Blonde Ale

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.038 – 1.054
FG 1.008 – 1.013
IBUs 15–28
SRM 3 – 6
ABV 3.8 – 5.5%

Blonde Ale

Aromat

Lekki do umiarkowanego słodki, słodowy aromat. Niska do umiarkowanej owocowość jest opcjonalna, ale akceptowalna. Może mieć niski do średni aromat chmielowy i może odzwierciedlać prawie wszystkie odmiany chmieli. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Jasno żółty do głębokiego słodowego koloru. Klarowność czysta do doskonałej. Niska do średniej biała piana utrzymująca się od średnio do dobrze.

Smak

Początkowa miękka słodowa słodkość ale opcjonalnie trochę lekkiego charakteru słodowego (np. chlebowy, tostowy, ciasteczkowy, pszenny) może być również obecny. Smaki karmelowe przeważnie nieobecne. Niskie do średniego estry opcjonalnie ale powszechnie spotykany w wielu przykładach. Lekkie do średniego smaki chmielowe (wszystkie odmiany) ale nie powinny być agresywne. Lekka do średniej goryczka, ale balans jest normalnie po stronie słodu. Finisz średnio wytrawnie do trochę słodko. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Treściwość średnio lekka do średniej. Średnie, dość wysokie nagazowanie. Gładkie bez ostrej goryczki albo ściągania.

Ogólne wrażenie

Lekkie w piciu, przystępne, zorientowane słodowo amerykańskie rzemieślnicze piwo.

Komentarz

W uzupełnieniu do bardziej powszechnego American Blonde Ale, ta kategoria może również odnosić się do nowoczesnych English Summer Ale, w stylu American Kölsch i mniej American and English pale ale.

Historia

Obecnie produkowane przez wiele (amerykańskich) mikrobrowarów i browarów restauracyjnych. Regionalne odmany istnieją (wiele, West Coast browarów restauracyjnych są bardziej asertywne, jak pale ale) ale w większości regionach to piwo jest zaprojektowane jako piwo rzemieślnicze „entry-level” .

Surowce

Generalnie pełnosłodowe ale może zawierać do 25% pszenicznego słodu i nieco cukrowych dodatków niesłodowanych. Mogą być użyte wszystkie odmiany chmieli. Czyste drożdże amerykańskie, delikatnie owocowe drożdże angielskie, albo drożdże Kölsch. Może również być fermentowane przy użyciu drożdży lagerowych, albo kondycjonowane „na zimno”. Niektóre wersje mogą zawierać miód, przyprawy i/albo owoce, aczkolwiek jeśli jakiekolwiek z tych dodatków są silniejsze niż smak w tle, powinny te piwa być wystawione w kategorii specialty, spiced albo fruit beer. Wersje z ekstraktu powinny być uwarzone tylko z najjaśniejszych słodów i powinny unikać karmelizacji podczas gotowania.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 9,4 - 13,2°Blg

Goryczka: 15 – 28 IBU

Gęstość końcowa: 2,1 - 3,3°Blg

Kolor: 3 – 6 SRM

Alkohol objętościowo: 3.8 – 5.5%

Komercyjne przykłady

Pelican Kiwanda Cream Ale, Russian River Aud Blonde, Rogue Oregon Golden Ale, Widmer Blonde Ale, Fuller’s Summer Ale, Hollywood Blonde, Redhook Blonde