Oprogramowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(BREWNESS)
(BREWNESS)
 
Linia 11: Linia 11:
 
<br>
 
<br>
 
'''Wspierane systemy operacyjne''': aplikacja uruchamiana w przeglądarce. Dostosowana do urządzeń mobilnych.
 
'''Wspierane systemy operacyjne''': aplikacja uruchamiana w przeglądarce. Dostosowana do urządzeń mobilnych.
 +
<br>
 
'''Język''': Polski
 
'''Język''': Polski
 
<br>
 
<br>

Aktualna wersja na dzień 18:37, 1 paź 2015

W trakcie przygody z piwowarstwem warto zapoznać się z oprogramowaniem napisanym specjalnie na potrzeby tego hobby. Do wyboru jest kilkadziesiąt programów. Poniżej najważniejsze z nich.

BREWNESS

BREWNESS

BREWNESS to kompleksowa platforma internetowa dla piwowarów domowych ułatwiająca proces tworzenia piwa. Dzięki niej możesz przeszukiwać receptury innych piwowarów, tworzyć własne przepisy oraz na ich podstawie dodawać nowe warki. Program jest niezależny sprzętowo i działa na każdym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową i dostęp do Internetu. BREWNESS wyposażony jest również w niezbędne kalkulatory do obliczania: nagazowania, poziomu alkoholu oraz korekty gęstości.

Aplikacja w podstawowej wersji jest w pełni funkcjonalna i pozbawiona jakichkolwiek opłat, istnieje również możliwość wykupienia wersji PRO, która umożliwia tworzenie przepisów prywatnych.

Strona: http://brewness.com/
Wspierane systemy operacyjne: aplikacja uruchamiana w przeglądarce. Dostosowana do urządzeń mobilnych.
Język: Polski

Toolkit Piwowara

Główne okno Toolkitu

Toolkit Piwowara to arkusz w formacie xls użytkownika Amap będący odpowiednim opracowaniem i tłumaczeniem na język polski najważniejszych kalkulatorów i przeliczników w piwowarstwie.

Strona autora: brak, plik aktualizowany przez autora w serwisie piwo.org http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/
Licencja: bezpłatna
Wspierane systemy operacyjne: każdy posiadający oprogramowanie umożliwiający odczyt plików zgodnych z MS ExcelBeerSmith

Główne okno Beersmith 1.4

Najbardziej komplementarna z wszystkich dostępnych aplikacji. Główny konkurent ProMasha oraz BeerToolsPro. Umożliwia planowanie warki (kalendarz), zarządzanie surowcami, sprzętem. Posiada bazę receptur, bardzo dużo surowców, kalkulatorów oraz przeliczników. Oprogramowanie używane nie tylko przez amatorów. Również i browary rzemieślnicze lub restauracyjne posługują się narzędziami zawartymi w BeerSmith.

Wersja 2 ma udostępniać możliwość lokalizacji, jednak autor nie udokumentował tej funkcji i nie ma oficjalnej informacji o wspieraniu tej funkcji.

Strona autora: http://www.beersmith.com/
Licencja: komercyjna, 21.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, OS X (Linux poprzez Wine)

ProMash

Okno z programu ProMash
Wykres z programu ProMash

Oprogramowanie dostępne w dwóch wersjach. Home - dla ilości surowców dla amatorów, oraz Pro dla minibrowarów. Pozwala na tworzenie i edycję receptur, korzystanie z kalkulatorów i przeliczników. Wersja tylko anglojęzyczna, ale tak jak inne programy tego typu umożliwiają przestawienie jednostek na metryczne. Z ciekawych cech: umożliwia przedstawienie graficzne, w formie wykresu, przebiegu temperaturowego zacierania.

Niemniej jednak, ostatnia wersja ProMasha pochodzi z 2003 roku i wygląda na to, że aktualizacje pojawiają się rzadko.


Jak podają autorzy programu, w miarę możliwości, ProMash ściśle przestrzega metod przewidywania i analizy określonych przez American Society of Brewing Chemists.

Strona autora: http://www.promash.com/
Licencja: komercyjna, 24.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows (Linux poprzez WINE - występują drobne problemy z wyświetlaniem grafiki)

BeerToolsPro

BTP podczas tworzenia receptury

Zaawansowany, nowoczesny i wciąż rozwijany program dedykowany dla każdego browaru. Program podpowiada graficznie czy nasze użyte składniki mieszczą się w wyznacznikach stylu w którym zdecydowaliśmy się warzyć piwo. Jako jedyny umożliwia eksport do sformatowanego tekstu w BBCODE, który umożliwia dodawanie swoich receptur na forach dyskusyjnych. Możliwość ustawienia dowolnej jednostki przeliczeniowej, tak dla ciężaru, jak i dla koloru czy goryczki.

Jak informują autorzy, program zawiera ponad 7500 receptur

Strona autora: http://www.beertools.com/store/index.php
Licencja: komercyjna, 29.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, MAC

Qbrew

Qbrew po uruchomieniu i dodaniu surowców

Qbrew to prosty, szybki i co najważniejsze darmowy program służący do tworzenia oraz zapisywania receptur. Posiada podstawową bazę surowców, do której możemy dodawać własne wpisy. Program może być uruchamiany z pendrive lub innych nośników wymiennych. Do Qbrew powstało nieoficjalne tłumaczenie (z powodu niuansów programistycznych kilka drobnych wyrażeń pozostało po angielsku). Program do obliczeń koloru używa stopni Lovibonda (°L) który różni się od przyjętego w Europie EBC .

Umożliwia eksport danych do plików txt, html, pdf i xml.

Strona autora: http://freshmeat.net/projects/qbrew/
Polska wersja językowa: http://www.piwo.org/files/file/19-qbrew-041-pl/
Licencja: BSD, bez opłat
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, Linux, MAC (autor zamieszcza źródła)

Brewtarget

Brewtarget

Rozwijany od początku 2009 roku, darmowy program pomagający tworzyć receptury. Korzysta z formatu pliku BeerXML dzięki czemu jest kompatybilny z Beersmith. Umożliwia wybranie jednostek wagi i objętości wg standardow amerykańskich, brytyjskich oraz metrycznych jak i gęstości (SG, Plato), goryczki (model Tinseth/Rager) i koloru (EBU/SRM, model Mosher/Daniels/Morey). Oferuje polski interfejs użytkownika. Wbudowane kilka przydatnych kalkulatorów oraz generator schematu zacierania. Posiada wbudowaną, modyfikowalną przez użytkownika bazę sprzętu (kadzi), słodów, chmieli, dodatków, drożdży oraz typów piw.

Strona autora: http://brewtarget.sourceforge.net/
Licencja: GPL
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, Linux, Mac OS X (również źródła)

DesignPro

DesignPro5 podczas edycji etykiety

Polskojęzyczny i darmowy program do projektowania oraz wydruku etykiet. Baza programu to praktycznie każdy rozmiar dostępnych etykiet, lub naklejek. Projektujący ma możliwość edycji podstawowych elementów graficznych, oraz import i kadrowanie elementów graficznych lub clipartów. DesignPro współpracuje również z plikami bazodanowymi DbaseIII, dzięki którymi możemy zautomatyzować proces wypełniania elementów tekstowych (dla piwowarów ma to mniejsze znaczenie).


Strona autora: http://www.avery-zweckform.pl/opencms/opencms/downloads/designpro.html
Licencja: darmowa
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, Mac OS X

gLabels

gLabels podczas edycji etykiety oraz podgląd wydruku

Intuicyjny i prosty w obsłudze program do tworzenia etykiet i wizytówek dedykowany dla środowiska graficznego GNOME. Posiada bogatą bazę szablonów dostępnych w handlu oraz umożliwia proste tworzenie własnych. Edytor pozwala umieszczać na etykiecie podstawowe elementy: tekst, prostokąt, owal, linię, grafikę oraz kod kreskowy. Źródłem danych może być plik tekstowy.

Strona autora: http://glabels.sourceforge.net/
Licencja: GPL, bez opłat
Wspierane systemy operacyjne: X Server (Linux, Mac OS X)

RefRez

Główne okno programu RefRez

Prosty program do obliczania zapotrzebowania na rezerwę do refermentacji. Można za jego pomocą obliczyć także równoważną ilość sacharozy lub mieszanej refermentacji rezerwą i sacharozą.

Do pobrania z adresu: [1]
Licencja: darmowa
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, WINE (Linux, Mac OS X)

Oprogramowanie do pomiaru temperatur

Zobacz artykuł Cyfrowy pomiar temperatury w browarze