Biere de Garde

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 02:00, 7 lis 2009 autorstwa Dori (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.060 – 1.080
FG 1.008 – 1.016
IBUs 18 – 28
SRM 6 – 19
ABV 6 – 8.5%

Bière de Garde

Aromat

Wyraźna słodkość słodowa, często ze złożonym, lekkim do umiarkowanym tostowym charakterem. Trochę aromatów karmelizacji jest dopuszczalne. Niskie do umiarkowane estry. Mało do brak aromatów chmielowych (może być delikatnie przyprawowy albo ziołowy). Wersje komercyjne mają często zapachy zbutwiałe, leśne, „piwniczne” cechy, które ciężko otrzymać w piwowarstwie domowym. Wersje jaśniejsze będą cały czas słodowe, ale będzie brakowało bogatszych, głębszych aromatów i mogą być delikatnie mocniej chmielone. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Istnieją trzy podstawowe wersje (blond, amber i brown), zatem kolor może być od złoto blond do czerwono brązowego czy kasztanowego. Klarowność jest dobra do słaba, aczkolwiek mgliste piwo nie jest czymś niespotykanym, które często jest niefiltrowane. Bardzo gęsta piana często biała, albo koloru złamanej bieli (w zależności od koloru piwa), podtrzymywana przez mocne nagazowanie.

Smak

Średnie do wysokie smaki słodowe, często z tostową, toffi czy karmelową słodkością. Złożone smaki słodowe zwiększają się wraz z coraz ciemniejszym kolorem piwa. Niskie do umiarkowane smaki estrowe i alkoholowe. Średnio niska goryczka podpiera, ale balans jest zawsze po stronie słodowej. Smaki słodowe utrzymują się do finiszu, ale finisz jest średnio wytrawny, nigdy mdły. Alkohol zapewnia dodatkową wytrawność na finiszu. Słabe do braku smaków chmielowych, ale jaśniejsze wersje mogą być delikatnie mocniej ziołowo albo przyprawowo chmielone (które mogą też pochodzić od drożdży). Gładkie, dobrze wyleżakowany charakter. Brak diacetylu.

Tekstura

Treściwość średnia do średnio lekkiej (uboga), wraz z gładkim, jedwabistym charakterem. Umiarkowane do mocnego nagazowanie. Umiarkowana zawartość alkoholu, ale powinny być bardzo gładkie i nigdy gorące.

Ogólne wrażenia

Całkiem mocne, zaakcentowane słodowo, leżakowane w rzemieślniczych wiejskich browarach.

Komentarz

Trzy podstawowe wariacje są włączone do stylu the brown (brune), the blond (blonde) i the amber (ambrée). Wersje ciemniejsze są bardziej słodowe, natomiast jaśniejsze mogą być bardziej chmielone (ale cały czas jest to skoncentrowane na słodzie piwo). To piwo jest spokrewnione z Bière de Mars, które jest warzone w marcu (Mars) do spożycia od razu, nie dojrzewa zbyt dobrze. Poziom odfermentowania jest w zakresie 80-85%. Bardziej treściwe wersje istnieją, ale są rzadkością.

Historia

Nazwa dosłownie znaczy „piwo które jest przetrzymywane”. Tradycyjne piwo ale z rzemieślniczych wiejskich browarów z północnej Francji warzone na początku wiosny i trzymane w zimnych piwnicach by skonsumować je w cieplejszym okresie. Obecnie jest warzone przez cały rok. Spokrewniony ze stylem Belgian Saison, podstawową różnicą jest bardziej okrągłe, bogatsze, słodsze, skoncentrowane na słodowości, często ma cechy „piwniczne” i nie zawiera przyprawowych i cierpkich cech Saison.

Surowce

Charakter „piwniczny” wyczuwalny komercyjnych przykładach jest praktycznie nie do skopiowania w piwowarstwie amatorskim, gdyż pochodzi od lokalnych drożdży i pleśni. Wersje komercyjne często mają „korkowy”, wytrawny, cierpki charakter, który często określane jako „piwniczne”. Piwa domowe dlatego są czystsze w smaku. Słód bazowy różni się w zależności od koloru, ale przeważnie słód pale, wiedeński i monachijski. Smaki karmelowe częściej wynikają z karmelizacji podczas chmielenia niż słodu karmelowego. Wersje ciemniejsze będą posiadały bogatszy złożony smak i zapach słodowy wynikający ze słodów karmelowych. Cukier może być użyty by nadać smaku i wesprzeć wytrawny finisz. Drożdże dolnej, albo górnej fermentacji fermentowane w niskich temperaturach, następnie długo leżakowane w chłodnych warunkach (4-6 tygodni w browarach komercyjnych). Miękka woda. Kwiatowe, ziołowe albo przyprawowe chmiele kontynentalne.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 14,7 - 19,3°Blg

Goryczka: 18 – 28 IBU

Gęstość końcowa: 2,1 - 4,1°Blg

Kolor: 6 – 19 SRM

Alkohol objętościowo: 6 – 8.5%

Komercyjne przykłady

Jenlain (amber), Jenlain Bière de Printemps (blond), St. Amand (brown), Ch’Ti Brun (brown), Ch’Ti Blond (blond), La Choulette (all 3 versions), La Choulette Bière des Sans Culottes (blond), Saint Sylvestre 3 Monts (blond), Biere Nouvelle (brown), Castelain (blond), Jade (amber), Brasseurs Bière de Garde (amber), Southampton Bière de Garde (amber), Lost Abbey Avante Garde (blond)