Weizen/Weissbier: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Aromat)
(Smak)
Linia 9: Linia 9:
  
 
===Smak===
 
===Smak===
Słaby do umiarkowanego mocny smak bananów i goździków. Balans i intensywność fenoli i [[Estry|estrów]] może być rożny, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Opcjonalnie, bardzo lekkie do umiarkowanego charakter waniliowy i/albo nuty gumy do żucia mogą zaakcentować posmaki bananowe, słodkość i okrągłość; żaden nie powinien dominować jeśli występuje. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest obowiązkowy, jak również ma delikatną słodkość słodu pilzneńskiego. Smak chmielowy jest od lekki lub brak i goryczka chmielowa jest od słabej do umiarkowanie słabej. Cierpkie, cytrusowe cechy pochodzące od drożdży i wysokiego nagazowania są przeważnie obecne. Dobrze zaokrąglona, pełnia smaku na podniebieniu wraz z relatywnie wytrawnym finiszem. Brak [[Diacetyl|diacetylu]] czy [[DMS|DMS]].
+
Słaby do umiarkowanego mocny smak bananów i goździków. Balans i intensywność fenoli i [[Estry|estrów]] może być rożny, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Opcjonalnie, bardzo lekkie do umiarkowanego charakter waniliowy i/albo nuty gumy do żucia mogą zaakcentować posmaki bananowe, słodkość i okrągłość; żaden nie powinien dominować jeśli występuje. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest obowiązkowy, jak również ma delikatną słodkość słodu pilzneńskiego. Smak chmielowy jest od lekki lub brak i goryczka chmielowa jest od słabej do umiarkowanie słabej. Cierpkie, cytrusowe cechy pochodzące od drożdży i wysokiego nagazowania są przeważnie obecne. Dobrze zaokrąglona, pełnia smaku na podniebieniu wraz z relatywnie wytrawnym finiszem. Brak [[Diacetyl|dwuacetylu]] czy [[DMS|DMS]].
  
 
===Tekstura===
 
===Tekstura===

Wersja z 15:56, 22 paź 2009

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.052
FG 1.010 – 1.014
IBUs 8 – 15
SRM 2 – 8
ABV 4.3 – 5.6%

Weizen/Weissbier (Pszeniczne)

Aromat

Umiarkowany do wysokiego poziom fenoli (przeważnie goździk) i estrów owocowych (przeważnie banan). Balans i intensywność fenoli i estrów może być rożny, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Aromat szlachetnych chmieli jest na poziomie od niskiego do brak. Lekki do umiarkowanego aromat pszenicy (który może być odczuwany jako chlebowy albo zbożowy) może być obecny, ale inne cechy słodowe nie powinny występować. Brak dwuacetylu albo DMS. Opcjonalnie, ale akceptowalne aromaty mogą zawierać lekkie, cytrusową cierpkość, lekki do umiarkowany, i/albo słabe aromaty gumy do żucia. Żaden z tych opcjonalnych cech aromatów nie powinien być mocny, albo dominujący, ale często może występować by dodać kompleksowości i balansu.

Wygląd

Blady słomkowy do bardzo ciemno złoty kolor. Bardzo gęsta, długo otrzymująca się biała piana jest charakterystyczna dla tego piwa. Wysoki poziom białek pochodzących z pszenicy wpływa na klarowność w niefiltrowanych piwach, aczkolwiek poziom przejrzystości jest różny. Piwo “mit hefe” jest również nieprzejrzyste ze względu na osad drożdżowy (który powinien być podniesiony przed wypiciem). Wersja filtrowana Krystal nie zawiera drożdży i jest bardzo klarowna.

Smak

Słaby do umiarkowanego mocny smak bananów i goździków. Balans i intensywność fenoli i estrów może być rożny, ale w najlepszych przykładach tego stylu są dobrze zbalansowane i całkiem mocno wyczuwalne. Opcjonalnie, bardzo lekkie do umiarkowanego charakter waniliowy i/albo nuty gumy do żucia mogą zaakcentować posmaki bananowe, słodkość i okrągłość; żaden nie powinien dominować jeśli występuje. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest obowiązkowy, jak również ma delikatną słodkość słodu pilzneńskiego. Smak chmielowy jest od lekki lub brak i goryczka chmielowa jest od słabej do umiarkowanie słabej. Cierpkie, cytrusowe cechy pochodzące od drożdży i wysokiego nagazowania są przeważnie obecne. Dobrze zaokrąglona, pełnia smaku na podniebieniu wraz z relatywnie wytrawnym finiszem. Brak dwuacetylu czy DMS.

Tekstura

Treściwość średnio lekka do średniej, nigdy ciężkie. Osad drożdżowy może zwiększać odczucia treściwosci. Tekstura smaku pochodząca od pszenicy wpływa na odczucia puszystości, kremowości, pełnosci który może przedłużyć się do lekkiego, ostrego finiszu spowodowanego wysokim nagazowaniem. Zawsze mocno gazowany.

Ogólne wrażenie

Jasne, przyprawowe, owocowe, orzeźwiające, oparte na pszenicy ale.

Komentarz

To są orzeźwiające, szybko dojrzewające piwa, które są lekko chmielone. Przedstawiają one unikalne cechy bananowo-goździkowe, pochodzące od drożdży. Te piwa nie dojrzewają dobrze zatem najlepsze są gdy są młode i świeże. Wersja „mit hefe” serwowana jest z osadem drożdżowym, który miesza się przed podaniem; wersja krystal jest filtrowana dla nadania idealnej klarowności. Butelki z drożdżami są tradycyjnie potrząsane, albo rolowane przed podaniem. Charakter krystal jest generalnie bardziej owocowy i mniej fenolowy w porównaniu z hefe-weizen.

Historia

Tradycyjnie bazujące na pszenicy ale pochodzące z południowych Niemiec, które jest przeznaczone do konsumpcji w lato, ale generalnie produkowane cały rok.

Surowce

Według prawa niemieckiego przynajmniej 50% zasypu musi być słodowana pszenica, ale niektóre wersje używają do 70%, reszta to słód pilzneński . Tradycyjnie dekokcja nadaje odpowiednia treściwość bez mocnej słodkości. Drożdże weizen ale produkują typowe przyprawowe i owocowe cechy, aczkolwiek fermentacja w ekstremalnych temperaturach może wpłynąć na balans i może nadać nieprzyjemne posmaki. Mała ilość szlachetnych chmieli - są używane tylko dla nadania goryczki.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 12,9°Blg

Goryczka: 8 – 15IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 3,6°Blg

Kolor: 2 – 8 SRM

Alkohol objętościowo: 4.3 – 5.6%

Komercyjne przykłady

Weihenstephaner Hefeweissbier, Schneider Weisse Weizenhell, Paulaner Hefe-Weizen, Hacker-Pschorr Weisse, Plank Bavarian Hefeweizen, Ayinger Bräu Weisse, Ettaler Weissbier Hell, Franziskaner Hefe-Weisse, Andechser Weissbier Hefetrüb, Kapuziner Weissbier, Erdinger Weissbier, Penn Weizen, Barrelhouse Hocking Hills HefeWeizen, Eisenbahn Weizenbier