Oprogramowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Dodanie programu glabels. Kilka drobnych poprawek kometycznych.)
Linia 68: Linia 68:
 
'''Wspierane systemy operacyjne:''' Linux
 
'''Wspierane systemy operacyjne:''' Linux
  
 +
 +
 +
 +
 +
== RefRez ==
 +
Prosty program do obliczania zapotrzebowania na rezerwę do refermentacji. Można za jego pomocą obliczyć także ilość sacharozy lub mieszanej refermentacji rezerwą i sacharozą.
 +
 +
'''Do pobrania z adresu:''' [http://www.chemia.polsl.pl/~jkocurek/p/refermv2.zip]<br>
 +
'''Licencja:''' darmowa<br>
 +
'''Wspierane systemy operacyjne:''' MS Windows
  
 
[[Kategoria: Artykuły]]
 
[[Kategoria: Artykuły]]

Wersja z 08:56, 7 maj 2010

W trakcie przygody z piwowarstwem, warto zapoznać się z oprogramowaniem napisanym specjalnie na potrzeby tego hobby. Do wybory jest kilkadziesiąt programów. Poniżej najważniejsze z nich

BeerSmith

Główne okno Beersmith

Najbardziej komplementarna z wszystkich dostępnych aplikacji. Główny konkurent ProMasha oraz BeerToolsPro. Umożliwia planowanie warki (kalendarz), zarządzanie surowcami, sprzętem. Posiada bazę receptur, bardzo dużą surowców, kalkulatorów oraz przeliczników. Oprogramowanie używane nie tylko przez amatorów. Również i browary rzemieślnicze lub restauracyjne posługują się narzędziami zawartymi w BeerSmith

Program do aktualnej wersji 1.4 nie umożliwia polonizacji i jest dostępny tylko w wersji anglojęzycznej. Autor programu zadbał o dobre zaplecze wsparcia w formie wiki i forum.

Strona autora: http://www.beersmith.com/
Licencja: komercyjna, 21.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows (Linux poprzez WINE)

ProMash

Okno z programu ProMash
Wykres z programu ProMash

Oprogramowanie dostępne w dwóch wersjach. Home - dla ilości surowców dla amatorów, oraz Pro dla minibrowarów. Pozwala na tworzenie i edycję receptur, korzystanie z kalkulatorów i przeliczników. Wersja tylko anglojęzyczna, ale tak ja inne programy tego typu umożliwiają przestawienie jednostek na metryczne. Z ciekawych cech: umożliwia przedstawienie graficzne, w formie wykresu, przebiegu temperaturowe zacierania.

Nie mniej jednak, ostatnia wersja ProMasha pochodzi z 2003 roku i wygląda na to, że aktualizacje pojawiają się rzadko


Jak podają autorzy programu, w miarę możliwości, ProMash ściśle przylega do metod przewidywania i analizy określonych przez American Society of Brewing Chemists.

Strona autora: http://www.promash.com/
Licencja: komercyjna, 24.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows (Linux poprzez WINE - występują drobne problemy z wyświetlaniem grafiki)

BeerToolsPro

BTP podczas tworzenia receptury

Zaawansowany, nowoczesny i wciąż rozwijany program dedykowany dla każdego browaru. Program podpowiada graficznie czy nasze użyte składniki mieszczą się w wyznacznikach stylu w którym zdecydowaliśmy się warzyć piwo. Jako jedyny umożliwia eksport do sformatowanego tekstu w BBCODE, który umożliwia dodawanie swoich receptur na forach dyskusyjnych. Możliwość ustawienia dowolnej jednostki przeliczeniowej, tak dla ciężaru, jak i dla koloru czy goryczki.

Jak informują autorzy, program zawiera ponad 7500 receptur

Strona autora: http://www.beertools.com/store/index.php
Licencja: komercyjna, 29.95 USD
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, MAC

Qbrew

Qbrew po uruchomieniu i dodaniu surowców

Qbrew to prosty, szybki i co najważniejsze darmowy program służący do tworzenia oraz zapisywania receptur. Posiada podstawową bazę surowców, do której możemy dodawać własne wpisy. Program może być uruchamiany z pendrive lub innych nośników wymiennych. Do Qbrew powstało nieoficjalne tłumaczenie (z powodu niuansów programistycznych kilka drobnych wyrażeń pozostało po angielsku). Program do obliczeń koloru używa stopni Lovibonda (°L) który różni się od przyjętego w Europie EBC .

Umożliwia eksport danych do plików txt, html, pdf i xml.

Strona autora: http://freshmeat.net/projects/qbrew/
Polska wersja językowa: http://www.piwo.org/download/qbrew041-PL.zip
Licencja: BSD, bez opłat
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows, Linux, MAC (autor zamieszcza źródła)

DesignPro

DesignPro5 podczas edycji etykiety

Polskojęzyczny i darmowy program do projektowania oraz wydruku etykiet. Baza programu to praktycznie każdy rozmiar dostępnych etykiet, lub naklejek. Projektujący ma możliwość edycji podstawowych elementów graficznych, oraz import i kadrowanie elementów graficznych lub clipartów. DesignPro współpracuje również z plikami bazodanowymi DbaseIII, dzięki którymi możemy zautomatyzować proces wypełniania elementów tekstowych (dla piwowarów ma to mniejsze znaczenie).


Strona autora: http://www.avery-zweckform.pl/opencms/opencms/downloads/designpro.html
Licencja: darmowa
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows


gLabels

gLabels podczas edycji etykiety oraz podgląd wydruku

Intuicyjny i prosty w obsłudze program do tworzenia etykiet i wizytówek dedykowany dla środowiska graficznego GNOME. Posiada bogatą bazę szablonów dostępnych w handlu oraz umożliwia proste tworzenie własnych. Edytor pozwala umieszczać na etykiecie podstawowe elementy: tekst, prostokąt, owal, linię, grafikę oraz kod kreskowy. Źródłem danych może być plik tekstowy.

Strona autora: http://glabels.sourceforge.net/
Licencja: GPL, bez opłat
Wspierane systemy operacyjne: LinuxRefRez

Prosty program do obliczania zapotrzebowania na rezerwę do refermentacji. Można za jego pomocą obliczyć także ilość sacharozy lub mieszanej refermentacji rezerwą i sacharozą.

Do pobrania z adresu: [1]
Licencja: darmowa
Wspierane systemy operacyjne: MS Windows