Classic American Pilsner

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.060
FG 1.010 – 1.015
IBUs 25 – 40
SRM 3 – 6
ABV 4.5 – 6%

Pils amerykański

Aromat

Niski do średni zbożowy, kukurydziany albo słodko słodowy aromat może być wyczuwalny(aczkolwiek piwa na bazie ryżu są bardziej neutralne). Średni do umiarkowanie wysoki aromat chmielu, często klasyczne szlachetne chmiele. Czysty, charakter lagerowy, bez owocowości albo dwuacetylu. Trochę DMS jest akceptowalne.

Wygląd

Żółty do głęboko złotego koloru. Solidna, długo utrzymująca się biała piana. Czysta przejrzystość.

Smak

Umiarkowana do umiarkowanie wysoka słodowość, podobne w charakterze do Continental Pilsener, ale w pewnym stopniu lżejszy w intensywności co zależy od użycia do 30% płatkowanej kukurydzy albo ryżu jako dodatku niesłodowanego. Delikatnie zbożowa, kukurydziana słodkość wynikająca z użycia kukurydzy z istotną osadzoną goryczką chmielową. Wersje piwa, które bazują na ryżu są bardziej rześkie, wytrawne oraz przeważnie bez smaków kukurydzianych. Średnie do wysokich szlachetnych aromatów chmielowych (wynikające z chmielenia późnego (late hopping) i wczesnego (first-wort hopping)). Średnia do wysoka goryczka chmielowa, która nie powinna być chropowata i nie powinna zostawiać ostrego posmaku. Brak smaków owocowych albo dwuacetylu. Powinno być gładkie i długo leżakowane.

Tekstura

Średnia treściwość i bogata, kremowa tekstura. Średnie do wysokie nagazowanie.

Ogólne wrażenie

Istotny Pilsener, który może stawić czoło klasycznym Europejskim Pilsnerom, ale z rodzimych amerykańskich zbóż i chmieli dostępnych niemieckim piwowarom, którzy początkowo zaczęli warzyć to piwo w USA. Orzeźwiające, ale z podkreślonym słodem i chmielem, które wyróżnia to piwo jeśli porównamy je z innymi nowoczesnymi Amerykańskimi light lagers. Kukurydza wyróżnia zbożową słodkość. Ryż przyczynia się do rześkości i bardziej neutralnego charakteru.

Komentarz

Klasyczny Amerykański Pilsner był warzony w obu okresach przed prohibicją i po prohibicji z drobnymi różnicami.Gęstość początkowa z przedziału 1.050-1.060 była odpowiednia dla piw sprzed okresu prohibicji, natomiast gęstość początkowa spadła do 1.044-1.048 po okresie prohibicji. Odpowiednio IBU sprzed okresu prohibicji były na poziomie 30-40 natomiast 25-30 po okresie prohibicji.

Historia

Wersja Pilsnera uwarzona w USA przez piwowarów,którzy wyemigrowali z Niemiec. Gdy osiedlili się w Ameryce, przywieźli ze sobą proces i drożdże. Pracowali z surowcami, które były dostępne lokalnie w Ameryce by stworzyć unikalną wersje oryginalnego Pilsnera. Ten styl umarł po okresie prohibicji, ale został wskrzeszony przez piwowarów amatorów.

Surowce

Sześciorzędowy jęczmień z 20% do 30% płatkowanej kukurydzy by rozcieńczyć zbyt duży poziom białek. Rodowite Amerykańskie chmiele takie jak Clusters, tradycyjne kontynentalne szlachetne chmiele, albo nowoczesne szlachetne krzyżówki (Ultra, Liberty, Crystal) są również odpowiednie. Nowoczesne chmiele takie jak Cascade są nieodpowiednie. Woda z duża ilością minerałów może prowadzić do chropowatości w smaku i ostrości w posmakach.


Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 14.7°Blg

Goryczka: 25 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 - 3.8°Blg

Kolor: 3 – 6 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 6%

Komercyjne przykłady

Okazjonalnie warzone przez browary restauracyjne i mikrobrowary.