Pozyskiwanie i mycie butelek

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 00:04, 7 sty 2018 autorstwa C64club (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Często pojawia się pytanie "Skąd wziąć i jak przygotować butelki do rozlewu piwa".

Skąd wziąć - zakładając że nie mamy uzbieranej odpowiedniej ilości można podjąć następujące kroki :

• sklep osiedlowy - bardzo chętnie sprzedadzą nam butelki w cenie około 25 gr/szt. , a jak dobrze porozmawiamy to uda nam się również kupić skrzynki w cenie około 10 PLN/szt.Raczej nie szukajmy szansy nabycia butelek w dużym markecie- szkoda czasu.

• akademik zwany urzędowo "Domem studenckim"- otóż akademiki są niewyczerpanym źródłem butelek do piwa, trzeba po prostu iść i pogadać z ludźmi tam mieszkającymi.Po jakimś czasie sami będą do Was dzwonić żebyście wpadli po butelki :).

Nie polecam zielonych butelek po piwie "Łomża" -są z nimi problemy przy kapslowaniu kapslownicą ręczną.

Pozyskane butelki trzeba umyć i zdezynfekować.Mycie butelek w zmywarce nie jest ani skuteczne, ani ekonomiczne. Opiszę sposób mycia i dezynfekcji butelek, który daje bardzo dobre efekty.Co będziemy potrzebować :

Okulary ochronne

Rękawice gumowe

• Wodorotlenek sodu NaOH w granulkach (można nabyć w sklepach pod handlową nazwą Kret , lub np w postaci czystej na Allegro- pamiętając o tym że NaOH jest substancją żrącą, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ochronnych całkowicie bezpieczną

• płyn do mycia naczyń

• metalowy druciak do naczyń

• szczotkę do mycia butelek

• dostęp do bieżącej wody

• wanna lub inne duże naczynie, gdy np. chcemy myć w ogrodzie

• lejekButelki ustawiamy pionowo i przez lejek wsypujemy do wszystkich po kilkanaście granulek NaOH , a następnie przez lejek nalewamy wrzątku (najlepiej z czajnika, nie więcej niż 100 ml wody do butelki), dobrze w czasie nalewania lekko unieść lejek , żeby para wodna nie wypychała nam gorącej wody z lejka.Zalewanie butelek z NaOH gorącą wodą robimy zawsze w okularach i rękawicach , pamiętając że oczy nie są częścią zamienną.Następnie czekamy około 5 minut i wylewamy to co jest w butelkach, napełniamy wodą butelki do pełna i ponownie wylewamy.

Kolejnym krokiem jest pozbycie się etykiet, najlepszym sposobem jest włożenie butelek do wanny, zalanie ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, po jakiś 20 minutach zdejmiemy bez problemu etykiety, można sobie pomóc ewentualnie druciakiem, chodzi o to, aby dokładnie usunąć resztki kleju.

Tak przygotowane butelki należy umyć za pomocą szczotki do butelek i płynu a następnie dokładnie wypłukać. Bardzo przydatna zarówno jeśli chodzi o dokładność jak i oszczędności w płukaniu jest końcówka Blast,gdy nie posiadamy końcówki aby dobrze wypłukać butelkę, należy cykl napełnienia i opróżnienia powtórzyć 4-5 razy. Im cieplejsza woda, tym szybciej pozbędziemy się piany.

Szczotka przy wyciąganiu z butelki niestety chlapie, ale i na to jest rada. Osłonka wycięta z butelki PET. Zasięg chlapania ograniczamy do 10 cm :)

Oslonka czyszczenie butelek.jpg

Butelki po płukaniu dobrze jest pozostawić do odcieknięcia na stojaku do butelek.

Butelki przed rozlewem należy zdezynfekować.Do tego celu polecam użyć opryskiwacza ogrodowego z pompką o pojemności max 2l (musi być nowy, nie wolno używać spryskiwacza, w którym wcześniej były jakieś inne substancje ). Dyszę spryskiwacza wkładamy minimalnie do butelki, tak aby roztwór rozpylał się w butelce. Do dezynfekcji polecam roztwór ClO2 lub OXI, wystarczą 2 szybkie naciśnięcia spustu spryskiwacza na jedną butelkę. Kolejnym sposobem jest napełnienie jednej butelki i przelewanie do kolejnych butelek za pomocą lejka.

Butelki po dezynfekcji, podobnie jak po płukaniu należy zostawić do odcieknięcia.Nie należy napełniać butelek wcześniej niż przed upływem podanego przed producenta czasu rozkładu preparatu.

Proces mycia butelek jest chyba najbardziej nielubianym przez wszystkich etapem produkcji, dlatego polecam np systematyczne mycie po 5 butelek dziennie w zlewozmywaku, a potem przed nalewaniem tylko zostanie nam proces dezynfekcji.