Kölsch: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Kölsch (Koelsch))
Linia 3: Linia 3:
  
 
===Aromat===
 
===Aromat===
Bardzo lekki lub brak aromatu [[słód pilzneński|słodu pilzneńskiego]]. Przyjemny, subtelny aromat owocowy wynikający z fermentacji (jabłka, wiśnie albo gruszki) jest akceptowalny, ale nie zawsze obecny. Słaby aromat szlachetnych chmieli jest opcjonalny, ale nie na miejscu (jest obecny tylko w małej ilości wersji oryginalnej). Niektóre drożdże mogą nadać delikatny winny albo siarczanowy charakter (ta cecha jest również opcjonalna, ale nie jest wadą).
+
Od bardzo lekkiego do braku aromatu [[słód pilzneński|słodu pilzneńskiego]]. Przyjemny, subtelny aromat owocowy wynikający z fermentacji (jabłka, wiśnie albo gruszki) jest akceptowalny, ale nie zawsze obecny. Słaby aromat szlachetnych chmieli jest opcjonalny, ale nie jest nie na miejscu (jest obecny tylko w małej ilości wersji oryginalnych). Niektóre drożdże mogą nadać delikatny winny albo siarczanowy charakter (ta cecha jest również opcjonalna, ale nie jest wadą).
  
 
===Wygląd===
 
===Wygląd===
Bardzo jasny złoty do jasno złoty kolor. Oryginalne wersje są filtrowane do doskonałej klarowności. Może mieć delikatną pianę, która może się nie utrzymywać.
+
Kolor od bardzo blado do jasno złotego. Oryginalne wersje są filtrowane do uzyskania doskonałej klarowności. Piana jest biała i delikatna i może być nietrwała.  
  
 
===Smak===
 
===Smak===
Delikatny, okrągły smak składający się ze smakowego balansu pomiędzy delikatnym słodem i prawie niewyczuwalną owocową słodkością wynikającą z fermentacji i średnio niską do średnią goryczką wraz z delikatną wytrawnością i delikatnym ściąganiem na finiszu (ale nie ostry posmak). Smak szlachetnych chmieli jest różny i może być w przedziale od niskiego do umiarkowanie wysokiego; większość jest średnio niski do średniego. Jeden albo dwa przykłady (Dom jest najbardziej znany) mają zauważalny słodowo-słodki początek. Niektóre wersje mogą posiadać delikatnie mineralny albo siarczanowej wody albo cechy drożdżowe, które podkreślają wytrawność i balans smaku. Niektóre wersje mogą mieć delikatne smaki pszenicy, ale jest to raczej rzadkie. Inaczej powinien być bardzo czysty wraz z brakiem [[diacetyl|dwuacetylu]] albo [[fuzle|fuzli]].
+
Delikatny, zaokrąglony smak na podniebieniu składający się ze smakowego balansu pomiędzy delikatnie odfermentowanym słodem i prawie niewyczuwalną owocową słodkością wynikającą z fermentacji a średnio niską do średniej goryczką z delikatną wytrawnością i delikatnie ściągającym na finiszem (jednak bez ostrego posmaku). Smak szlachetnych chmieli jest zmienny w przedziale od niskiego do umiarkowanie wysokiego; w większości od średnio niski do średniego. Jeden albo dwa przykłady (Dom jest najbardziej znany) mają zauważalnie słodowo-słodki początek. Niektóre wersje mogą posiadać delikatnie mineralny albo siarczanowy charakter od wody lub  drożdży, podkreślający wytrawność i balans smaku. Niektóre wersje mogą mieć delikatnie pszeniczny smak, ale jest to raczej rzadkie. W przeciwnym wypadku smak powinien być bardzo czysty bez [[diacetyl|dwuacetylu]] czy [[fuzle|fuzli]].
  
 
===Tekstura===
 
===Tekstura===
Gładkie i rześkie. Średnio lekka treściwość, aczkolwiek kilka wersji może mieć średnią. Średnie do średnio wysokie nagazowanie. Generalnie dobrze odfermentowane.
+
Gładkie i rześkie. Średnio lekka treściwość, aczkolwiek kilka wersji może mieć treściwość średnią. Nagazowanie średnie do średnio wysokiego. Zwykle dobrze odfermentowane.
  
 
===Ogólne wrażenie===
 
===Ogólne wrażenie===
Czyste, rześkie, delikatnie zbalansowane piwo przeważnie z bardzo subletnymi owocowymi smakami i aromatami. Przygnębiona słodowość od początku do końca prowadzi do przyjemnego orzeźwiającego posmaku na finiszu. Dla niedoświadczonego smakosza łatwe do pomylenia z lekkim lagerem, subtelnym pilsnerem albo z blond ale.
+
Czyste, rześkie, delikatnie zbalansowane piwo przeważnie z bardzo subtelnymi owocowymi smakami i aromatami. Przytłumiona słodowość od początku do końca prowadzi do przyjemnie orzeźwiającego posmaku na finiszu. Dla niedoświadczonego smakosza łatwe do pomylenia z lekkim lagerem, jakimś delikatnym pilsnerem albo z blond ale.
  
 
===Komentarz===
 
===Komentarz===
Serwowane w wysokiej, wąskiej 200ml szklance zwanej  „ Stange”. Każdy browar z Köln produkuje piwo o innej charakterystyce, i każdy interpretuje  Konvention delikatnie inaczej. Dopuść pewną ilość wersji w stylu kiedy oceniasz. Zwróć uwagę, że bardziej wytrawne wersje wydają się bardziej chmielowe albo  bardziej gorzkie niż specyfikacje IBU mogą sugerować. W wyniku swojego delikatnego profilu, piwo  Kölsch ma relatywnie krótką shelf-life (okres w którym piwo jest najlepsze do spożycia); starsze wersje mogą przedstawiać trochę defektów wynikających z natlenienia. Niektóre browary z Köln (np. Dom, Hellers) teraz produkują młode, niefiltrowane wersje znane jako Wiess (które nie powinny być wystawiane w tej kategorii)
+
Serwowane w wysokiej, wąskiej 200ml szklance zwanej  „ Stange”. Każdy browar z Köln produkuje piwo o innym charakterze, i każdy interpretuje  Konvention trochę inaczej. Przy ocenie należy dopuścić pewną ilość wariacji w ramach. Należy zwrócić uwagę, że bardziej wytrawne wersje wydają się bardziej chmielowe albo  bardziej goryczkowe niż mogą sugerować specyfikacje IBU. Na skutek  delikatnego profilu, piwo  Kölsch ma relatywnie krótki "shelf-life" (okres w którym piwo jest najlepsze do spożycia); starsze wersje mogą wykazywać trochę wad wynikających z natlenienia. Niektóre browary z Köln (np. Dom, Hellers) produkują obecnie młode, niefiltrowane wersje znane jako Wiess (które nie powinny być wystawiane w tej kategorii)
  
 
===Historia===
 
===Historia===
Kölsch jest nazwą zabezpieczoną przez  Kölsch Konvention i jest ograniczona do 20 browarów w pobliskiej Cologne (Köln). Konvention prosto definiuje piwo jako „lekkie, mocno odfermentowane, zaakcentowane na chmiel, czyste fermentowane drożdżami górnej fermentacji Vollbier”
+
Kölsch jest nazwą zarezerwowane przez  Kölsch Konvention i jego produkcja jest ograniczona do 20 browarów w okolicy Cologne (Köln). Konvention prosto definiuje piwo jako „lekkie, mocno odfermentowane, zaakcentowane na chmiel, czyste fermentowane drożdżami górnej fermentacji Vollbier”
  
 
===Surowce===
 
===Surowce===

Wersja z 21:51, 16 wrz 2010

BJCP Parametry stylu

OG 1.044–1.050
FG 1.007–1.011
IBUs 20–30
SRM 3.5–5
ABV 4.4–5.2%

Kolońskie

Aromat

Od bardzo lekkiego do braku aromatu słodu pilzneńskiego. Przyjemny, subtelny aromat owocowy wynikający z fermentacji (jabłka, wiśnie albo gruszki) jest akceptowalny, ale nie zawsze obecny. Słaby aromat szlachetnych chmieli jest opcjonalny, ale nie jest nie na miejscu (jest obecny tylko w małej ilości wersji oryginalnych). Niektóre drożdże mogą nadać delikatny winny albo siarczanowy charakter (ta cecha jest również opcjonalna, ale nie jest wadą).

Wygląd

Kolor od bardzo blado do jasno złotego. Oryginalne wersje są filtrowane do uzyskania doskonałej klarowności. Piana jest biała i delikatna i może być nietrwała.

Smak

Delikatny, zaokrąglony smak na podniebieniu składający się ze smakowego balansu pomiędzy delikatnie odfermentowanym słodem i prawie niewyczuwalną owocową słodkością wynikającą z fermentacji a średnio niską do średniej goryczką z delikatną wytrawnością i delikatnie ściągającym na finiszem (jednak bez ostrego posmaku). Smak szlachetnych chmieli jest zmienny w przedziale od niskiego do umiarkowanie wysokiego; w większości od średnio niski do średniego. Jeden albo dwa przykłady (Dom jest najbardziej znany) mają zauważalnie słodowo-słodki początek. Niektóre wersje mogą posiadać delikatnie mineralny albo siarczanowy charakter od wody lub drożdży, podkreślający wytrawność i balans smaku. Niektóre wersje mogą mieć delikatnie pszeniczny smak, ale jest to raczej rzadkie. W przeciwnym wypadku smak powinien być bardzo czysty bez dwuacetylu czy fuzli.

Tekstura

Gładkie i rześkie. Średnio lekka treściwość, aczkolwiek kilka wersji może mieć treściwość średnią. Nagazowanie średnie do średnio wysokiego. Zwykle dobrze odfermentowane.

Ogólne wrażenie

Czyste, rześkie, delikatnie zbalansowane piwo przeważnie z bardzo subtelnymi owocowymi smakami i aromatami. Przytłumiona słodowość od początku do końca prowadzi do przyjemnie orzeźwiającego posmaku na finiszu. Dla niedoświadczonego smakosza łatwe do pomylenia z lekkim lagerem, jakimś delikatnym pilsnerem albo z blond ale.

Komentarz

Serwowane w wysokiej, wąskiej 200ml szklance zwanej „ Stange”. Każdy browar z Köln produkuje piwo o innym charakterze, i każdy interpretuje Konvention trochę inaczej. Przy ocenie należy dopuścić pewną ilość wariacji w ramach. Należy zwrócić uwagę, że bardziej wytrawne wersje wydają się bardziej chmielowe albo bardziej goryczkowe niż mogą sugerować specyfikacje IBU. Na skutek delikatnego profilu, piwo Kölsch ma relatywnie krótki "shelf-life" (okres w którym piwo jest najlepsze do spożycia); starsze wersje mogą wykazywać trochę wad wynikających z natlenienia. Niektóre browary z Köln (np. Dom, Hellers) produkują obecnie młode, niefiltrowane wersje znane jako Wiess (które nie powinny być wystawiane w tej kategorii)

Historia

Kölsch jest nazwą zarezerwowane przez Kölsch Konvention i jego produkcja jest ograniczona do 20 browarów w okolicy Cologne (Köln). Konvention prosto definiuje piwo jako „lekkie, mocno odfermentowane, zaakcentowane na chmiel, czyste fermentowane drożdżami górnej fermentacji Vollbier”

Surowce

Niemieckie szlachetne chmiele (Hallertau, Tettnang, Spalt, Hersbrucker). Niemiecki słód pilzneński albo pale. Mocno odfermentowujące, czyste drożdże górnej fermentacji. Może być użyte do 20% pszenicy, ale jest to raczej rzadkie w autentycznych wersjach. Woda może być różna od ekstremalnie miękkiej do umiarkowanie twardej. Tradycyjnie używa się do zacierania step mash program, aczkolwiek dobre rezultaty można uzyskać przy pojedynczej przerwie w 149 F. Fermentowane w niskich temperaturach (59-65F) i lagerowane przez przynajmniej miesiąc, aczkolwiek wiele browarów fermentuje w 70F i lageruje nie dłużej niż 2 tygodnie.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 10,8 - 12,5°Blg

Goryczka: 20 – 30 IBU

Gęstość końcowa: 1,8 - 2,8 °Blg

Kolor: 3.5 – 5 SRM

Alkohol objętościowo: 4.4 – 5.2%

Komercyjne przykłady

Dostępne tylko w Cologne : PJ Früh, Hellers, Malzmühle, Paeffgen, Sion, Peters, Dom; importowane wersje dostępne w północnej ameryce: Reissdorf, Gaffel; wersje nie niemieckie: Eisenbahn Dourada, Goose Island Summertime, Alaska Summer Ale, Harpoon Summer Beer, New Holland Lucid, Saint Arnold Fancy Lawnmower, Capitol City Capitol Kölsch, Shiner Kölsch