Warka z procesem zacierania słodu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „ Przygotowanie ziarna Zacieranie Chmielenie Chłodzenie i transfer brzeczki Fermentacja Butelkowanie”)
 
m (literówka)
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
Warzenie z procesem zacierania polega na przetrzymaniu ześrutowanego słodu w wodzie o odpowiedniej temperaturze przez pewien czas (zwykle ok. 60 minut). Umożliwia to przerobienie skrobii na cukry prostsze przez enzymy zawarte w słodzie. Nastepnie taki zacier przefiltrowujemy, aby pozbyć się plew i łuski i otrzymujemy czystą brzeczkę, którą chmielimy poprzez gotowanie ok. 60 min. z dodatkiem chmielu, studzimy, zadajemy drozdże i poddajemy fermentacji przez kilka (2-4) tygodni. Gotowe piwo rozlewamy do butelek lub beczek (kegów).
 +
Surowce: słód (może być już ześrutowany), chmiel i drożdże piwowarskie można zakupić w internetowych sklepach piwowarskich.
  
Przygotowanie ziarna
+
[[Przygotowanie ziarna i wody]]
  
Zacieranie
+
[[Zacieranie ziarna]]
  
Chmielenie
+
[[Filtracja i wysładzanie]]
  
Chłodzenie i transfer brzeczki
+
[[Chmielenie]]
  
Fermentacja
+
[[Chłodzenie i transfer brzeczki]]
  
Butelkowanie
+
[[Fermentacja brzeczki]]
 +
 
 +
[[Rozlew]]
 +
 
 +
[[Przygotowanie starterów drożdżowych]]
 +
 
 +
[[Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej]]
 +
 
 +
[[Kategoria: Artykuły]]

Aktualna wersja na dzień 14:49, 29 mar 2017

Warzenie z procesem zacierania polega na przetrzymaniu ześrutowanego słodu w wodzie o odpowiedniej temperaturze przez pewien czas (zwykle ok. 60 minut). Umożliwia to przerobienie skrobii na cukry prostsze przez enzymy zawarte w słodzie. Nastepnie taki zacier przefiltrowujemy, aby pozbyć się plew i łuski i otrzymujemy czystą brzeczkę, którą chmielimy poprzez gotowanie ok. 60 min. z dodatkiem chmielu, studzimy, zadajemy drozdże i poddajemy fermentacji przez kilka (2-4) tygodni. Gotowe piwo rozlewamy do butelek lub beczek (kegów). Surowce: słód (może być już ześrutowany), chmiel i drożdże piwowarskie można zakupić w internetowych sklepach piwowarskich.

Przygotowanie ziarna i wody

Zacieranie ziarna

Filtracja i wysładzanie

Chmielenie

Chłodzenie i transfer brzeczki

Fermentacja brzeczki

Rozlew

Przygotowanie starterów drożdżowych

Zbieranie i ponowne użycie gęstwy drożdżowej