Imperial IPA

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.070 – 1.090
FG 1.010 – 1.020
IBUs 60 – 120
SRM 8 – 15
ABV 7.5 – 10%

Imperialne IPA

Aromat

Od wydatnego do intensywnego charakteru chmielowego, który może być dostarczony przez amerykańskie, angielskie, i/albo szlachetne odmiany chmielu (aczkolwiek cytrusowy charakter jest prawie zawsze obecny). Większość wersji jest chmielone na zimno, więc może mieć dodatkowy żywiczny albo trawiasty aromat, ale nie jest to absolutnie wymagane. Troszeczkę czystej słodowej słodkości może być wyczuwalne w tle. Owocowość zarówno wynikająca z estrów jak i chmieli, może również być wyczuwalna w niektórych wersjach, aczkolwiek neutralny charakter fermentacji jest typowy dla tego piwa. Przeważnie alkohol może być troszkę wyczuwalny, ale powinien mieć „ciepły” charakter.

Wygląd

Kolorystyka od złotego bursztynu do średnio czerwonawo-miedzianego; niektóre wersje mogą mieć pomarańczowaty odcień. Powinno być klarowne, chociaż wersje niefiltrowane, chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste. Przyzwoita piana o złamanym białym (żółtawym lub szarawym) kolorze, która powinna się utrzymywać.

Smak

Smak chmielowy powinien być mocny i kompleksowy, co odzwierciedla użycie amerykańskich, angielskich i/albo szlachetnych odmian. Mocna do absurdalnie mocnej goryczka, ale słodowa podstawa generalnie wspiera mocny chmielowy charakter i balansuje go. Smaki słodowe powinny być niskie do średnie, i generalnie czyste, aczkolwiek troszkę karmelowy albo tostowy smak na niskim poziomie może być do przyjęcia. Brak diacetylu. Lekkie smaki owocowe są akceptowalne ,ale nie wymagane. Długa, pozostająca goryczka jest przeważnie wyczuwalna w posmaku, ale nie powinna być ostra. Średnio wytrawny do wytrawny finisz. Czysty, gładki smak alkoholu jest przeważnie obecny. Smaki dębowe nie są odpowiednie dla tego stylu. Może być troszkę siarczanowy, ale większość przykładów tego piwo go nie eksponuje.

Tekstura

Gładkie, średnio-lekkiej do średniej treściwości. Brak ostrej chmielowej cierpkości, chociaż umiarkowane do średnio wysokie nagazowanie może się łączyć by zapewnić ogólne wytrawne odczucia w obecności słodowej słodkości. Gładkie alkoholowe rozgrzanie.

Ogólne wrażenie

Intensywnie chmielowe, bardzo mocne pale ale bez mocnej słodowości i/albo głębokich smaków i zapachów słodowych American barleywine. Mocno chmielone, ale czyste, bez ostrości, jest to hołd do historycznej wersji IPA. Wypijalność jest istotną charakterystyką, nie powinno być ciężkim piwem, piwem, które ciężko się pije. Nie powinno również zawierać resztkowych słodkości albo mocnego profilu zbożowego.

Komentarz

Mocniejsze zarówno od English jak i American IPA w mocy alkoholowej, jak również poziomie nachmielenia (zarówno goryczka jak i finisz). Mniej słodowe, mniej treściwe, mniej bogatych i ogólnie intensywnych wpływów chmielu jak American barleywine. Przeważnie nie aż tak gęste i alkoholowe jak barleywine. Wysoka zawartość alkoholu jak również słodowość zmniejsza wypijalność tego piwa. Wizytówką tego piwa jest chmiel.

Historia

Coraz większa popularność wśród smakoszy mocno chmielonych piw popycha browary lokalne do zmiany trendu produkcji, by zadowolić swoich klientów. Dodatek „Imperial” po prostu oznacza mocniejszą wersje IPA; „double”, „extra”,”extreme”, albo inne dodatki przed IPA byłyby równie dobre.

Surowce

Słód Pale ale (dobrze zmodyfikowany i odpowiedni do zacierania jednotemperaturowego). Można użyć różnych odmian chmieli (amerykańskich, angielskich, szlachetnych). Amerykańskie drożdże, które nadadzą czystego lekko owocowego profilu. Generalnie pełno słodowe, ale zacierane w niższych temperaturach dla wyższego odfermentowania. Woda od miękkiej do umiarkowanie siarczanowej.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 17,1 - 21,6°Blg

Goryczka: 60 – 120 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 5,2°Blg

Kolor: 8 – 15 SRM

Alkohol objętościowo: 7.5 – 10%

Komercyjne przykłady

Bell’s Two-Hearted Ale, AleSmith IPA, Russian River Blind Pig IPA, Stone IPA, Three Floyds Alpha King, Great Divide Titan IPA, Bear Republic Racer 5 IPA, Victory Hop Devil, Sierra Nevada Celebration Ale, Anderson Valley Hop Ottin’, Dogfish Head 60 Minute IPA, Founder’s Centennial IPA, Anchor Liberty Ale, Harpoon IPA, Avery IPA