American Brown Ale

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.045 – 1.060
FG 1.010 – 1.016
IBUs 20 – 40
SRM 18 – 35
ABV 4.3 – 6.2%

Amerykańskie brązowe ale

Aromat

Słodowy, słodki i bogaty, który często ma czekoladowe, karmelowe, orzechowe i/oraz prażone nuty. Aromat chmielowy jest przeważnie niski do umiarkowany. Niektóre interpretacje tego stylu mogą zawierać mocniejszy aromat chmielowy, cytrusowy charakter chmieli amerykańskich, i/oraz świeży aromat wynikający z chmielenia na zimno (wszystkie te aromaty są opcjonalne). Estry owocowe są umiarkowane do bardzo niskich. Charakter ciemnych słodów jest bardziej krzepki niż w innych Brown Ale, ale nie aż tak, jak w porterach. Słodowość i chmiel są przeważnie zbalansowane. Umiarkowanie niski do brak dwuacetylu.

Wygląd

Jasny do bardzo ciemny brązowy kolor. Klarowne. Niska do umiarkowana żółtobiała do jasno żółtobrązowa piana.

Smak

Średni do mocny smak słodowy (często z karmelowym, prażonym i/albo czekoladowym smakiem), wraz ze średnią do średnio mocną goryczką. Średni do średnio wytrawny finisz nadaje posmak zarówno słodowy jak i chmielowy. Smaki chmielowe mogą być od lekkie do umiarkowane, i mogą opcjonalnie mieć cytrusowy charakter. Bardzo niski do umiarkowany poziom estrów owocowych. Umiarkowanie niski poziom do brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnia do średnio pełna treściwość. Bardziej gorzkie wersje mogą mieć wytrawne, żywiczne posmaki. Umiarkowane do umiarkowanie wysokie nagazowanie. Wersje mocniejsze mogą mieć troszkę alkoholowego ciepła na finiszu.

Ogólne wrażenie

Może być określane jako większa, bardziej chmielowa interpretacja Northern English Brown Ale albo bardziej chmielowy, mniej słodowy Brown Porter, często zawierający cytrusowy akcent amerykańskich odmian chmieli.

Komentarz

Mocne w smaku i zapachu, chmielowy Brown Ale, zapoczątkowany przez amerykańskich piwowarów amatorów. Spokrewniony z American Pale i American Amber Ale, ale z mocniejszym karmelowym i czekoladowym charakterem, który dąży do zbalansowania goryczki i finiszu. Większość American Brown Ales nie jest tak agresywnych jak oryginalne wersje warzone przez piwowarów amatorów i nowoczesne wersje warzone w browarach lokalnych. Brown Ale o mocy IPA powinny być oceniane na podstawie kategorii 23 (Specialty Beer category).

Surowce

Dobrze zmodyfikowany słód pale ale, zarówno amerykański jak kontynentalny, plus słód karmelowy, jak też ciemne słody, które powinny dopełnić głębię słodową. Chmiele amerykańskie są typowe dla tego stylu, ale szlachetne odmiany z Wielkiej Brytanii też mogą być użyte. Umiarkowanie węglanowa woda, aby odpowiednio zbalansować kwasowość słodów ciemnych.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.2 – 14.7°Blg

Goryczka: 20 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 4.1°Blg

Kolor: 18 – 35 SRM

Alkohol objętościowo: 4.3 – 6.2%

Komercyjne przykłady

Bell’s Best Brown, Smuttynose Old Brown Dog Ale, Big Sky Moose Drool Brown Ale, North Coast Acme Brown, Brooklyn Brown Ale, Lost Coast Downtown Brown, Left Hand Deep Cover Brown Ale