Southern English Brown

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 21:03, 19 wrz 2009 autorstwa Makaron (dyskusja | edycje) (→‎11B.Southern English Brown)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.033 – 1.042
FG 1.011 – 1.014
IBUs 12 – 20
SRM 19-35
ABV 2.8 – 4.1%

Południowo angielskie brązowe ale

Aromat

Słodowo słodki, przeważnie z bogatym karmelowym albo podobnym do toffi aromatem. Umiarkowanie owocowy, przeważnie z nutkami aromatów ciemnych owoców takich jak śliwka i/albo rodzynki. Aromat chmielowego słaby do niewyczuwalny. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor od jasno do ciemnobrązowego, może być prawie czarny. Piwo może być prawie nieprzeźroczyste, ale klarowne w jaśniejszych wersjach. Niska do umiarkowana, żółtobiała do jasnobrązowa piana.

Smak

Głęboka słodowa podobna do karmelu albo tofie słodkość wyczuwalna na podniebieniu i utrzymująca się do finiszu. Nutki ciasteczkowe i kawowe powszechne występują. Umiarkowane smaki ciemnych owoców. Słaba goryczka chmielowa. Smaki chmielowe są niskie do niewyczuwalne. Słaby do niewyczuwalny palony posmak albo goryczka wynikająca z ciemnych słodów. Umiarkowanie słodki finisz z gładkim, słodowym posmakiem. Niski poziom do brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnia treściwość, ale resztkowa słodkość może nadać głębsze odczucia. Niskie do umiarkowanie niskie nagazowanie. Bardzo kremowe i gładkie, szczególnie dla piwa o takiej gęstości początkowej.

Ogólne wrażenie

Wyraźny, zorientowany na smaki słodowe brown ale, wraz ze złożonością słodową wynikającą ze smaków i zapachów karmelowych i ciemnych owoców. Może wydawać się lżejszą wersją sweet stout albo słodszą wersją dark mild.

Komentarz

Coraz rzadziej spotykane piwo; Mann`s posiada ponad 90% rynku brytyjskiego. Niektórzy określają je jako butelkową wersję dark mild, ale ten styl jest słodszy niż większość współczesnych przykładów milda.

Historia

English brown ale`e są generalnie rozbite na kilka podstylów pomiędzy różnymi rejonami geograficznymi. Southern English (albo „London style”) brown ale`e są ciemniejsze, słodsze i mają mniejszą gęstość początkową jak jego kuzyn Northern brown ale. Styl rozwinął się w wersji butelkowej na początku XX wieku, jako reakcja na kupażowane portery i często niesmaczne mild`y. Dobrze dopasowane do londyńskiej wody.

Surowce

Angielskie słody pale ale jako baza z dużym dodatkiem ciemnych słodów karmelowych i często słodów palonych i słodu pszennego. Umiarkowana do wysoko węglanowa woda nadaje odpowiedni balans do kwaskowatości słodów ciemnych. Angielskie odmiany chmieli są najbardziej autentyczne, ale w wyniku niskiego wpływu smaków i zapachów jak również goryczki chmielowej niemalże każdy rodzaj chmielu może być użyty.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 8.3 – 10.5°Blg Goryczka: 12 – 20 IBU Gęstość końcowa: 2.8 – 3.6°Blg Kolor: 19 – 35 SRM Alkohol objętościowo: 2.8 – 4.1%

Komercyjne przykłady

Mann's Brown Ale (wersja butelkowania niedostępna w USA), Harvey’s Nut Brown Ale, Woodeforde’s Norfolk Nog