American Amber Ale

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.045 – 1.060
FG 1.010 – 1.015
IBUs 25 – 40
SRM 10 – 17
ABV 4.5 – 6.2%

Amerykańskie Bursztynowe Ale

Aromat

Słabe do umiarkowane aromaty chmielowe wynikające z chmielenia na zimno lub późnego dodania podczas chmielenia amerykańskich odmian chmieli. Cytrusowy charakter jest powszechny, ale nie wymagany. Umiarkowanie niski do umiarkowanie wysoki słodowy balans, który czasami maskuje obecność chmieli i przeważnie cechuje go umiarkowany karmelowy charakter. Poziom estrów może być różny - od umiarkowanych po brak. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor bursztynowy do miedziano brązowy. Umiarkowanie wysoka żółtobiała piana, która długo się utrzymuje. Generalnie całkiem klarowne, aczkolwiek wersje chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste.

Smak

Umiarkowany do mocny smak chmieli amerykańskich odmian, który przeważnie, ale nie zawsze, ma cechy cytrusowe. Smaki słodowe są umiarkowane do mocne oraz przeważnie cechują się początkową słodową słodkością, za którą podążają umiarkowane smaki karmelowe (oraz czasami inny charakter w mniejszych ilościach). Słodowość i goryczka chmielowa są przeważnie zbalansowane i wzajemnie się wspierające. Estry owocowe mogą być od umiarkowane po brak. Słodkość karmelowa oraz chmielowa goryczka/smak mogą przechodzić w pewnym stopniu w od średniego pełnego do pełnego finiszu. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnia do średnio pełna treściwość. Nagazowanie umiarkowane do wysokie. Ogólnie gładki finisz bez cierpkości wynikającej z użycia dużych ilości chmielu. Wersje mocniejsze mogą być lekko alkoholowo rozgrzewające.

Ogólne wrażenie

Jak American Pale Ale, ale bardziej treściwe, bardziej bogate karmelowo i bardziej zbalansowane w kierunku słodowości niż chmielu (aczkolwiek poziom chmielu może być wysoki).

Komentarz

Kolorystyka może pokrywać się z American Pale Ale. American Amber Ale różnią się od American Pale Ale nie tylko tym, że są ciemniejsze, ale również posiadaniem bardziej karmelowych smaków, poza tym są bardziej treściwe oraz przeważnie bardziej równomiernie zbalansowane pomiędzy słodowością i goryczką. Nie powinno mieć mocnych smaków czekoladowych albo palonego charakteru, który mógłby sugerować American Brown Ale (niemniej małe ilości są OK).

Historia

W niektórych regionach znane jako Red Ale. Piwa te były upowszechnione w kochających chmiel północnej Kalifornii i w regionie Pacific Northwest, zanim nie rozprzestrzeniły się na cały kraj.

Surowce

Słód pale ale, typowo amerykański dwurzędowy. Średnie do ciemne słody karmelowe. Może zawierać również zboża specjalne, które nadają dodatkowego charakteru i unikatowości. Chmiele amerykańskie, przeważnie te nadające cytrusowy smak i aromat, są powszechne, ale inne odmiany też mogą być użyte. Woda może być różna pod względem zawartości siarczanów i węglanów.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.2 – 14.7°Blg

Goryczka: 25 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 3.8°Blg

Kolor: 10 – 17 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 6.2%

Komercyjne przykłady

Amber Boy (AleBrowar), Kejter (Szałpiw), Ursa z Połoniny (Ursa Maior), North Coast Red Seal Ale, Tröegs HopBack Amber Ale, Deschutes Cinder Cone Red, Pyramid Broken Rake, St. Rogue Red Ale, Anderson Valley Boont Amber Ale, Lagunitas Censored Ale, Avery Redpoint Ale, McNeill’s Firehouse Amber Ale, Mendocino Red Tail Ale, Bell's Amber