NASŁONECZNIONY / SKUNKS / LIGHTSTRUCK

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 13:05, 31 gru 2014 autorstwa Cml (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „''(3-metylo-2-buten-1-tiol, merkaptan prenylowy)'' ===== Najczęstsze skojarzenia ===== skunks, marihuana, nikotyna, stara, skoszona trawa ===== Charakterystyka ==...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(3-metylo-2-buten-1-tiol, merkaptan prenylowy)

Najczęstsze skojarzenia

skunks, marihuana, nikotyna, stara, skoszona trawa

Charakterystyka

Wada, która powstaje na skutek wystawienia piwa na działanie światła. Charakterystyczny zapach piw w zielonych butelkach (głównie eksportowych). W małych stężeniach czasem kojarzony pozytywnie, w większych stężeniach bardzo nieprzyjemny. Podczas ekspozycji piwa na światło zachodzi reakcja polegająca (w skrócie) na rozerwaniu wiązań w łańcuchu bocznym izo-alfakwasów i podstawieniu następczym grupy tiolowej (siarkowej). Wada ta dotyczy w większym stopniu piw mocno chmielonych; w delikatnie chmielonej pszenicy praktycznie nie występuje.

Przyczyny powstania
  • ekspozycja piwa na światło (promieniowanie ultrafioletowe)
Możliwości eliminacji
  • stosowanie brązowych butelek, a unikanie bezbarwnych i zielonych
  • przechowywanie piwa w ciemnym miejscu
  • unikanie ekspozycji fermentującego piwa na działanie promieni słonecznych
  • zastosowanie produktów chmielowych zmodyfikowanych chemicznie
Sposób degustacji

Zapach jest bardzo dobrze wyczuwalny, dlatego zazwyczaj wystarczy krótki, urywany wdech i odstawienie naczynia z piwem, aby zapobiec zjawisku habituacji czyli przyzwyczajeniu się do monotonnego bodźca. Jeśli w ten sposób nie wyczujesz charakterystycznego zapachu, to zakręć naczyniem z piwem i weź kilka krótkich wdechów trzymając piwo blisko nosa.

Typowe stężenie w piwie: 1 - 5 ng/l dla piw trzymanych w ciemności i 0.01 - 1.5μg/l dla piw wystawionych na działanie światła
Próg wyczuwalności: 4 ng/l

Uwagi

Wyczuwalna woń skunksa może się pojawić już po 20 minutach od wystawienia piwa w bezbarwnej butelce na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Piwo w butelce brązowej jest dużo lepiej chronione, ale przy dłuższym czasie ekspozycji na światło i w nim powstanie ta wada. Niektóre odmiany chmielu mogą mieć bardzo podobny zapach do tego, jaki pojawia się w wyniku naświetlenia.

Opracowanie: Dorota Chrapek (dori), Paweł Leszczyński
Na podstawie pliku: http://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf