Drożdże Danstar Windsor

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Windsor.jpg

Windsor jest prawdziwym angielskim szczepem drożdży, produkującym piwo, które jest estrowe zarówno w smaku jak i w zapachu, wraz z lekkim świeżym drożdżowym posmakiem. Piwa stworzone na drożdżach Windsor są przeważnie określane jako treściwe, owocowe angielskie ale. Piwowarzy wybierają Windsor`y by wytworzyć gamę piw poczynając od pale ale na porterze kończąc, z umiarkowanym poziomem alkoholu i charakterystycznym smakiem i aromatem cechującym najlepsze tradycyjne ale.

W zależności od kompozycji receptury, Windsor przedstawiają umiarkowane odfermentowanie, co powoduje relatywnie wysoką gęstość.


Zalecana temperatura fermentacji waha się od 17° do 21°C.


Właściwości

1.Szybki start fermentacji, która może być skończona w ciągu 3 dni (powyżej 17°C)

2. Umiarkowane odfermentowanie, które pozostawi relatywnie wysoką gęstość.

3. Wskaźnik fermentacji, czas fermentacji i stopień odfermentowania zależy od ilości dodanych drożdży, obchodzenia się z drożdżami, temperatury fermentacji i jakości odżywczej brzeczki.

4. Szczep nieflokulacyjny, ale opadanie drożdży może być wzmożone schłodzeniem i użyciem środków klarujących i karuku.

5. Aromat jest estrowy zarówno w smaku i zapachu i przeważnie piwo jest określane jako treściwe, owocowe brytyjskie ale. Jeśli drożdże są prawidłowo użyte nie produkują odoru. Drożdże Windsor zyskały szerokie zastosowanie przy produkcji pełnych w smaku bitterów, stoutów, weizen i hefe weizen.

6. Najlepiej użyć w tradycyjnej temperaturze górnej fermentacji po wcześniejszym uwodnieniu drożdży.