Dunkelweizen

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 19:39, 6 lip 2010 autorstwa Jkocurek (dyskusja | edycje) (→‎Surowce)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.044 – 1.056
FG 1.010 – 1.014
IBUs 10 – 18
SRM 14 – 23
ABV 4.3 – 5.6%

Pszeniczne Ciemne

Aromat

Umiarkowany do mocnego aromat fenoli (przeważnie goździków) i estrów owocowych (przeważnie banan). Balans i intensywność fenoli i estrów może być różny, ale najlepsze przykłady są rozsądnie zrównoważone i intensywne. Opcjonalnie niski do umiarkowanego charakter wanilii i/albo delikatne nuty gumy do żucia, które mogą występować, ale nie powinny być mocne. Aromat szlachetnych chmieli jest na poziomie od niskiego do brak. Lekki do umiarkowanego aromat pszenicy (który może być odczuwany jako chlebowy albo zbożowy) może być obecny i przeważnie występuje z aromatami karmelowymi, skórki chlebowej, albo bogatego aromatu słodu (na przykład pochodzące od słodu wiedeńskiego i/albo monachijskiego). Jakiekolwiek aromaty pochodzące od słodów są tylko wspierające i nie mogą być silniejsze od charakteru nadanego przez drożdże. Brak dwuacetylu czy DMS. Delikatna ostrość jest opcjonalna, ale akceptowalna.

Wygląd

Kolor od jasno miedzianego do mahoniowo brązowego. Piana bardzo gęsta, przypominająca mus, długo utrzymująca się w kolorze złamanej bieli. W tym tradycyjnie niefiltrowanym stylu wysoka zawartość białek wpływa na klarowność, aczkolwiek poziom przejrzystości jest różny. Osad drożdżowy (który powinien być wzburzony przed piciem) również wpływa na klarowność.

Smak

Niski do umiarkowanie mocnego smak bananowy lub goździkowy. Balans i intensywność fenoli i estrów może być różny, ale najlepsze przykłady są rozsądnie zrównoważone i intensywne. Opcjonalnie bardzo lekki do umiarkowany smak wanilii i/albo gumy do żucia akcentuje smak bananowy, słodkość i okrągłość; nigdy jednak nie powinien być dominujący. Delikatny, trochę chlebowy albo zbożowy smak pszenicy jest uzupełniający, podobnie jak bogate smaki karmelowe i/albo melanoidowe pochodzące od słodu monachijskiego i/albo wiedeńskiego. Słodowość może być niska do średnio wysokiej, ale nie powinna przysłaniać charakteru pochodzącego od drożdży. Cechy palone są nieodpowiednie. Smak chmielowy jest od bardzo lekkiego do braku, podobnie goryczka chmielowa jest od bardzo słabej do słabej. Czasami obecny jest ostry, cytrusowy charakter pochodzący od drożdży i mocnego nagazowania, ale zwykle jest on przytłumiony. Piwo jest bardzo łagodne, o pełnym smaku, często trochę słodkie na podniebieniu z relatywnie wytrawnym finiszem. Brak dwuacetylu czy DMS.

Tekstura

Treściwość od średnio lekkiej do średnio pełnej. Tekstura pochodząca od pszenicy jak i drożdży wpływa na odczucia miękkości, kremowej pełności, które mogą przejść w delikatny finisz, wspomagany przez średnie do wysokiego nasycenie. Obecność słodu monachijskiego i/albo wiedeńskiego również nadaje dodatkowe odczucia bogactwa i pełni. Musujące.

Ogólne wrażenia

Umiarkowanie ciemne, przyprawowe, owocowe, słodowe, orzeźwiające ale oparte na pszenicy. Odzwierciedla najlepsze cechy drożdżowe i pszeniczne stylu hefeweizen zmieszane z bogatą słodowością Munich dunkel.

Komentarz

Obecność słodu typu monachijskiego i/albo wiedeńskiego nadaje temu stylowi cech głębokiej i bogatej słodowości jakiej nie można znaleźć w piwach w stylu hefeweizen. Butelki z drożdzami są tradycyjnie wzburzone albo mieszane przed serwowaniem.

Historia

Stare, bawarskie piwa pszeniczne były przeważnie ciemne. W latach 1950 i 1960, piwa pszeniczne nie były popularne wśród młodzieży, gdyż piły je głównie starsze osoby ze względu na ich właściwości zdrowotne. W dzisiejszych czasach, lżejszy hefeweizen jest bardziej powszechny.

Surowce

Według prawa niemieckiego, przynajmniej 50% zasypu musi stanowić słód pszeniczny, ale niektóre wersje są warzone z udziałem nawet 70%; Reszta to przeważnie słód monachijski i/albo wiedeński. Tradycyjna dekokcja nadaje odpowiedniej treściwości bez nadania słodkości. Drożdże weizen ale nadają typowej przyprawowości i owocowości, aczkolwiek fermentacja w skrajnych temperaturach może wpłynąć na równowagę i wyprodukować niemiłe smaki i zapachy. Mała ilość szlachetnych chmieli używana jest tylko dla nadania goryczki.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11 - 13,8°Blg

Goryczka: 10 – 18 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 - 3,6°Blg

Kolor: 14 – 23 SRM

Alkohol objętościowo: 4.3 – 5.6%

Komercyjne przykłady

Weihenstephaner Hefeweissbier Dunkel, Ayinger Ur-Weisse, Franziskaner Dunkel Hefe-Weisse, Schneider Weisse (Original), Ettaler Weissbier Dunkel, Hacker-Pschorr Weisse Dark, Tucher Dunkles Hefe Weizen, Edelweiss Dunkel Weissbier, Erdinger Weissbier Dunkel, Kapuziner Weissbier Schwarz