German Pilsner (Pils)

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 11:17, 9 paź 2013 autorstwa Stasiek (dyskusja | edycje) (→‎Komentarz)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044–1.050
FG 1.008–1.013
IBUs 25–45
SRM 2–5
ABV 4.4–5.2%

Niemiecki pils

Aromat

Typową cechą jest lekki zbożowy aromat słodu pilzneńskiego (czasami jakby ciasteczkowy) i wyraźny kwiatowy albo korzenny aromat szlachetnego chmielu. Czysty, brak estrów owocowych, brak diacetylu. Może mieć początkowo siarkowy aromat (wynikający z wody, albo drożdży) oraz niską drugoplanową nutkę DMS (wynikającą ze słodu pilzneńskiego)

Wygląd

Słomkowy do jasno złocistego, klarowność od doskonała do bardzo klarowna z kremową, długo utrzymującą się białą pianą.

Smak

Rześkie i gorzkie z wytrawnym do średnio wytrawnym finiszem. Umiarkowanie do umiarkowanie niskiego dobrze osłabionej słodowości, aczkolwiek jakieś zbożowe i lekko pilzneńsko-słodowej słodkości są akceptowalne. Goryczka chmielowa dominuje smak oraz kontynuuje przez finisz do posmaku. Smak chmielowy może być w przedziale od słabego do mocnego, ale powinien być dostarczony ze szlachetnych niemieckich chmieli. Czyste, brak estrów owocowych, brak diacetylu.

Tekstura

Średnio lekka treściwość, średnie do mocne nagazowanie.

Ogólne wrażenie

Rześkie, czyste, orzeźwiające piwo, którego znaczącą cechą jest goryczka ze szlachetnych niemieckich chmieli podkreślona przez siarczany w wodzie.

Komentarz

Bardziej wytrawne i rześkie niż Bohemian Pilsener wraz z goryczką, która dąży do utrzymania się bardziej w posmaku, ze względu na wyższe odfermentowanie i wyższą siarczanowość wody. Lżejsze w treściwości i kolorze oraz mocniej nagazowane niż Bohemian Pilsener. Nowoczesne przykłady German Pilsnerów zaczynają być coraz jaśniejsze i wytrawniejsze na finiszu oraz coraz bardziej gorzkie porównując piwa z południa i północy Niemiec.

Historia

Kopia Bohemian Pilsener zaadaptowana do warunków warzelniczych w Niemczech.

Surowce

Słód pilzneński, mnogość chmieli niemieckich (szczególnie szlachetnych odmian jak Hallertauer, Tettnanger oraz Spalt dla smaku i zapachu), średnio siarczanowa woda, niemieckie drożdże dolnej fermentacji.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 12.4°Blg

Goryczka: 25 – 45 IBU

Gęstość końcowa: 2 – 3.3°Blg

Kolor: 2 – 5 SRM

Alkohol objętościowo: 4.4 – 5.2%

Komercyjne przykłady

Victory Prima Pils, Bitburger, Warsteiner, Trumer Pils, Old Dominion Tupper’s Hop Pocket Pils, König Pilsener, Jever Pils, Left Hand Polestar Pilsner, Holsten Pils, Spaten Pils, Brooklyn Pilsner