Düsseldorf Altbier

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.046 – 1.054
FG 1.010 – 1.015
IBUs 35 – 50
SRM 11 – 17
ABV 4.5 – 5.2%

Alt Dusseldorfski

Aromat

Czysty ale mocny i złożony, bogaty aromat słodu, szlachetnych chmieli i umiarkowane aromaty estrów owocowych. Słodowy charakter odzwierciedlający odmiany niemieckich słodów bazowych. Aromat chmielowy może być na poziomie od umiarkowanego do bardzo niskiego i może być bardzo pieprzowy, kwiatowy albo mieć perfumowe cechy wynikające ze szlachetnych chmieli. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor jasno bursztynowy, pomarańczowo brązowy do głęboko miedzianego, prawie brązowe. Doskonała klarowność (może być filtrowane), Gęsta, kremowa, długo utrzymująca się piana koloru złamanej bieli.

Smak

Zdecydowana chmielowa goryczka, dobrze zrównoważona mocnym ale czystym i rześkim słodowym charakterem. Słodowość jest zmieniona umiarkowana przez średnie do średnio-mocnego odfermentowania, ale złożone słodowe smaki zostają. Trochę owocowych estrów może przetrwać podczas okresu lagerowania (leżakowania). Długo utrzymujący się, średnio wytrawny do wytrawnego, gorzko-słodki albo orzechowy finisz, odzwierciedlający obydwie strony chmielowej goryczki i słodowej złożoności. Smak chmieli szlachetnych może być od umiarkowany do niskiego. Brak palonych smaków albo ostrości słodowej. Brak dwuacetylu. Niektóre szczepy drożdży nadające troszeczkę siarczanowego charakteru. Delikatne cechy mineralne są czasami obecne w finiszu, ale nie są wymagane. Wyraźna goryczka jest czasami zamaskowana przez mocny charakter słodowy; goryczka może wydawać się słaba do umiarkowanej, jeśli finisz nie jest bardzo wytrawny.

Tekstura

Średnia treściwość. Gładkie. Średnie do średnio wysokiego nagazowanie. Cierpkość jest niska lub jej brak. Poza byciem bardzo wypełnionym, jest na tyle lekko treściwe by było konsumowane jako piwo sesyjne w piwiarniach w Düsseldorfie.

Ogólne wrażenie

Dobrze zbalansowane, goryczkowe, ale słodowe, czyste, gładkie, dobrze odfermentowane koloru bursztynowego, niemieckie ale.

Komentarz

Goryczkowe piwo zbalansowane przez wyraźnie bogate słodowe smaki. Fermentowane przy niskich temperaturach aleowych (15-18*C) i lagerowane w niskich temperaturach by otrzymać czyste, gładkie smaki w porównaniu z typowymi ale`ami. Odmianą tego piwa jest Sticke („sekretny”) alt, który jest troszeczkę mocniejszy i ciemniejszy i bogatszy i bardziej złożony niż typowy alt. Goryczka wzrasta do 60 IBU i przeważnie jest chmielony na zimno oraz lagerowany przez dłuższy czas. Münster alt jest najczęściej niższej gęstości i mniejszej zawartości alkoholu, kwaskowate, ma jaśniejszy kolor (złote) i może zawierać większą ilość pszenicy. Obydwa style Sticke i Münster alt powinny być wystawione w kategorii specialty.

Historia

Tradycyjny styl piwa z Düsseldorfu. „Alt” odnosi sie do „starego” stylu warzenia (warzenia piw górnej fermentacji), co było powszechne zanim stało się popularne warzenie piw dolnej fermentacji. Historia tego piwa sięga czasów zanim wyizolowano drożdże górnej fermentacji, ale w przybliżeniu zawiera wiele cech piwa typu „lager”. Najlepsze przykłady tego piwa można znaleźć w browarach restauracyjnych na starówce (dzielnica Altstadt) Düsseldorfu.

Surowce

Zasyp jest różny, ale przeważnie zawiera niemieckie słody bazowe (przeważnie pils, czasami monachijski) wraz z małym zasypem słodu karmelowego, czekoladowego, i/albo barwiącego używanego dla nadania koloru. Okazjonalnie będzie zawierało trochę pszenicy. Chmiel Spalt jest tradycyjnie używany, ale inne szlachetne chmiele mogą być użyte. Umiarkowanie węglanowa woda. Mocno odfermentowujące, czyste drożdże górnej fermentacji. Zacieranie typu „step mash”, albo dekokcja jest tradycyjnie używana.

Podstawowe informacje

  • Gęstość początkowa: 11,4 - 13,3°Blg
  • Goryczka: 35 – 50 IBU
  • Gęstość końcowa: 2,6 – 3,8°Blg
  • Kolor: 11 – 17 SRM
  • Alkohol objętościowo: 4.5 – 5.2%

Komercyjne przykłady

Puby/browary w Düsseldorf-Altstadt:

Marki piwa:

  • Diebels Alt,
  • Schlösser Alt,
  • Frankenheim Alt