Belgian Specialty Ale

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG różne
FG różne
IBUs różne
SRM różne
ABV różne

Belgijskie Specjalne Ale

Aromat

Różny. Większość przykładów zawiera rożne ilości owocowych estrów, przyprawowych fenoli i/oraz drożdżowe aromaty. Aromat pochodzący od przypraw może być obecny. Aromat chmielowy może być na poziomie od brak do wysokiego, oraz może zawierać charakterystyczne aromaty dla chmielenia na zimno. Aromat słodowy może być na poziomie od niskiego do wysokiego, i może mieć cechy nie pochodzące od jęczmienia, ale od pszenicy czy żyta. Niektóre mogą zawierać aromaty pochodzące od belgijskich mikrobów, najczęściej Brettanomyces i/albo Lactobacillus. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Różny. Kolor w zależności od blado zloty do bardzo ciemny. Klarowność może być od mglisty do klarowny. Piana przeważnie utrzymuje się długo. Przeważnie umiarkowane do mocne nagazowanie.

Smak

Różny. W tych piwach można znaleźć bardzo dużo różnych smaków. Słodowość może być od lekkiej do całkiem bogatej. Smak i goryczka chmielowa może być na poziomie od niskiego do wysokiego. Smaki przyprawowe mogą pochodzić od drożdży (fenole) albo/i od przypraw. Może zawierać charakterystyczne smaki zboża innego niż jęczmień takich jak pszenica, albo żyto. Może zawierać smaki pochodzące od beligijskich mikrobów takich jak Brettanomyces albo Lactobacillus. Może zawierać smaki pochodzące od dodatków niesłodowanych takich jak karmelizowany syrop cukrowy, albo miód.

Tekstura

Różnie. Niektóre wersje są całkiem dobrze dofermentowane, dlatego wydaja się mało treściwe dla danej gęstości początkowej, natomiast inne są treściwe i bogate. Większość jest nagazowana od umiarkowanie do mocno. Rozgrzewające ciepło może być odczuwane w wersjach mocniejszych. Kwasowość może być odczuwalna w ustach.

Ogólne wrażenia

Rożne. Ta kategoria łączy szeroka grupę belgijskich ale produkowanych przez lokalne browary, które są skoncentrowane bardziej na tworzeniu unikalnego produktu niż na zwiększaniu sprzedaży.

Komentarz

Jest to szeroka kategoria dla belgijskich piw, które nie pasują do innych belgijskich kategorii. Ta kategoria może być używana dla zaklasyfikowania klonów piw (takich jak Orval, La Chouffe); aby zakwalifikować piwo nie pasujące do innych kategorii; albo by stworzyć lokalne albo eksperymentalne piwo wymyślone przez piwowara (na przykład strong Belgian golden ale wraz z przyprawami, coś unikalnego). Kreatywność jest jedynym ograniczeniem, ale osoby wpisujące piwo do tej kategorii muszą określić na czym ta unikalność polega. Ta kategoria może być użyta jako inkubator dla rozpoznanych styli, dla których nie ma jeszcze osobnej formalnej kategorii BJCP. Niektóre style które wpadają w tą klasyfikacje : Blond Trappist table beer Artisanal Blond Artisanal Amber Artisanal Brown Belgian-style Barleywines Trappist Quadrupels Belgian Spiced Christmas Beers Belgian Stout Belgian IPA Strong and/or Dark Saison Fruit-based Flanders Red/Brown Juror musi zrozumieć intencje piwowara by poprawnie ocenić występ w tej kategorii. PIWOWAR MUSI OKREŚLIĆ CZY PIWO ZOSTAŁO SKLONOWANE, CZY JEST TO NOWY STYL, CZY ZOSTAŁY UŻYTE SPECJALNE SUROWCE LUB SPECYFICZNY PROCES. Dodatkowe informacje na temat stylu i/albo piwa mogą być dostarczone jurorom by wspomóc w ocenie, takie jak parametry piwa czy dokładny opis piwa. Piwa pasujące do innych belgijskich kategorii nie powinny być wystawiane w tej.

Historia

Unikatowe piwa małych, niezależnych belgijskich browarów, które są popularne lokalnie, ale mało znane poza ich regionem. Wiele z nich zdobyło status kultowych piw w USA (i innych częściach świata) i teraz wysyłają część produkcji na eksport.

Surowce

Może zawierać zioła i/albo przyprawy. Może zawierać nietypowe zboża i słody, ale cechy słodowe powinny być wyczuwalne, tesli jest to jeden z kluczowych składników. Może zawierać dodatki niesłodowane takie jak karmelizowany syrop cukrowy i miód. Może zwierać belgijskie mikroby takie jak Brettanomyces albo Lactobacillus. Nietypowe techniki jak mieszanie z innymi piwami mogą być użyte by uzyskać zamierzony efekt. Proces sam w sobie nie jest nietypowy jeśli ślepa ocena nie wykaże ze dany produkt smakuje inaczej.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: różne

Goryczka: różne

Gęstość końcowa: różne

Kolor: różne

Alkohol objętościowo: różne

Komercyjne przykłady

Orval; De Dolle’s Arabier, Oerbier, Boskeun and Stille Nacht; La Chouffe, McChouffe, Chouffe Bok and N’ice Chouffe; Ellezelloise Hercule Stout and Quintine Amber; Unibroue Ephemere, Maudite, Don de Dieu, etc.; Minty; Zatte Bie; Caracole Amber, Saxo and Nostradamus; Silenrieu Sara and Joseph; Fantôme Black Ghost and Speciale Noël; Dupont Moinette, Moinette Brune, and Avec Les Bons Voeux de la Brasserie Dupont; St. Fullien Noël; Gouden Carolus Noël; Affligem Nöel; Guldenburg and Pere Noël; De Ranke XX Bitter and Guldenberg; Poperings Hommelbier; Bush (Scaldis); Moinette Brune; Grottenbier; La Trappe Quadrupel; Weyerbacher QUAD; Bière de Miel; Verboden Vrucht; New Belgium 1554 Black Ale; Cantillon Iris; Russian River Temptation; Lost Abbey Cuvee de Tomme and Devotion, Lindemans Kriek and Framboise, i wiele wiele innych.