Munich Dunkel

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 06:46, 18 paź 2009 autorstwa Makaron (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{ BJCP |OG=1.048 – 1.058 |IBU=18 – 28 |FG=1.010 – 1.016 |SRM=14 – 28 |ABV= 4.5 – 5.6% }} ==Monachijskie ciemne== ===Aromat=== Bogata słodycz słodu monachi…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.048 – 1.058
FG 1.010 – 1.016
IBUs 18 – 28
SRM 14 – 28
ABV 4.5 – 5.6%

Monachijskie ciemne

Aromat

Bogata słodycz słodu monachijskiego, podobny do skórki chleba (czasami tostowy). Akceptowalne są także ślady aromatów czekoladowych, orzechowych, karmelowy i/lub toffi. Nie wyczuwalne estry owocowe i dwuacetyl ale nieznaczny aromat szlachetnych chmielów jest akceptowalny.

Wygląd

Kolor od głęboko miedzianego do ciemnobrązowego zawsze z czerwonym lub wiśniowym odcieniem. Piana kremowa, w kolorze od jasnej do średniej opalenizny. Zwykle klarowne jednak występują też mętne wersje niefiltrowane.

Smak

Zdominowany przez bogaty i kompleksowy smak pochodzący od słodu monachijskiego, zwykle z melanoidynami przypominającymi smak skórki chleba. Smak może być umiarkowanie słodki jednak nie powinien dominować ani być mdlący. Może być obecny łagodny smak karmelowy, czekoladowy, prażony lub orzechowy. Smak spalenizny lub goryczka pochodząca od słodów palonych jest niepożądana a wyraźne są smaki karmelowe pochodzące od jasnych słodów karmelowych (typy crystal). Goryczka chmielowa jest na umiarkowanie niskim poziomie jednak wyczuwalna zrównoważona na końcu wyraźna słodowością. Smak szlachetnych odmian chmielu na niskim poziomie bądź niewyczuwalny. Posmak słodowy choć chmielowa goryczka może stać się bardziej wyraźna w umiarkowanie wytrawnym finiszu. Czysty lagerowy charakter bez owocowych estrów i dwuacetylu.

Tekstura

Treściwość średnia do średnio-pełnej, dostarczająca mocnej i dekstrynowej pełni bez wrażenia ciężkości czy mdłości. Nasycenie średnie. Może dawać lekkie odczucia ściągające i rozgrzewające od alkoholu.

Ogólne wrażenie

Charakteryzuje się głębią i kompleksowością słodu monachijskiego i towarzyszących mu związków melanoidynowych. Bogaty smak słodu monachijskiego ale nie tak intensywny jak w przypadku bocka ani tak palony jak w przypadku schwarzbier.

Komentarz

Niefiltrowane niemieckie wersje mogą smakować jak płynny chleb, z drożdżowym i ziemistym bogactwem nie do znalezienia w filtrowanych wersjach eksportowych.

Historia

Klasyczny brązowy lager w stylu monachijskim został opracowany jako piwo ciemniejsze, po części ze względu na średnio węglanową wodę. Powstały w Monachium styl stał się bardzo popularny w całej Bawarii (szczególnie we Frankonii)

Surowce

Zasyp jest tradycyjnie utworzony z niemieckiego słodu monachijskiego (w niektórych przypadkach aż do 100% zasypu) uzupełniony niemieckim słodem typu pilzneńskiego. Niewielki dodatek jasnych słodów karmelowych (typu crystal) dodaje do piwa dekstryn i koloru jednak nie powinien wprowadzać nadmiernej szczątkowej słodyczy. Można użyć niewielkiego dodatku palonych słodów (takich jak Carafa lub czekoladowy) w celu poprawy koloru jednak nie powinien on mocno wpłynąć na smak. Należy użyć szlachetnych odmiany niemieckich chmielów jak również niemieckich drożdży lagerowych. Woda o średnim poziome węglanów. Zacieranie zwykle z dekokcją (aż do potrójnej dekokcji) mające na celu zwiększenie smaku słodowego i uzyskanie ciemnej barwy.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.9 – 13.8°Blg

Goryczka: 18 – 28 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 4.1°Blg

Kolor: 14 – 28 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 5.6%

Komercyjne przykłady

Ayinger Altbairisch Dunkel, Hacker-Pschorr Alt Munich Dark, Paulaner Alt Münchner Dunkel, Weltenburger Kloster Barock-Dunkel, Ettaler Kloster Dunkel, Hofbräu Dunkel, Penn Dark Lager, König Ludwig Dunkel, Capital Munich Dark, Harpoon Munich-type Dark Beer, Gordon Biersch Dunkels, Dinkel Acker Dark. In Bavaria, Ettaler Dunkel, Löwenbräu Dunkel, Hartmann Dunkel, Kneitinger Dunkel, Augustiner Dunkel.