele szlachetne. Przeważnie fermentowane przy użyciu mocno odfermentowujących drożdży dolnej fermentacji.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11,4 - 13,3°Blg

Goryczka: 25 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 3,8°Blg

Kolor: 13 – 19 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 5.2%

Komercyjne przykłady

DAB Traditional, Hannen Alt, Schwelmer Alt, Grolsch Amber, Alaskan Amber, Long Trail Ale, Otter Creek Copper Ale, Schmaltz’ Alt