Cream Ale

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 08:52, 30 wrz 2009 autorstwa Dori (dyskusja | edycje) (stronę Cream ale przeniósł do Cream Ale)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.042 – 1.055
FG 1.006 – 1.012
IBUs 15-20
SRM 2.5-5
ABV 4.2 – 5.6%

Kremowe Ale

Aromat

Ulotne nuty słodowe. Słodki, kukurydziany zapach i niski poziom DMS. Aromat chmielowy delikatny lub żaden. Może być użyta dowolna odmiana chmielu, lecz ani chmiel ani słód nie dominuje. Słabe estry mogą występować w niektórych przypadkach, ale nie są wymagane. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor jasny słomkowy do umiarkowanego złotego, zwykle jasny. Niska do średnia piana, ze średnim do mocnym nagazowaniem. Piana nie musi utrzymywać się dobrze ze względu na duże dodatki surowców niesłodowanych. Doskonała perlista klarowność.

Smak

Słaba lub średnio słaba goryczka chmielowa. Niska do średnia słodowa słodkość, w zależności od gęstości początkowej i odfermentowania. Przeważnie mocno odfermentowane. Zarówno słody jak i chmiele nie dominują w smaku. Często można wyczuć niski lub średni posmak kukurydzy pochodzący z dodatków kukurydzy, a także nieco DMS. Finisz może być różny od nieco wytrawnego do lekko słodkiego. Lekkie estry owocowe są dopuszczalne. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Ogólnie lekkie i rześkie, chociaż treściwość piwa możne dojść do poziomu średniego. Gładka tekstura ze średnim do wysokim odfermentowaniem; mocniejsze odfermentowanie może nadać finisz "gaszący pragnienie". Wysokie nagazowanie. Wersje uwarzone do wyższych gęstości początkowych mogą nadać wrażenia rozgrzania alkoholowego.

Ogólne wrażenie

Czyste, mocno odfermentowane, amerykańskie pełne smaku "grillowe" piwo.

Komentarz

Klasyczne amerykańskie Cream Ales (t.j. z czasów przed prohibicją), były nieco mocniejsze, bardziej chmielone (w tym tez chmielone na zimno), oraz bardziej goryczkowe (25-30+ IBU). Te wersje powinny wejść w kategorie “specjalistyczne/eksperymentalne piwa”. Większość dzisiejszych przykładów komercyjnych są w granicach 1.050-1.053 OG i goryczką rzadko przekraczającą 20 IBU.

Historia

Jest to wersja amerykańskiego lagera zrobiona z użyciem drożdży górnej fermentacji. Produkowane przez browary piw górnej fermentacji by konkurować z browarami lagerów ze stanów północno-wschodnich i z rejonu środkowo-atlantyckiego. Kiedyś nazywane “piwem musującym”, obecnie “ale”, czasami używa się do niego drożdży dolnej fermentacji, chociaż historycznie nie krzyżowano tych dwóch odmian drożdży. Czasami używa się sposobu krausen w celu nagazowania piwa. Kondycjonowanie na zimno nie było używane historycznie, chociaż dzisiejsze browary czasami używają tej metody.

Surowce

Najczęściej używane są składniki amerykańskie, takie jak słód 6-rzędowy, lub kombinacja 6- I 2- rzędowego słodu amerykańskiego. Dodatki mogą zawierać do ok. 20% glukozy lub innych cukrów podczas gotowania. Miękka woda jest preferowana. Dowolne rodzaje chmieli mogą być użyte podczas chmielenia na goryczkę i kończącego.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 10.5 – 13.6°Blg

Goryczka: 15 – 20 IBU

Gęstość końcowa: 1.5 – 3.1°Blg

Kolor: 2.5 – 5 SRM

Alkohol objętościowo: 4.2 – 5.6%

Komercyjne przykłady

Genesee Cream Ale, Little Kings Cream Ale (Hudepohl), Anderson Valley Summer Solstice Cerveza Crema, Sleeman Cream Ale, New Glarus Spotted Cow, Wisconsin Brewing Whitetail Cream Ale.