Areometr: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Areometr to przyrząd do pomiaru gęstości cieczy lub stężenia roztworu. Działanie areometru opiera się na prawie Archimedesa. Areometry piwowarskie wyposażone s…”)
 
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 20 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Areometr to przyrząd do pomiaru gęstości cieczy lub stężenia roztworu. Działanie areometru opiera się na prawie Archimedesa.
[[Plik:areometr.jpg|left]]
Areometr (inne nazwy: balingomierz, cukromierz) to przyrząd do pomiaru gęstości cieczy lub stężenia roztworu. Działanie areometru opiera się na prawie Archimedesa.
Areometry piwowarskie wyposażone są w skalę [[balling|Ballinga]] (Blg) lub OG-FG (Original Gravity-Final Gravity). Odczytu na takich areometrach należy dokonywać przy temperaturze 20 stopni Celsiusza. W przypadku innych należy posłużyć się [[tabelą przeliczeniową]].
W praktyce areometru używamy do pomiaru ilości cukrów w brzeczce, dzięki czemu piwowar może śledzić postęp [[odfermentowanie|odfermentowania]]. Jest jednym, zaraz obok termometru, najważniejszym narzędziem w rękach piwowara.  


Areometry piwowarskie wyposażone są w skalę [[Ballinga]] (Blg) lub OG-FG. Odczytu na takich areometrach należy dokonywać przy temperaturze 20 stopni Celsiusza
Obsługa areometru wygląda tak: nalewamy próbkę brzeczki do wysokiego naczynia (probówka, menzurka, ew. można zdezynfekowany areometr włożyć bezpośrednio do fermentora) i wkładamy do niej areometr tak, żeby nie dotykał dna ani ścianek. Areometr zanurza się mniej lub bardziej w cieczy, i możemy odczytać na skali areometru liczbę która jest na styku cieczy i powietrza; np. 12 oznacza gęstość 12 Blg.
Pomiar należy wykonywać na brzeczce schłodzonej do temp. ok. 20*C, jeżeli temperatura jest inna należy zastosować odpowiednie poprawki w.g. tabeli poprawek (np. dla 32*C poprawka wynosi +1 Blg).
Często areometry dostępne w sklepach źle skalibrowane - przed pierwszym użyciem należy to sprawdzić, zanurzając areometr w czystej wodzie (w 20*C) i odczytując wynik - powinien być równy 0. Jeżeli jest inny, np. 0.5, należy tą liczbę zapamiętać, i odejmować od każdego wykonanego tym areometrem odczytu.


W praktyce areometru używamy do pomiaru ilości cukrów w brzeczce, dzięki czemu piwowar może śledzić postęp [[odfermentowania]].
Szczegółowy artykuł dotyczący areometrów  [[Media:areometr.pdf]]
 
[[kategoria:Sprzęt]]

Aktualna wersja na dzień 10:57, 24 wrz 2009

Areometr.jpg

Areometr (inne nazwy: balingomierz, cukromierz) to przyrząd do pomiaru gęstości cieczy lub stężenia roztworu. Działanie areometru opiera się na prawie Archimedesa. Areometry piwowarskie wyposażone są w skalę Ballinga (Blg) lub OG-FG (Original Gravity-Final Gravity). Odczytu na takich areometrach należy dokonywać przy temperaturze 20 stopni Celsiusza. W przypadku innych należy posłużyć się tabelą przeliczeniową. W praktyce areometru używamy do pomiaru ilości cukrów w brzeczce, dzięki czemu piwowar może śledzić postęp odfermentowania. Jest jednym, zaraz obok termometru, najważniejszym narzędziem w rękach piwowara.

Obsługa areometru wygląda tak: nalewamy próbkę brzeczki do wysokiego naczynia (probówka, menzurka, ew. można zdezynfekowany areometr włożyć bezpośrednio do fermentora) i wkładamy do niej areometr tak, żeby nie dotykał dna ani ścianek. Areometr zanurza się mniej lub bardziej w cieczy, i możemy odczytać na skali areometru liczbę która jest na styku cieczy i powietrza; np. 12 oznacza gęstość 12 Blg. Pomiar należy wykonywać na brzeczce schłodzonej do temp. ok. 20*C, jeżeli temperatura jest inna należy zastosować odpowiednie poprawki w.g. tabeli poprawek (np. dla 32*C poprawka wynosi +1 Blg). Często areometry dostępne w sklepach są źle skalibrowane - przed pierwszym użyciem należy to sprawdzić, zanurzając areometr w czystej wodzie (w 20*C) i odczytując wynik - powinien być równy 0. Jeżeli jest inny, np. 0.5, należy tą liczbę zapamiętać, i odejmować od każdego wykonanego tym areometrem odczytu.

Szczegółowy artykuł dotyczący areometrów Media:areometr.pdf