Munich Helles: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Podstawowe informacje)
m
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 6: Linia 6:
 
|ABV=4.7 – 5.4%
 
|ABV=4.7 – 5.4%
 
}}
 
}}
==1D. Munich Helles==
+
==Munich Helles==
  
 
===Aromat===
 
===Aromat===
Przyjemny zbożowo słodki, dominuje czysty zapach słodu pilzeńskiego. Niski do średnio-niski korzenny zapach szlachetnego chmielu i lekki aromat DMS (wynikaący z pilezńskiego słodu)na drugim planie . Brak aromatów estrowych oraz diacetylu.
+
Przyjemny zbożowo słodki, dominuje czysty zapach słodu pilzneńskiego. Niski do średnio niski korzenny zapach szlachetnego chmielu i lekki aromat [[DMS]] (wynikający z pilzneńskiego słodu) na drugim planie. Brak aromatów [[estry|estrowych]] oraz [[diacetyl|dwuacetylu]].
  
 
===Wygląd===
 
===Wygląd===
Linia 15: Linia 15:
  
 
===Smak===
 
===Smak===
Delikatnie słodkawy, słodowy profil. Samki zbożowe i słodu pilzneńskiego dominujące wraz z niską do średnią goryczką, która wspiera słodowe smaki na podnibieniu. Niski do umiarkowany smak szlachetnego chmielu. Finisz i posmak pozostają słodowe. Czyste, brak estrów owocowych, brak diacetylu.
+
Delikatnie słodkawy, słodowy profil. Smaki zbożowe i słodu pilzneńskiego dominujące wraz z niską do średnią goryczką, która wspiera słodowe smaki na podniebieniu. Niski do umiarkowany smak szlachetnego chmielu. Finisz i posmak pozostają słodowe. Czyste, brak [[estry|estrów owocowych]], brak [[diacetyl|dwuacetylu]].
  
 
===Tekstura===
 
===Tekstura===
Linia 21: Linia 21:
  
 
===Ogólne wrażenie===
 
===Ogólne wrażenie===
Słodowe, ale w pełni złagodzone wpływy słodu pilzeńskiego.
+
Słodowe, ale w pełni złagodzone wpływy słodu pilzneńskiego.
  
 
===Komentarz===
 
===Komentarz===
Nie jak Pilsner, ale jak jego kuzyn. Munich Dunkel i Helles są piwami akcentowanymi słodowo, które w nie są pełni słodkie, ale raczej skoncentrowane na smaku słodowym wraz z podkreśloną goryczką chmielową w roli pomocniczej.
+
Nie jak Pilsner, ale jak jego kuzyn. Munich Dunkel i Helles są piwami akcentowanymi słodowo, które nie są pełni słodkie, ale raczej skoncentrowane na smaku słodowym wraz z podkreśloną goryczką chmielową w roli pomocniczej.
Historia: Stworzone w Monachium w 1895 w browarze Spaten przez Gabriela Sedlmayra by konkurować z piwamy stylu Pilsner.
+
Historia: Stworzone w Monachium w 1895 w browarze Spaten przez Gabriela Sedlmayra by konkurować z piwami w stylu Pilsner.
  
 
===Surowce===
 
===Surowce===
Woda o średniej zawartości węglanów, słód pilzeński, niemieckie szlachetne odmiany chmieli.
+
Woda o średniej zawartości węglanów, słód pilzneński, niemieckie szlachetne odmiany chmieli.
  
 
==Podstawowe informacje==
 
==Podstawowe informacje==

Aktualna wersja na dzień 11:05, 23 wrz 2009

BJCP Parametry stylu

OG 1.045 – 1.051
FG 0.998 – 1.008
IBUs 16-22
SRM 3-5
ABV 4.7 – 5.4%

Munich Helles

Aromat

Przyjemny zbożowo słodki, dominuje czysty zapach słodu pilzneńskiego. Niski do średnio niski korzenny zapach szlachetnego chmielu i lekki aromat DMS (wynikający z pilzneńskiego słodu) na drugim planie. Brak aromatów estrowych oraz dwuacetylu.

Wygląd

Średnio żółty do blado złotego, klarowne z kremową białą pianą.

Smak

Delikatnie słodkawy, słodowy profil. Smaki zbożowe i słodu pilzneńskiego dominujące wraz z niską do średnią goryczką, która wspiera słodowe smaki na podniebieniu. Niski do umiarkowany smak szlachetnego chmielu. Finisz i posmak pozostają słodowe. Czyste, brak estrów owocowych, brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnia treściwość, średnie nagazowanie, równa (gładka) słodowość bez cierpkich nutek.

Ogólne wrażenie

Słodowe, ale w pełni złagodzone wpływy słodu pilzneńskiego.

Komentarz

Nie jak Pilsner, ale jak jego kuzyn. Munich Dunkel i Helles są piwami akcentowanymi słodowo, które nie są pełni słodkie, ale raczej skoncentrowane na smaku słodowym wraz z podkreśloną goryczką chmielową w roli pomocniczej. Historia: Stworzone w Monachium w 1895 w browarze Spaten przez Gabriela Sedlmayra by konkurować z piwami w stylu Pilsner.

Surowce

Woda o średniej zawartości węglanów, słód pilzneński, niemieckie szlachetne odmiany chmieli.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.2 - 12.6 °Blg

Goryczka: 16 – 22 IBU

Gęstość końcowa: 2 – 3.1°Blg

Kolor: 3 – 5 SRM

Alkohol objętościowo: 4.7 – 5.4%

Komercyjne przykłady

Weihenstephaner Original, Hacker-Pschorr Münchner Gold, Bürgerbräu Wolznacher Hell Naturtrüb, Mahr's Hell, Paulaner Premium Lager, Spaten Premium Lager, Stoudt's Gold Lager