Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 14:54, 3 lis 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (→‎Podstawowe informacje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG W zależności od piwa bazowego
FG W zależności od piwa bazowego
IBUs W zależności od piwa bazowego
SRM W zależności od piwa bazowego
ABV W zależności od piwa bazowego

Świąteczne Ale

Aromat

Jest możliwy szeroki zakres aromatów, ale większość przykładów zawiera aromat świątecznych ciastek, piernika, angielskiego świątecznego puddingu, świerku albo przypraw do grzańca. Jakiekolwiek kombinacje aromatów, które sugerują okres świąteczny są mile widziane. Piwo bazowe często zawiera słodowy profil, który wspiera zbalansowane odczucia aromatów pochodzących od przypraw i dodatków specjalnych. Dodatkowe dodatki fermentujące (np. miód, melasa, syrop klonowy itd) mogą nadać własny unikowy aromat. Aromaty są przeważnie nieobecne, przytłumione albo delikatnie przyprawowe. Troszkę cech owocowych (często suszona skórka owoców cytrusowych, albo suszonych owoców takich jak rodzynki czy śliwki) jest opcjonalna, ale akceptowalna. Aromaty alkoholowe mogą występować w niektórych przykładach, ale te cechy powinny być powściągliwe. Ogólny aromat powinien być zbalansowany, zharmonizowany i często całkiem złożony i przyciągający.

Wygląd

Generalnie średnio bursztynowy do bardzo ciemno brunatny (wersje ciemniejsze są bardziej powszechne). Przeważnie klarowne, ale wersje ciemne mogą być nieprzeźroczyste. Trochę zimnego zmętnienia jest akceptowalne. Generalnie posiadają dobrze uformowaną piane często koloru od złamanej bieli do żółtobrązowej.

Smak

Jest możliwych wiele interpretacji ograniczonych tylko kreatywnością piwowara. Przyprawy kojarzone z okresem świątecznym są typowe (wspomniane w sekcji aromat). Przyprawy i opcjonalne dodatki do fermentacji powinny być wspierające i mieszać się dobrze ze stylem piwa bazowego. Bogate, słodowe i/albo słodkie smaki pochodzące od słodu są powszechne i mogą zawierać takie nuty jak karmelowe, tostowe, orzechowe i czekoladowe. Mogą zawierać trochę smaków suszonych owoców albo skórki owocowej takie jak rodzynki, śliwki, figi, skórka pomarańczowa albo cytrynowa. Może zawierać wyraźny smak pochodzący od dodatków fermentujących (melasy, miodu, brązowego cukru itd.), ale te elementy nie są wymagane. Delikatny świerkowy albo inne cechy drzew iglastych są opcjonalne, ale występujące w niektórych przykładach. Szeroki zakres specjalnych dodatków powinien być wspierający i zbalansowany, nie zbyt mocny by nie przyćmić piwa bazowego. Goryczka i smaki chmielowe są generalnie powściągliwe, tak aby nie wpływać na składniki przyprawowe i specjalne. Generalnie finisz jest raczej pełny i satysfakcjonujący i często zawiera nieco smaków alkoholowych. Cechy słodów palonych są rzadkie i przeważnie nie mocniejsze od czekolady.

Tekstura

Jest możliwa szeroka gama interpretacji. Treściwość przeważnie jest średnia do pełnej i jest często obecna gęsta słodowa gumowatość. Typowe jest umiarkowanie niskie do umiarkowanie wysokie nagazowanie. Wiele przykładów przedstawia trochę dobrze wyleżakowanych, rozgrzewających elementów alkoholowych, ale nie będących zbytnio gorących. Piwo nie musi być zbytnio mocne by przedstawiać trochę efektu rozgrzewającego.

Ogólne wrażenia

Mocniejsze, ciemniejsze, bardziej przyprawowe piwo, które często ma bogatą treściwość i rozgrzewający finisz dobrze współgrający z zimnym sezonem.

Komentarz

Kluczem jest ogólny balans prezentujący dobrze uwarzone Christmas beer. Dodatki specjalne powinny współgrać z piwem bazowym i nie powinny przytłaczać. Piwowar powinien rozpoznać pożądane różne kombinacje piw bazowych i specjalnych dodatków pasujących do siebie, oraz tych, które nie tworzą ciekawych i zharmonizowanych zestawów. OSOBA ZGŁASZAJĄCA PIWO MOŻE ZADEKLAROWAĆ UŻYTE PIWO BAZOWE, JAK RÓWNIEŻ UŻYTE SPECJALNE SUROWCE. STYL PIWA BAZOWEGO, PRZYPRAWY ALBO INNE SUROWCE NIE MUSZĄ BYĆ ZIDENTYFIKOWANE. PIWO MUSI ZAWIERAĆ PRZYPRAWY I MOŻE ZAWIERAĆ INNE DODATKI FERMENTUJĄCE (CUKIER, MIÓD, SYROP KLONOWY, MELASA, SYROP MELASOWY ITD.) ALBO OWOCE. Jeśli piwo bazowe jest stylem klasycznym, oryginalne cechy powinny być wyczuwalne w aromacie i smaku. Jeśli przyprawy, zioła albo dodatkowe dodatki fermentujące powinny być zadeklarowane, każdy z nich powinien być zauważalny i mocny na swój własny sposób (ale nie koniecznie indywidualnie identyfikowalne; zbalansowane z innymi składnikami jest krytyczne). Angielski styl Winter Warmers (niektóre z nich może występować na etykiecie jako Christmas Ale) generalnie nie są z dodatkami przypraw, zatem powinny być wystawione jako Old Ale. Belgijski styl Christmas Ale powinne być wystawione w kategorii Belgian Specialty Ales (16E).

Historia

Przez całą historię, piwo to było o większej zawartości alkoholu i bardziej bogate, które było pite w okresie zimowych wakacji, gdy przyjaciele spotykają się by odpocząć podczas sezonu zimowego. Wiele browarów produkuje unikalną ofertę sezonową, która jest ciemniejsza, mocniejsza, bardziej przyprawowa albo innymi słowy bardziej charakterystyczne niż ich normalne piwa. Wersje z przyprawami są amerykańską ,albo belgijską tradycją, natomiast angielskie i niemieckie browary tradycyjnie nie używają przypraw do produkcji piwa.

Surowce

Generalnie ale (górna fermentacja), ale istnieje kilka ciemnych mocnych lagerów (dolna fermentacja). Przyprawy są wymagane i często zawierają te kojarzące się z okresem świątecznym (np ziele angielskie, gałka muszkatołowa, cynamon, goździk, imbir) ale jakiekolwiek kombinacje są możliwe i zależą tylko od kreatywności warzącego piwo. Skórka owoców (np pomarańczy, cytryn) może być użyta jak również subtelne dodatki innych owoców. Może być użyty szeroki zakres słodów crystal, w szczególności te które nadają smaków karmelowych, albo ciemnych owoców. Pełne smaku dodatki niesłodowane też mogą być użyte (np melasa, syrop melasowy, cukier inwertowany, brązowy cukier, miód, syrop klonowy itd.)

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: W zależności od piwa bazowego

Goryczka: W zależności od piwa bazowego

Gęstość końcowa: W zależności od piwa bazowego

Kolor: W zależności od piwa bazowego

Alkohol objętościowo: W zależności od piwa bazowego (generalnie powyżej 6%)

Komercyjne przykłady

Anchor Our Special Ale, Harpoon Winter Warmer, Weyerbacher Winter Ale, Nils Oscar Julöl, Goose Island Christmas Ale, North Coast Wintertime Ale, Great Lakes Christmas Ale, Lakefront Holiday Spice Lager Beer, Samuel Adams Winter Lager, Troegs The Mad Elf, Jamtlands Julöl