Sweet Stout

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 10:19, 27 paź 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=1.044 – 1.060|FG=1.012 – 1.024|IBU=20 – 40|SRM=30 – 40|ABV=4 – 6%}} ==Stout Słodki== ===Aromat=== Delikatny aromat palonego zboża wraz z kawowymi…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.060
FG 1.012 – 1.024
IBUs 20 – 40
SRM 30 – 40
ABV 4 – 6%

Stout Słodki

Aromat

Delikatny aromat palonego zboża wraz z kawowymi i/albo czekoladowymi nutami. Często występuje wrażenie kremowej słodkości. Owocowość może być niska do umiarkowanie wysokiej. Dwuacetyl niski lub jego brak. Aromat chmielowy słaby lub brak.

Wygląd

Kolor bardzo ciemno brązowy do czarnego. Może być nieprzejrzysty (jeśli nie, powinien być klarowny). Piana kremowa, żółtobrązowa do brązowej.

Smak

Ciemne palone zbożowe i słodowe smaki dominują w smaku, podobnie jak w dry stout i dostarczają kawowych i/albo czekoladowych smaków. Goryczka chmielowa jest umiarkowana (niższa niż w dry stout). Średnia do wysokiej słodkość (często w wyniku dodatku laktozy) nadaje punkt zwrotny dla palonych cech i goryczki chmielowej i pozostaje do finiszu. Niskie do umiarkowanych estry owocowe. Dwuacetyl niski do brak. Balans jest pomiędzy ciemnymi zbożami/słodami a słodkością, która może być różna, od całkiem słodkiej do umiarkowanie wytrawnej i nieco palonej.

Tekstura

Średnio pełna do pełnej treściwość i kremowość. Nagazowanie niskie do umiarkowanego. Wysoka utrzymująca się słodkość z nieprzefermentowanych cukrów wzmacnia pełność tekstury.

Ogólne wrażenie

Bardzo ciemne, słodkie, pełno treściwe, delikatnie palone ale. Często smakuje jak słodzone ekspresso.

Komentarz

Gęstość początkowa jest niższa w Anglii, wyższa w wersjach eksportowych i produktów z USA. Odmiany istnieją, w zależności od poziomu pozostałej słodkości, intensywności charakteru palonego i balansu pomiędzy obydwoma odmianami.

Historia

Angielska odmiana stouta. Historycznie znana jako „Milk” (mleko) albo „Cream”(śmietana) stout, ale wymogi prawa takiego nazewnictwa już na to nie zezwala w Anglii (ale jest akceptowane gdzie indziej). Słowo „milk” pochodzi od użycia laktozy, albo cukru mlecznego jako środka słodzącego.

Surowce

Słodkość w większości Sweet Stout pochodzi od niższego poziomu goryczki niż w dry stout i wyższej zawartości nieprzefermentowanych dekstryn. Laktoza, jako cukier niefermentowalny jest często dodawana by nadać dodatkową słodkość. Słód pale jako bazowy, i można użyć palonego jęczmienia, słodu black (barwiący), słodu czekoladowego, crystal i dodatków niesłodowanych takich jak kukurydza albo syrop melasowy. Powszechnie używana jest wysoko węglanowa woda.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 14,7°Blg

Goryczka: 20 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 3,1 – 6,1°Blg

Kolor: 30 – 40 SRM

Alkohol objętościowo: 4 – 6%

Komercyjne przykłady

Mackeson's XXX Stout, Watney's Cream Stout, Farson’s Lacto Stout, St. Peter’s Cream Stout, Marston’s Oyster Stout, Sheaf Stout, Hitachino Nest Sweet Stout (Lacto), Samuel Adams Cream Stout, Left Hand Milk Stout, Widmer Snowplow Milk Stout