Other Smoked Beer

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 12:15, 4 lis 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego}} ==Pozostałe piw…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG Zależy od piwa bazowego
FG Zależy od piwa bazowego
IBUs Zależy od piwa bazowego
SRM Zależy od piwa bazowego
ABV Zależy od piwa bazowego

Pozostałe piwa wędzone

Aromat

Aromat powinien być przyjemny i zbalansowany pomiędzy spodziewanym aromatem a piwem bazowym (np. robust porter) i aromatami dymnymi użytych wędzonych słodów. Intensywność i charakter aromatów dymnych i piwa bazowego może się różnić, może być wyraźne po obu stronach balansu. Aromaty dymne mogą być różne od słabych do agresywnych ale balans przy ogólnej prezentacji jest kluczem do dobrze wykonanego przykładu. Cechy i charakter drugoplanowych aromatów dymnych są odbiciem źródła dymu (np. torf, olcha, dąb, buk). Ostre, fenolowe, surowe, gumowe albo spalone dymne aromaty są nieodpowiednie.

Wygląd

Różny. Wygląd powinien odzwierciedlać styl bazowy piwa, ale kolor piwa jest często troszeczkę ciemniejszy niż czyste piwo bazowe.

Smak

Jak w przypadku aromatu, powinno być zbalansowane pomiędzy aromatami dymnymi, a cechami piwa bazowego. Cechy dymne mogą być od niskich do agresywnych. Smaki dymne mogą być w przedziale od drewnianych do troszkę bekonowych, w zależności od typu użytego słodu. Słód wędzony torfem może nadać ziemistego smaku. Balans pomiędzy cechami piwa bazowego i dymnymi może być różny, ale rezultat mieszania powinien być dobrze zbalansowany i przyjemny. Dym może nadać wytrawności na finiszu. Surowe, gorzkie, spalone, kokosowe, gumowe, siarczanowe, albo fenolowe cechy dymne są generalnie nieodpowiednie (niektóre z tych charakterystyk mogą być obecne jako element piwa bazowego jednak słód wędzony nie powinien wpływać na te smaki).

Tekstura

Różni się w zależności od piwa bazowego. Mocne odczucie ściągania, fenolowo dymna ostrość jest nieodpowiednia.

Ogólne wrażenia

To jest piwo, które przedstawia dymne cechy jako podstawowe smaki i aromaty inne niż Bamberg-style Rauchbier (np. wędzony bukiem Märzen). Balans w użyciu dymu, chmielu i słodu jest obecny w lepszych przykładach.

Komentarz

Każdy styl piwa może być wędzony; celem jest uzyskanie przyjemnego balansu pomiędzy cechami dymnymi i piwem bazowym. JEŚLI PIWO JEST BAZOWANE NA KLASYCZNYM STYLU (NP. ROBUST PORTER) WTEDY OKREŚLONY STYL MUSI BYĆ PODANY.(NP. „PORTER” ALBO „BROWN ALE” JEST AKCEPTOWALNE). TYP DREWNA ALBO INNE ŹRÓDŁO MUSI BYĆ OKREŚLONE JEŚLI “RÓŻNORODNOŚĆ” JEST WYCZUWALNA. Piwa wystawione, które zostały określone jako klasyczny styl piwa będą oceniane jak dobrze ten styl będzie reprezentowany i jak również jak jest zbalansowany z dymnymi cechami. Piwa wystawione jako określony typ, albo typy dymu użytego będą oceniane na podstawie jak typ dymu jest rozpoznawalny i jak łączy się z piwem bazowym. Specyficzne style klasyczne albo typ dymu nie muszą być określone. Na przykład „smoked porter” jest do zaakceptowania, jak również „ peat-smoked strong Scotch ale” albo “cherry-wood smoked IPA”. Juror powinien ocenić piwo na podstawie ogólnego balansu i jak cechy dymne wzmacniają piwo bazowe.

Historia

Proces używania wędzonych słodów w ostatnim czasie został zaadaptowany przez piwowarów do innych styli, notably porter and strong Scotch ale. Piwowarzy niemieccy tradycyjnie używają wędzonych słodów w piwach bock, doppelbock, weizen, dunkel, schwarzbier, helles, Pilsner i innych piwach specjalnych.

Surowce

Różne materiały użyte do wędzenia słodu nadają unikatowy rezultat smaku i aromatu. Buk, torf albo inne słody wędzone twardym drewnem (dąb, klon, jadłoszyn, olcha, orzesznik, jabłoń, wiśnia, inne drewno owocowe) mogą być użyte. Niektóre typy drewna mogą przypominać niektóre wędzone produkty (np. orzesznik z żeberkami, klon z bekonem albo kiełbaskami). Drewno iglaste nigdy nie powinno być użyte gdyż nadaje słodowi smaków leczniczych lub sosnowych. Zbyt mocno wędzony torfem słód jest generalnie niepożądany dlatego, że nadaje ostrych, kłujących fenoli i piaskowej ziemistości. Reszta surowców jest zmienna i zależy od piwa bazowego. Jeśli słody wędzone są łączone z nietypowymi składnikami (owoce, warzywa, przyprawy, miód itd) w zauważalnych ilościach rezultat powinien być wystawiony w kategorii the specialty/experimental.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: Zależy od piwa bazowego

Goryczka: Zależy od piwa bazowego

Gęstość końcowa: Zależy od piwa bazowego

Kolor: Zależy od piwa bazowego

Alkohol objętościowo: Zależy od piwa bazowego

Komercyjne przykłady

Alaskan Smoked Porter, O’Fallons Smoked Porter, Spezial Lagerbier, Weissbier and Bockbier, Stone Smoked Porter, Schlenkerla Weizen Rauchbier and Ur-Bock Rauchbier, Rogue Smoke, Oskar Blues Old Chub, Left Hand Smoke Jumper, Dark Horse Fore Smoked Stout, Magic Hat Jinx