Dark American Lager

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.056
FG 1.008 – 1.012
IBUs 8 – 20
SRM 14 – 22
ABV 4.2 – 6%

Ciemny amerykański lager

Aromat

Aromat słodowy słaby lub nie występuje. Aromat palonego słodu i karmelowy od średnio-niski do niewyczuwalny. Aromat chmielowy w zakresie od niewyczuwalnego do słabego, korzennego lub kwiatowego. Dopuszczalny jest niski poziom charakteru drożdżowego (zielone jabłka, DMS lub owocowość). Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor od głęboko bursztynowego do ciemno brązowego, idealnie przejrzysty z rubinowymi blaskami. Piana może nie być trwała i zwykle w kolorze jasnej opalenizny.

Smak

Umiarkowana rześkość z towarzyszącą słodkością na poziomie od niskiego do średniego. Smak karmelowy i/lub palonego słodu na poziomie od średnio-niskiego do niewyczuwalnego (może zawierać nuty kawowe, melasowe lub kakaowe). Smak chmielu w zakresie od poziomu niskiego do niewyczuwalnego. Goryczka chmielowa na poziomie od niskiego do średniego. Brak dwuacetylu. Dopuszczalna jest bardzo lekka owocowość. Smak spalenizny i dość mocno palonych słodów uznaje się za defekt.

Tekstura

Treściwość od lekkiej do prawie średniej. Piwo delikatne, choć mocno nagazowane.

Ogólne wrażenie

Nieco słodsza wersja lagera standardowego/premium o nieznacznie większej treściwości i mocniejszym smaku.

Komentarz

Szeroki wybór lagerów pochodzących z różnych krajów, ciemniejszych i niezdecydowanie gorzkich i/lub palonych.

Surowce

Dwu- lub sześciorzędowy jęczmień oraz kukurydza i ryż jako dodatki niesłodowane. Niewielki dodatek słodów karmelowych i ciemniejszych. Wersje komercyjne mogą zawierać dodatek sztucznych barwników.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 – 13.8°Blg

Goryczka: 8 – 20 IBU

Gęstość końcowa: 2 – 3.1°Blg

Kolor: 14 – 22 SRM

Alkohol objętościowo: 4.2 – 6%

Komercyjne przykłady

Dixie Blackened Voodoo, Shiner Bock, San Miguel Dark, Baltika #4, Beck's Dark, Saint Pauli Girl Dark, Warsteiner Dunkel, Heineken Dark Lager, Crystal Diplomat Dark Beer