Flanders Brown Ale/Oud Bruin

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 12:30, 30 paź 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=1.040 – 1.074|FG=1.008 – 1.012|IBU=20 – 25|SRM=15 – 22|ABV=4 – 8%}} ==Flamandzkie Brązowe Ale/Oud Bruin == ===Aromat=== Złożony, kombinacja estr…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.040 – 1.074
FG 1.008 – 1.012
IBUs 20 – 25
SRM 15 – 22
ABV 4 – 8%

Flamandzkie Brązowe Ale/Oud Bruin

Aromat

Złożony, kombinacja estrów owocowych i bogatych cech słodowych. Estry przeważnie przypominają rodzynki, śliwki, figi, daktyle, wiśnie albo suszone śliwki. Cechy słodu karmelowego dla nadania złożoności Charakter sherry może być obecny i generalnie odznacza się w długo dojrzewanych przykładach. Lekki kwaskowaty aromat może być obecny i może skromnie się zwiększyć wraz z wiekiem, ale nie powinien urosnąć do zauważalnego kwaśnego/octowego aromatu. Nieobecne aromaty chmielowe. Dwuacetyl jeśli zauważalny w bardzo małych ilościach, jeśli w ogóle, jako uzupełniający aromat.

Wygląd

Ciemno czerwonawo brunatny do brunatny kolor. Dobra klarowność. Przeciętna do dobrze utrzymująca się piana koloru od kości słoniowej do jasno żółtobrązowego.

Smak

Słodowy wraz z złożonymi owocowymi i troszeczkę karmelizacji smakami. Owocowość przeważnie przypomina ciemne owoce takie jak rodzynki, śliwki, figi, daktyle, wiśnie albo suszone śliwki. Słodowe cechy karmelu, toffi, pomarańczy, melasy albo czekolady również jest pospolity. Przyprawowe fenole mogą być obecne w małych ilościach dla złożoności smaku. Delikatna kwaskowatość często staje się wyraźna w dobrze dojrzałych przykładach, wraz z delikatnymi jakby sherry, nadając słodko kwaśny profil. Kwaskowatość nie powinna urosnąć do zauważalnego kwaśnego/octowego charakteru. Nieobecne są smaki chmielowe. Umiarkowana chmielowa goryczka. Niskie utlenienie est odpowiednie jako punkt do złożoności smaku. Diacetyl jeśli zauważalny w bardzo małych ilościach, jeśli w ogóle, jako uzupełniający smak.

Tekstura

Średnia do średnio pełna treściwość. Niskie do umiarkowane nagazowanie. Brak odczuć ściągania wraz z słodkim i cierpkim finiszem.

Ogólne wrażenia

Słodowe, owocowe, dojrzane, troszeczkę kwaskowate w stylu belgijskim brown ale.

Komentarz

Długie dojrzewanie i mieszane z młodym i dojrzałym piwem może mieć miejsce, nadając gładkości i złożoności dla zbalansowania ostrych, kwaskowatych cech. Głębsze cechy słodowe odróżniają to piwo od Flanders red ales. Ten styl został zaprojektowany by długo przechowywać to piwo, zatem przykłady z umiarkowanymi cechami dojrzewania są oceniane jako wyższe rangą w porównaniu z młodszymi przykładami. Tak owocowy jak lambic. Oud Bruin może być użyty jako baza dla piw z dodatkami owoców takich jak kriek (wiśnie) albo frambozem (maliny), aczkolwiek w takim przypadku to piwo powinno być wystawione w kategorii classic-style fruit beer. The Oud Bruin jest mniej octowy i bardziej słodowy jak Flanders Red i owocowe smaki są bardziej zorientowane na słodzie.

Historia

Tradycja „old ale”, lokalne dla prowincji Flandrii wschodniej, styl wyznaczony przez browar Liefman (teraz w posiadaniu Riva), który ma korzenie w XVI wieku. Historycznie warzone jako „piwo rezerwowe”, które z czasem rozwijało kwaskowatość wraz z wiekiem. Piwa w tamtym czasie były bardziej kwaskowate niż obecne przykłady komercyjne. Gdy piwo Flanders red jest leżakowane w dębie, brown beers są dojrzewane na ciepło w stali nierdzewnej.

Surowce

Słód bazowy to słód pilzneński wraz z rozsądnym dodatkiem słodów ciemnych cara i malutkimi dodatkami słodów czarnych albo palonych. Często zawiera kukurydzę. Chmiele kontynentalne z małą zawartością kwasów alfa są typowe (unikaj wysokich zawartości kwasów alfa albo wyraźnych chmieli amerykańskich). Saccharomyces i Lactobacillus (i acetobacter) wpływają na fermentacje i ewentualne smaki i zapachy. Lactobacillus wpływa słabo jako wynik zwiększonej poziomy alkoholu. Zakwaszony zacier albo zakwaszony słód może być również użyty dla nadania kwaskowatego charakteru bez wprowadzania Lactobacillus. Woda z dużą zawartością węglanów jest typowa dla swojego regionu, co powoduje buforowanie kwaśności ciemnych słodów i mlecznej kwaskowatości. Magnez w wodzie podkreśla kwaskowatość.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 10 - 18°Blg

Goryczka: 20 – 25 IBU

Gęstość końcowa: 2,1 - 3,1°Blg

Kolor: 15 – 22 SRM

Alkohol objętościowo: 4 – 8%

Komercyjne przykłady

Liefman’s Goudenband, Liefman’s Odnar, Liefman’s Oud Bruin, Ichtegem Old Brown, Riva Vondel