Belgian Blond Ale

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.062 – 1.075
FG 1.008 – 1.018
IBUs 15 – 30
SRM 4 – 7
ABV 6 – 7.5%

Blond Ale

Aromat

Lekko ziemisty albo przyprawowy aromat chmielowy wraz z delikatnym słodkim aromatem słodu pilzneńskiego. Przedstawia subtelny charakter drożdżowy który może zawierać przyprawowe fenole, perfumowy albo miodowy aromat alkoholu albo drożdży, estrów owocowych (przeważnie pomarańczy albo cytryny). Delikatna słodkość która może być delikatnie cukrowa. Subtelny i złożony.

Wygląd

Jasny do głębokiego kolor złoty. Generalnie bardzo klarowne. Wysoka, gęsta i kremowa piana koloru białego do koloru złamanej bieli. Dobrze utrzymująca się wraz z „belgijską koroną”.

Smak

Gładki, lekka do umiarkowana słodkość słodu pilzneńskiego na samym początku, ale finisz jest średnio wytrawny do wytrawny wraz z małą ilością smaków alkoholowych, które stają się ewidentne w posmaku. Średnia goryczka chmielowa i alkoholowa dla balansu. Lekki smak chmielowy, może być przyprawowy albo ziemisty. Bardzo miękki charakter drożdżowy (estry i alkohol, które czasami są perfumowe albo pomarańczowe/cytrynowe). Lekki przyprawowy smak fenoli jest opcjonalny. Troszkę lekkich posmaków karmelizowanego cukru albo miodowej słodkości na podniebieniu.

Tekstura

Średnio wysokie do wysokie nagazowanie, może nadawać odczuć wypełnienia ust bąbelkami. Średnia treściwość. Lekkie do umiarkowanego odczucia rozgrzania alkoholem, ale musi być gładkie. Może być troszeczkę kremowe.

Ogólne wrażenia

Umiarkowanej mocy złote ale, które posiada subtelną złożoność belgijską, delikatnie słodkie wraz z wytrawnym finiszem.

Komentarz

Podobnej mocy jak dubbel, podobne w charakterze jak Belgian Strong Golden Ale albo Tripel, aczkolwiek troszeczkę słodszy i nie tak goryczkowy. Często posiada prawie lagerowy charakter, czemu zawdzięcza czystemu profilowi w porównani z innymi stylami. Belgowie używają terminu „Blond”, natomiast Francuzi wymawiają „Blonde”. Większość przykładów komercyjnych jest w przedziale 6.5-7% ABV. Wiele stołowych piw Trappist (single albo Enkels) są nazywane „Blond”, ale nie reprezentuje tego stylu.

Historia

Relatywnie niedawne rozwinięcie jako odpowiedz do europejskiego pilsa, staje się coraz bardziej popularne wraz z szerokim rozreklamowaniem i rozprowadzanym.

Surowce

Belgijski słód pilzneński, słód aromatyczny, cukier, Belgijskie odmiany drożdży, które produkują złożone smaki alkoholowe, fenole i perfumowe estry, szlachetne. Chmiele Styrian Goldings albo East Kent Goldings. Przyprawy nie są tradycyjnie używane, ale surowce i boczne produkty fermentacji mogą nadać wrażenia przypraw (często przypominające pomarańcze albo cytryny).

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 15,2 - 18,2°Blg

Goryczka: 15 – 30 IBU

Gęstość końcowa: 2,1 - 4,6°Blg

Kolor: 4 – 7 SRM

Alkohol objętościowo: 6 – 7.5%

Komercyjne przykłady

Leffe Blond, Affligem Blond, La Trappe (Koningshoeven) Blond, Grimbergen Blond, Val-Dieu Blond, Straffe Hendrik Blonde, Brugse Zot, Pater Lieven Blond Abbey Ale, Troubadour Blond Ale