American Barleywine

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.080 – 1.120
FG 1.016 – 1.030
IBUs 50 – 120
SRM 10 – 19
ABV 8 – 12%

Amerykańskie Barleywine

Aromat

Bardzo bogaty i intensywny aromat słodowy. Charakter chmielowy od umiarkowanego po wyraźny, często posiada cytrusowe albo żywiczne cechy amerykańskich odmian chmieli (aczkolwiek, odmiany angielskie mające nuty kwiatowe, ziemiste, korzenne albo mieszanka różnych odmian też może być użyta). Poziom estrów owocowych oraz aromatów alkoholowych może być na poziomie od niskiego do umiarkowanie mocnego. Charakter słodowy może być słodki, karmelowy albo dość neutralny. Jednakże intensywność aromatów łagodnieje z czasem. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor może być w przedziale od jasno bursztynowego do miedzianego; rzadko występuje w kolorze jasnobrązowym. Często widoczne są rubinowe przebłyski; umiarkowanie niska do wysoka piana koloru od złamanej bieli po jasno żółtobrązowy; piana może się krótko utrzymywać. Może być mętne w niskich temperaturach, ale generalnie klarowność od dobrej do doskonałej, gdy piwo jest ciepłe. Przez grube szkło, kolor może wydawać się bardzo głęboki. Moc alkoholowa oraz lepkość może być widoczna w koronie, gdy zakręci się szklanką.

Smak

Mocne, intensywne smaki słodowe wraz z zauważalną goryczką. Na podniebieniu wyczuwalna słodowa słodkość na poziomie od umiarkowanie słabej do umiarkowanie mocnej, aczkolwiek finisz może być od nieco słodkiego do prawie wytrawnego (w zależności od wieku piwa). Poziom goryczki chmielowej może być na poziomie od umiarkowanie mocnej do agresywnej. Tak długo jak piwo jest mocno słodowe, balans powinien wydawać się goryczkowy. Smak chmielowy na poziomie od umiarkowanego do wysokiego (wszystkich odmian). Poziom estrów owocowych od niskiego do umiarkowanego. Smak alkoholowy powinien być zauważalny, ale ostre, rozpuszczalnikowe posmaki są niepożądane. Nuty smakowe z czasem się wygładzają, ale utlenienie powinno być zamaskowane smakami chmielowymi. Może zawierać chlebowe albo karmelowe posmaki słodowe, ale nie powinny być one zbyt intensywne. Smaki palone albo spalenizny są nieodpowiednie. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Pełna i gumowata treściwość wraz z jedwabistą, atrakcyjną teksturą (treściwość może maleć przy długim kondycjonowaniu). Wyczuwalne łagodne, alkoholowe rozgrzanie wynikające z dojrzałości piwa, ale nie powinno być gorące albo ostre. Nagazowanie może być na poziomie od niskiego do umiarkowanego, w zależności od wieku i kondycjonowania.

Ogólne wrażenie

Mocno nachmielona amerykańska interpretacja najbogatszej i najmocniejszej wersji English ale. Charakter chmielu powinien być ewidentnie przeszywający, ale nie powinien być niezbalansowany. Połączona moc alkoholu i mocna goryczka chmielowa zostawia bardzo długi finisz.

Komentarz

Amerykańska wersja Barleywine cechuje się większym naciskiem na goryczkę, smak i aromat chmielowy w porównaniu z English Barleywine, i często wyróżnia się charakterem chmieli amerykańskich. W odróżnieniu od Imperial IPA chmielenie nie jest ekstremalnie mocne, słodowość jest bardziej śmiała, a treściwość jest bogata i pełna charakteru.

Historia

Przeważnie najmocniejsze Ale oferowane przez browar. Najczęściej piwo to jest długo leżakowane przed sprzedażą. Sprzedawane jest przeważnie sezonowo - zimą albo podczas wakacji.

Surowce

Dobrze zmodyfikowany słód pale ale jest kręgosłupem zasypu wraz z rozsądną ilością słodów karmelowych. Słody ciemne powinny być użyte z wielką rozwagą, jeśli w ogóle, gdyż kolor wzrasta przy długotrwałym gotowaniu. „Cytrusowe” chmiele amerykańskie są najczęściej stosowane, ale każda odmiana może być używana. Najczęściej używane są mocno odfermentowujące drożdże amerykańskie.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 19.3 – 28.1°Blg

Goryczka: 50 – 120 IBU

Gęstość końcowa: 4.1 – 7.6°Blg

Kolor: 10 – 19 SRM

Alkohol objętościowo: 8 – 12%

Komercyjne przykłady

Sierra Nevada Bigfoot, Great Divide Old Ruffian, Victory Old Horizontal, Rogue Old Crustacean, Avery Hog Heaven Barleywine, Bell’s Third Coast Old Ale, Anchor Old Foghorn, Three Floyds Behemoth, Stone Old Guardian, Bridgeport Old Knucklehead, Hair of the Dog Doggie Claws, Lagunitas Olde GnarleyWine, Smuttynose Barleywine, Flying Dog Horn Dog