Obsługa kegów Cornelius (Pepsi)

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 01:03, 5 mar 2011 autorstwa Zgoda (dyskusja | edycje) (Reduktor wraz z manometrem: regulacja ciśnienia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kegi systemu Cornelius szeroko przyjęły się w piwowarstwie domowym z powodu wygodnej pojemności i prostoty obsługi. Najczęściej spotykane są pojemniki o pojemności 18,9 litra (5 galonów), choć istnieją również mniejsze, rzadko jednak pojawiają się w sprzedaży. Przy zakupie kegów należy się upewnić, że kupowany keg ma złącza Pepsi, a nie Coca-Cola, ponieważ złączki do tego drugiego systemu są niezwykle trudno dostępne (a przez to dużo droższe). Poza tą jedną nie ma między nimi żadnych różnic.

Elementy systemu Cornelius

Keg typu Cornelius

Szybkozłączki (in-out)

Szybkozłączki

Szybkozłączka - rodzaj połączenia, które umożliwia łatwe i szybkie połączenie przewodu z zaworem lub dwóch przewodów. W piwowarstwie domowym tym terminem zwykle określa się szybkozłączki potrzebne do opróżniania kegów Cornelius. W branży szybkozłączki do kegów z zaworem ball-lock określane są nazwą szybkozłączki Jolly. Złączki do gazu i piwa różnią się między sobą. Czarne służą do opróżniania kega, natomiast szare do podawania gazu. Aby nie pomylić zaworów, bo szybkozłączki pasują na oba, piwowarzy za Oceanem ukuli taką wyliczankę (odnosi się ona do zaworu ball-lock):

   * bald-black-beer (gładki zawór - czarna złączka - piwo)
   * groove-grey-gas (zawór z nacięciem - szara złączka - gaz)

Kran

Reduktor wraz z manometrem

Reduktor wraz z manometrami

Przy zakupie reduktora, należy pamiętać aby było to urządzenie utrzymujące stałe ciśnienie, nie stały przepływ. Warto zaopatrzyć się w model które posiada dwa manometry oraz zawór bezpieczeństwa. Regulacji ciśnienia podawanego gazu dokonuje się przez obracanie śruby na froncie reduktora (wymaga to użycia śrubokręta).

Butla z C02

Węże przyłączeniowe

Rozlew i nagazowywanie piwa

Czyszczenie kega

UWAGA! Do czyszczenia kegów nie wolno używać środków na bazie chloru (np. popularnych wybielaczy zawierających podchloryn sodu).

Przed pierwszym użyciem kega należy go bardzo dokładnie wymyć. Do tego celu wystarczy jakiś silny detergent i gorąca woda, jednak można także użyć 3% roztworu NaOH. Do kega wlewamy roztwór czyszczący, a następnie porządnie nim mieszamy. Jeżeli jest taka możliwość, to można ten roztwór przepuścić przez linię wyszynku by i ją oczyścić, ale to akurat nie dotyczy czyszczenia kega. W każdym przypadku trzeba beczkę bardzo dokładnie kilkakrotnie wypłukać dużą ilością wody. Praktyka gospodyń domowych podpowiada, by pierwsze płukanie zrobić wodą o podobnej temperaturze jak roztwór myjący, a kolejne w stopniowo coraz chłodniejszej. Dezynfekcję kega przed napełnieniem go piwem przeprowadza się podobnie jak w przypadku pozostałego sprzętu.

Jeżeli w kegu pozostały jakieś osady, których nie można domyć sposobem standardowym, konieczne będzie użycie sposobu przemysłowego, czyli gorącego roztworu NaOH.

Co jakiś czas warto jest rozebrać kega na części pierwsze, łącznie z wykręceniem zaworów i rozebraniem ich. Niestety, nie zawsze jest to proste i nie zawsze się udaje, ponieważ w obiegu są różne rodzaje zaworów, a część z nich nie daje się bezproblemowo rozebrać. Części drobne można po umyciu wygotować, a przy składaniu wszystkie uszczelki nasmarować wazeliną kosmetyczną.

Obsługa i konserwacja linii wyszynku

Materiały zewnętrzne

Filmy instruktażowe

Tutorial Chrisa Knighta (po angielsku):