Czas scukrzania: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(opis procedury pomiarowej czasu scukrzania)
Linia 1: Linia 1:
Jest to czas potrzebny na zhydrolizowanie całej zawartej w [[Słód|słodzie]] [[Skrobia|skrobi]] do cukrów. Czas scukrzania zależy od stopnia rozluźnienia skrobi i od zawartości aktywnych [[Amylazy|amylaz]]. Słody źle rozluźnione, suszone w wysokich temperaturach źle się scukrzają. Słody jasne scukrzają się w ciągu 10-15 minut, słody ciemne najdalej w ciągu 30-35 minut.[[Kategoria:Słownik]]
+
Jest to czas potrzebny na zhydrolizowanie całej zawartej w [[Słód|słodzie]] [[Skrobia|skrobi]] do cukrów. Czas scukrzania zależy od stopnia rozluźnienia skrobi i od zawartości aktywnych [[Amylazy|amylaz]]. Słody źle rozluźnione, suszone w wysokich temperaturach źle się scukrzają. Słody jasne scukrzają się w ciągu 10-15 minut, słody ciemne najdalej w ciągu 30-35 minut.
 +
 
 +
Czas scukrzania podawany w parametrach słodu ma charakter porównawczy. Pomiar dokonywany jest w warunkach laboratoryjnych przez mierzenie czasu scukrzania [[Brzeczka kongresowa|brzeczki kongresowej]]. Pierwszego pomiaru zawartości skrobii dokonuje się po 10 minutach, kolejne co 5 minut.
 +
 
 +
[[Kategoria:Słownik]]

Wersja z 12:14, 13 gru 2010

Jest to czas potrzebny na zhydrolizowanie całej zawartej w słodzie skrobi do cukrów. Czas scukrzania zależy od stopnia rozluźnienia skrobi i od zawartości aktywnych amylaz. Słody źle rozluźnione, suszone w wysokich temperaturach źle się scukrzają. Słody jasne scukrzają się w ciągu 10-15 minut, słody ciemne najdalej w ciągu 30-35 minut.

Czas scukrzania podawany w parametrach słodu ma charakter porównawczy. Pomiar dokonywany jest w warunkach laboratoryjnych przez mierzenie czasu scukrzania brzeczki kongresowej. Pierwszego pomiaru zawartości skrobii dokonuje się po 10 minutach, kolejne co 5 minut.