American IPA

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 15:28, 6 sty 2014 autorstwa Mesive (dyskusja | edycje) (→‎Komercyjne przykłady)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.056 – 1.075
FG 1.010 – 1.018
IBUs 40 – 70
SRM 6 – 15
ABV 5.5 – 7.5%

Amerykańskie IPA

Aromat

Od wydatnego do intensywnego aromatu chmielowego z cytrusowym, kwiatowym, perfumowym, żywicznym, sosnowym, i/albo owocowym charakterem wynikającym z użycia amerykańskich chmieli. Wiele wersji jest chmielonych na zimno i mogą posiadać dodatkowy trawiasty aromat, aczkolwiek nie jest wymagany. Troszeczkę czystej słodowej słodkości może być wyczuwalnej w tle, ale powinna być na niższym poziomie niż w wersji English IPA. Owocowość, zarówno estrowa jak i chmielowa może być wyczuwalna w niektórych wersjach, pomimo neutralnej fermentacji, jest to również akceptowalne. Słaby aromat alkoholu może być wyczuwalny.

Wygląd

Kolorystyka od średnio złotego do średnio czerwonawo-miedzianego; niektóre wersje mogą mieć pomarańczowy odcień. Powinno być klarowne, chociaż wersje niefiltrowane, chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste. Przyzwoita piana o złamanym białym (żółtawym lub szarawym) kolorze powinna być trwała.

Smak

Smak chmielowy na poziomie od średniego do wysokiego, powinien odzwierciedlać charakter chmieli amerykańskich: cytrusowy, kwiatowy, żywiczny, sosnowy i owocowy. Średnio mocna do bardzo mocna goryczka, aczkolwiek słodowa podstawa wspiera mocny chmielowy charakter i balansuje smak. Smak słodowy powinien być na niskim do średniego i jest generalnie czysty i słodowo słodki, aczkolwiek troszkę karmelowych czy tostowych smaków na niskim poziomie jest dopuszczalnych. Brak dwuacetylu. Lekkie posmaki owocowe są do przyjęcia, ale nie są wymagane. Goryczka może utrzymywać się w posmaku, ale nie powinna być ostra. Średnio wytrawny do wytrawny finisz. Trochę czysto alkoholowych smaków może być wyczuwalnych w mocniejszych wersjach. Smaki dębowe są w tym stylu nieodpowiednie. Może być troszkę siarczanowy, ale większość przykładów tego piwa go nie wykazuje.

Tekstura

Gładkie, o średnio-lekkiej do średniej treściwości wraz z chmielową cierpkością, chociaż umiarkowane do średnio wysokie nagazowanie może się łączyć by zapewnić ogólne wytrawne odczucia w obecności słodowej słodkości. Troszeczkę gładkiego alkoholowego rozgrzania powinno być odczuwalne w mocniejszych (ale nie wszystkich) wersjach. Treściwość jest generalnie lżejsza niż w jej angielskim odpowiedniku.

Ogólne wrażenie

Zdecydowanie chmielowy i goryczkowy, umiarkowanie mocny American Pale Ale.

Historia

Amerykańska wersja historycznego stylu English IPA, uwarzona przy użyciu amerykańskich surowców.

Surowce

Słód pale ale (dobrze zmodyfikowany i odpowiedni do zacierania jednotemperaturowego), amerykańskie chmiele, amerykańskie drożdże, które mogą nadać czysty lekko owocowy profil. Generalnie pełno słodowe, ale zacierane w niższych temperaturach dla wyższego odfermentowania. Woda od miękkiej do umiarkowanie siarczanowej. Wersje z zauważalnych żytnim charakterem („Rye IPA”) powinny być ujęte w kategorii specjalnej.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 13,8 - 18,2°Blg

Goryczka: 40 – 70 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 – 4,6°Blg

Kolor: 6 – 15 SRM

Alkohol objętościowo: 5.5 – 7.5%

Komercyjne przykłady

Rowing Jack (AleBrowar), Atak Chmielu (Pinta), Bell’s Two-Hearted Ale, AleSmith IPA, Russian River Blind Pig IPA, Stone IPA, Three Floyds Alpha King, Great Divide Titan IPA, Bear Republic Racer 5 IPA, Victory Hop Devil, Sierra Nevada Celebration Ale, Anderson Valley Hop Ottin’, Dogfish Head 60 Minute IPA, Founder’s Centennial IPA, Anchor Liberty Ale, Harpoon IPA, Avery IPA