Scottish Export 80/-

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 13:12, 29 mar 2017 autorstwa Forest37 (dyskusja | edycje) (poprawiono linki wewnętrzne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.040 – 1.054
FG 1.010 – 1.016
IBUs 15 - 30
SRM 9 - 17
ABV 3.9 – 5.0%

Szkockie eksportowe 80/-

Aromat

Od lekkich do średnich aromatów słodowej słodkości, uwydatnione przez lekkie do umiarkowane aromaty karmelizacji powstałe podczas warzenia (kettle carmelization). Większość przykładów posiada lekki aromat chmielowy, delikatne aromaty owocowe, niski poziom dwuacetylu i/albo niski do średni aromat torfowy (wszystkie aromaty są opcjonalne). Aromat torfowy może wydawać się ziemisty, wędzony, albo bardzo delikatnie palony.

Wygląd

Od głębokiego bursztynu do ciemno miedzianego koloru. Przeważnie bardzo klarowne, co wynika z bardzo długiej prowadzonej w niskich temperaturach fermentacji. Niska do umiarkowana, kremowa od żółtobiała do żółtobrązowa piana.

Smak

Słodowość jest podstawowym smakiem, ale nie jest zbyt intensywna. Wstępna słodycz jest przeważnie uwydatniona przez niską do umiarkowaną karmelizacje podczas warzenia (kettle carmelization), jak również jest uwydatniona przez niski poziom dwuacetylu. Estry owocowe mogą być od umiarkowanych do braku. Goryczka chmielowa może być od niskiej po umiarkowaną, ale balans chmielowo-słodowy jest zawsze po stronie słodowej. Smak chmielowy jest od słabego do niewyczuwalnego. Niski do umiarkowany charakter torfu, jest opcjonalny i może wydawać się ziemisty albo wędzony. Przeważnie ma zbożowy, wytrawny finisz, jako wynik dodania małych ilości niesłodowanego palonego jęczmienia.

Tekstura

Średnio niska do średnia treściwość. Niskie do umiarkowane nagazowanie. Czasami troszeczkę kremowe, ale przeważnie wytrawne w wyniku dodatku palonego jęczmienia.

Ogólne wrażenie

Czyste słodowe wraz z wytrawnym finiszem, prawdopodobna odrobina estrów i okazjonalnie mała nutka torfowej ziemistości (dymu). Większość piw ma całkiem wytrawny finisz biorą pod uwagę relatywnie słodki posmak na podniebieniu i jako taki posiada inny balans chmielowo-słodowy jak Strong Scotch Ale.

Komentarz

Balans chmielowo-słodowy jest od delikatnie do umiarkowanie skierowany w stronę słodu. Jakiekolwiek smaki karmelowe wynikają z karmelizacji podczas chmielenia, a nie od słodu karmelowego (czasami mylone jest z dwuacetylem). Jakiekolwiek wędzone smaki pochodzą od drożdży, albo wody, a nie od wędzonych torfem słodów. Używanie słodów wędzonych torfem by otrzymać torfowy charakter powinno być ograniczane. Bardzo wędzone piwa raczej powinny być ujęte w kategorii Other Smoked Beer (22B) niż w tej kategorii.

Historia

Tradycyjne szkockie piwo sesyjne oparte na lokalnych surowcach (woda, słód) wraz z mniejszą ilością chmielu (jako wynik potrzeby importu z Anglii). Długa prowadzona w niskich temperaturach fermentacja jest tradycyjna w szkockim piwowarstwie.

Surowce

Szkockie albo angielskie słody pale ale jako baza. Mała ilość palonego jęczmienia dla nadania koloru i smaku oraz wytworzenia wytrawnego, delikatnego palonego finiszu. Chmiele angielskie. Czyste smakowo, relatywnie nisko odfermentowujące drożdże górnej fermentacji. Niektóre komercyjne browary dodają małe ilości słodu crystal, amber, albo pszenicznego oraz dodatków niesłodowanych takich jak cukier. Opcjonalny torfowy ziemisty i/albo wędzony charakter powinien pochodzić od tradycyjnych drożdży i lokalnych słodów oraz wody, a nie od wędzonych słodów.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 10 - 13.3°Blg

Goryczka: 15 – 30 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 4.1°Blg

Kolor: 9 – 17 SRM

Alkohol objętościowo: 3.9 – 5.0%

Komercyjne przykłady

Orkney Dark Island, Caledonian 80/- Export Ale, Belhaven 80/- (Belhaven Scottish Ale w USA), Southampton 80 Shilling, Broughton Exciseman’s 80/-, Belhaven St. Andrews Ale, McEwan's Export (IPA), Inveralmond Lia Fail, Broughton Merlin’s Ale, Arran Dark