Warka z procesem zacierania słodu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (literówka)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Warzenie z procesem zacierania polega na przetrzymaniu ześrutowanego słodu w wodzie o temperaturze 60-kilku stopni przez ok. 60 minut. Umożliwia to przerobienie skrobii na cukry przez enzymy zawarte w słodzie. Nastepnie taki zacier przefiltrowujemy, aby pozbyć się plew i łuski i otrzymujemy czystą brzeczkę, którą chmielimy poprzez gotowanie ok. 60 min z dodatkiem chmielu, studzimy, zadajemy drozdże i poddajemy fermentacji przez kilka (2-4) tygodni. Gotowe piwo rozlewamy do butelek lub beczek (kegów).
+
Warzenie z procesem zacierania polega na przetrzymaniu ześrutowanego słodu w wodzie o odpowiedniej temperaturze przez pewien czas (zwykle ok. 60 minut). Umożliwia to przerobienie skrobii na cukry prostsze przez enzymy zawarte w słodzie. Nastepnie taki zacier przefiltrowujemy, aby pozbyć się plew i łuski i otrzymujemy czystą brzeczkę, którą chmielimy poprzez gotowanie ok. 60 min. z dodatkiem chmielu, studzimy, zadajemy drozdże i poddajemy fermentacji przez kilka (2-4) tygodni. Gotowe piwo rozlewamy do butelek lub beczek (kegów).
 
Surowce: słód (może być już ześrutowany), chmiel i drożdże piwowarskie można zakupić w internetowych sklepach piwowarskich.
 
Surowce: słód (może być już ześrutowany), chmiel i drożdże piwowarskie można zakupić w internetowych sklepach piwowarskich.
  
Linia 16: Linia 16:
 
[[Rozlew]]
 
[[Rozlew]]
  
 +
[[Przygotowanie starterów drożdżowych]]
  
[[Przygotowanie starterów drożdzowych]]
 
 
[[Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej]]
 
[[Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej]]
  
 
[[Kategoria: Artykuły]]
 
[[Kategoria: Artykuły]]

Aktualna wersja na dzień 14:49, 29 mar 2017

Warzenie z procesem zacierania polega na przetrzymaniu ześrutowanego słodu w wodzie o odpowiedniej temperaturze przez pewien czas (zwykle ok. 60 minut). Umożliwia to przerobienie skrobii na cukry prostsze przez enzymy zawarte w słodzie. Nastepnie taki zacier przefiltrowujemy, aby pozbyć się plew i łuski i otrzymujemy czystą brzeczkę, którą chmielimy poprzez gotowanie ok. 60 min. z dodatkiem chmielu, studzimy, zadajemy drozdże i poddajemy fermentacji przez kilka (2-4) tygodni. Gotowe piwo rozlewamy do butelek lub beczek (kegów). Surowce: słód (może być już ześrutowany), chmiel i drożdże piwowarskie można zakupić w internetowych sklepach piwowarskich.

Przygotowanie ziarna i wody

Zacieranie ziarna

Filtracja i wysładzanie

Chmielenie

Chłodzenie i transfer brzeczki

Fermentacja brzeczki

Rozlew

Przygotowanie starterów drożdżowych

Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej