English Barleywine

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.080 – 1.120
FG 1.018 – 1.030
IBUs 35 – 70
SRM 8 – 22
ABV 8 – 12%

Angielskie Barleywine

Aromat

Bardzo bogaty i mocno słodowy, często wraz z aromatami karmelowymi. Aromat owocowy może być na poziomie od umiarkowanego do mocnego, często z nutami suszonych owoców. Aromat angielskich chmieli może być na poziomie od delikatnego do stanowczego. Aromaty alkoholowe mogą być na poziomie od niskiego do umiarkowanego, ale nigdy nie powinny być ostre, gorące albo podobne do zapachu rozpuszczalnika. Intensywność tych aromatów często ustępują z wiekiem. Aromat może również mieć bogatszy charakter w skład którego wchodzić mogą nuty chlebowe, tostowe, toffi, melasy, i/albo syropu. Dojrzałe wersje tego piwa mogą zawierać aromaty sherry, możliwe również są nuty winne, porto. Generalnie jednak aromaty powinny być po stronie przytłumionego słodu. Niski do brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor może być w przedziale od bogatego złotego koloru do bardzo ciemnego bursztynowego koloru, albo nawet ciemnobrązowy. Często zawiera rubinową poświatę, ale powinno być przeźroczyste. Niska do umiarkowana koloru złamanej bieli; może krótko się utrzymywać. Przy niższych temperaturach może być mętnawe w wyniku zimnego zmętnienia, ale powinno być klarowne ,albo bardzo klarowne kiedy jest ciepłe. Przez grube szkło, kolor może wydawać się bardzo głęboki. Moc alkoholowa oraz lepkość może być widoczna w koronie, gdy zakręci się szklanką.

Smak

Mocny, intensywny, kompleksowy, wielopoziomowy smak słodowy, który może być w przedziale od chlebowego i ciasteczkowego przez orzechowy, mocno tostowy, ciemnego karmelu, toffi i/albo melasy. Słodowa słodkość na podniebieniu powinna być od umiarkowanej do mocnej słodkości, ale finisz może być od umiarkowanie słodki do umiarkowanie wytrawny (w zależności od wieku). Smaki utlenienia ,albo winne mogą być wyczuwalne, jak również smaki alkoholowe mogą być ewidentne. Smaki alkoholowe nie powinny być ostre albo podobne do rozpuszczalnika. Owocowość może być na poziomie od umiarkowanej do całkiem mocnej, często występuje z nutami suszonych owoców. Goryczka chmielowa może być w przedziale od „tylko by zbalansować słodycz” do nieco gorzkiego. Słaby do umiarkowanie mocny aromat chmielowy (przeważnie brytyjskie odmiany). Niski do brak dwuacetylu.

Tekstura

Pełna i gumowata treściwość, wraz z welwetową atrakcyjną teksturą (treściwość może maleć przy długim kondycjonowaniu). Wyczuwalne łagodne alkoholowe rozgrzanie wynikające z dojrzałości piwa ,ale nie powinno być gorące, albo ostre. Nagazowanie może być na poziomie od niskego do umiarkowanego, w zależności od wieku i kondycjonowania.

Ogólne wrażenie

Najbogatsze i najmocniejsze z angielskich ale. Pokaz bogactwa słodowego, kompleksowości i intensywności smaków i zapachów. Charakter tego typu piw może znacząco zmienić swój charakter wraz z wiekiem; zarówno młode jak i dojrzałe wersje powinny być docenione za to czym są. Profil słodowy może być szeroki, nie wszystkie przykłady mają wszystkie opisane smaki i zapachy.

Komentarz

Przeważnie mocno chmielowe piwo, English barleywine jednak kładą mniejszy nacisk na charakter chmielowy w porównaniu z American barleywine. Wersje angielskie są ciemniejsze, bardziej słodowe, bardziej owocowe, i zawierające bogate smaki słodów specjalnych w porównaniu z American barleywine.

Historia

Przeważnie najmocniejsze ale oferowane przez browar, ostatnio browary oferują wersje są długo leżakowane. Najczęściej piwo to jest długo leżakowane przed sprzedażą. Sprzedawane przeważnie jest sezonowo, zimą albo podczas wakacji.

Surowce

Dobrze zmodyfikowany słód pale jest kręgosłupem zasypu, wraz z rozsądną ilością słodów karmelowych. Słody ciemne powinny być użyte z wielką rozwagą, jeśli w ogóle, gdyż kolor wzrasta przy długotrwałym gotowaniu. Angielskie chmiele takie jak Northdown, Target, East Kent Goldings oraz Fuggles. Pełne charakteru drożdże angielskie.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 19.3 – 28.1°Blg

Goryczka: 35 – 70 IBU

Gęstość końcowa: 4.6 – 7.6°Blg

Kolor: 8 – 22 SRM

Alkohol objętościowo: 8 – 12%

Komercyjne przykłady

Thomas Hardy’s Ale, Burton Bridge Thomas Sykes Old Ale, J.W. Lee’s Vintage Harvest Ale, Robinson’s Old Tom, Fuller’s Golden Pride, AleSmith Old Numbskull, Young’s Old Nick (nietypowo 7.2% ABV), Whitbread Gold Label, Old Dominion Millenium, North Coast Old Stock Ale (when aged), Weyerbacher Blithering Idiot