Old Ale

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 00:34, 3 lis 2009 autorstwa Makaron (dyskusja | edycje) (→‎Podstawowe informacje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.060 – 1.090
FG 1.015 – 1.022
IBUs 30 – 60
SRM 10 – 22
ABV 6 – 9%

Old Ale

Aromat

Słodowo słodkie wraz z owocowymi estrami, często z kompleksową mieszanką suszonych owoców, winnych, karmelowych, melasowych, orzechowych, toffi, syropu, i/oraz innych specjalnych aromatów słodowych. Trochę alkoholowych i nutek utlenienia są akceptowalne, pokrewne do tych które można znaleźć w Sherry czy Porto. Aromaty chmielowe są przeważnie nieobecne z powodu przedłużonego dojrzewania.

Wygląd

Kolor od jasnego bursztynu do bardzo ciemnego czerwonobrązowego (przeważnie całkiem ciemny). Dojrzewanie i utlenienie może przyciemnić piwo jeszcze bardziej. Może być prawie nieprzeźroczyste (jeśli nie powinno być klarowne). Umiarkowana do niska kremowa, jasno żółtobrązowa piana; może niekorzystnie być dotknięte przez alkohol i wiek.

Smak

Średni do mocny smak słodowy wraz z atrakcyjną kompleksowością słodu, często z orzechowymi, karmelowymi i/albo melasowymi smakami. Lekkie smaki czekolady, palonego słodu są opcjonalne, ale nigdy nie powinny być uwydatnione. Balans jest często słodowo słodki, ale może być mocno chmielone (wrażenie goryczki często zależy od czasu dojrzewania). Umiarkowane do wysokie estry owocowe są powszechne, i mogą nabrać charakteru suszonych owoców albo winnego. Finisz może być różny od wytrawnego do w pewnym stopniu słodki. Przedłużone dojrzewanie może przyczyniać się do smaków utlenienia podobnych do dobrego Sherry, Porto albo Madeira. Moc alkoholowa powinna być ewidentna, ale nie przytłaczająca. Diacetyl niski do brak. Niektóre dojrzewanie w beczkach drewnianych, albo wersje mieszane mogą mieć mleczny albo charakter Brettanomyces, ale to jest opcjonalne i nie powinny być zbyt mocne. (przedstaw je w kategorii specialty beer jeśli takie jest).

Tekstura

Średnie do pełne, gumiasta treściwość, ale starsze przykłądy może być lżejsze w treściwości spowodowane kontynuującym odfermetnowaniem podczas dojrzewania. Ciepłość alkoholowa jest przeważnie ewidentna i zawsze mile widziana. Niskie do umiarkowanie nagazowanie, w zależności od wieku i dojrzewania.

Ogólne wrażenie

Ale o duże mocy alkoholowej, mocniejsze niż Strong bitter i brown porters, ale przeważnie nie tak mocne i bogate jak barleywine. Przeważnie przechylone w kierunku słodowego i słodkiego balansu. „Piwo to powinno być rozgrzewającym typem piwa, najlepiej pite w pół pintówkach przy ciepłym kominku w zimne zimowe wieczory” - Michael Jackson

Komentarz

Moc i charakter może się bardzo różnić. Styl mieści się pomiędzy normalnej gęstości piwem (strong bitter, brown porter), a barleywine. Może zawierać winter warmers, strong dark milds, strong ( i prawdopodonie ciemniejsze) bitter, mieszane mocne piwa (mieszane z mild albo bitter) i niskiej gęstości wersje English barleywine. Wiele angielskich przykładów, w szczególności winter warmer są niższe jak 6% ABV.


Historia

Tradycyjny angielski styl piwa, zacierane w wyższych temperaturach niż strong ale by zmniejszyć odfermentowanie, później dojrzewane w browarze po burzliwej fermentacji (podobny proces do tego używanego przy historycznych porterach) Przeważnie ma charakter dojrzewających piw (mleczne, Brett, utlenione, skórzane) powiązane z piwami „stale”. Używane jako „bulion” do domieszek do innych piw, albo pite w pełnej mocy. („stale”, albo „stock”(bulion) odnosi się do piw, które były przechowywane przez bardzo długi czas). Winter warmer są nowoczesnymi odmaniami stylu, który jest bardziej słodowy, o pełnej treściwości, często ciemniejsze piwa, które mogą być specjalnymi piwami sezonowymi oferowanymi przez browary.

Surowce

Duża ilość dobrze zmodyfikowanego słodu pale (generalnie pochodzenia z anglii, ale nie koniecznie, wraz z rozsądną ilością słodu karmelowego i innych o specjalnym charakterze słodów. Niektóre ciemniejsze przykłady sugerują użycie słodów ciemnych (na przykład czekoladowy, barwiący (black) ) może być uzasadnione, ale oszczędnie by uniknąć zbyt palonego charakteru. Dodatki niesłodowane (takie jak melasa, syrop, cukier czy ciemny cukier) są również często używane, jak również skrobiowe dodatki niesłodowane (kukurydza, płatki jęczmienne, pszenica) oraz ekstrakt słodowy. Odmiany chmieli nie są tak istotne jak względny balans i proces dojrzewania,które ukrywają chmielowy charakter. Brytyjskie domiany drożdży, które mocno odfermetowują, ale mogą znieść duży poziom alkoholu są tradycyjne.


Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 14.7 – 21.6°Blg

Goryczka: 30 – 60 IBU

Gęstość końcowa: 3.8 – 5.6°Blg

Kolor: 10 – 22 SRM

Alkohol objętościowo: 6 – 9%

Komercyjne przykłady

Gale’s Prize Old Ale, Burton Bridge Olde Expensive, Marston Owd Roger, Greene King Olde Suffolk Ale , J.W. Lees Moonraker, Harviestoun Old Engine Oil, Fuller’s Vintage Ale, Harvey’s Elizabethan Ale, Theakston Old Peculier (peculiar at OG 1.057), Young's Winter Warmer, Sarah Hughes Dark Ruby Mild, Samuel Smith’s Winter Welcome, Fuller’s 1845, Fuller’s Old Winter Ale, Great Divide Hibernation Ale, Founders Curmudgeon, Cooperstown Pride of Milford Special Ale, Coniston Old Man Ale, Avery Old Jubilation