American Barleywine

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 00:48, 3 lis 2009 autorstwa Makaron (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{ BJCP |OG=1.080 – 1.120 |IBU=50 – 120 |FG= 1.016 – 1.030 |SRM=10 – 19 |ABV= 8 – 12% }} == Amerykańskie Barleywine == ===Aromat=== Bardzo bogaty i int…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.080 – 1.120
FG 1.016 – 1.030
IBUs 50 – 120
SRM 10 – 19
ABV 8 – 12%

Amerykańskie Barleywine

Aromat

Bardzo bogaty i intensywny aromat słodowy. Charakter chmielowy od umiarkowanego po stanowczy, często przedstawia cytrusowe albo żywiczne cechy odmian chmieli amerykańskich (aczkolwiek, odmiany angielskie mające nuty kwiatowe, ziemiste, korzenne, albo mieszanka różnych odmian może być użyta). Poziom estrów owocowych oraz aromatów alkoholowych może być na poziomie od niskiego do umiarkowanie mocnego. Charakter słodowy może być słodki, karmelowy albo dość neutralny. Jednakże intensywność aromatów łagodnieje z czasem. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor może być w przedziale od jasno bursztynowy do średnio miedzianego; rzadko może występować w kolorze jasnobrązowym. Często widoczne są rubinowe przebłyski; umiarkowanie niska do wysoka piana koloru od złamanej bieli po jasno żółtobrązowy; piana może krótko się utrzymywać. Może być mętne w niskich temperaturach, ale generalnie klarowność od dobrej do doskonałej, gdy piwo jest ciepłe. Przez grube szkło, kolor może wydawać się bardzo głęboki. Moc alkoholowa oraz lepkość może być widoczna w koronie, gdy zakręci się szklanką.

Smak

Mocne, intensywne smaki słodowe wraz z zauważalną goryczką. Na podniebieniu wyczuwalna słodowa słodkość na poziomie od umiarkowanie słabejj do umiarkowanie mocnej, aczkolwiek finisz może być od nieco słodki do prawie wytrawny ( w zależności od wieku). Poziom goryczko chmielowej może być na poziomie od umiarkowanie mocnej do agresywnej. Tak długo jak piwo jest mocno słodowe, balans powinien wydawać się goryczkowy. Smak chmielowy na poziomie od umiarkowanego do wysokiego (wszystkich odmian). Poziom estrów owocowych od niskiego do umiarkowanego. Smak alkoholowy powinien być zauważalny, ale ostre, rozpuszczalnikowe posmaki są nie pożądane. Smaki z czasem się wygładzają ,ale nuty utlenienia powinny być zamaskowane smakami chmielowymi. Może zawierać chlebowe albo karmelowe smaki słodowe, ale nie powinny być zbyt intensywne. Smaki palone, albo spalenizy są nieodpowiednie. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Pełna i gumowata treściwość, wraz z welwetową atrakcyjną teksturą (treściwość może maleć przy długim kondycjonowaniu). Wyczuwalne łagodne alkoholowe rozgrzanie wynikające z dojrzałości piwa ,ale nie powinno być gorące, albo ostre. Nagazowanie może być na poziomie od niskego do umiarkowanego, w zależności od wieku i kondycjonowania.

Ogólne wrażenie

Mocno nachmielowna amerykańska interpretacja najbogatszej i najmocniejszej wersji English ale. Charakter chmielu powinien być ewidentnie przeszywający, ale nie powinien być nie zbalansowany. Połączona moc alkoholu i mocna goryczka chmielowa zostawia bardzo długi finisz.

Komentarz

Amerykańska werska barleywine skłania się do posiadania większego nacisku na goryczke, smak i aromat chmielowy w porównaniu z English Barleywine, i często wyróżnia się charakterem chmieli amerykańskich. W odróżnieniu od Imperial IPA chmielenie nie jest ekstremalnie mocne, słodowość jest bardziej śmiała i treściwość jest bogata i pełna charakteru.

Historia

Przeważnie najmocniejsze ale oferowane przez browar, ostatnio browary oferują wersje są długo leżakowane. Najczęściej piwo to jest długo leżakowane przed sprzedażą. Sprzedawane przeważnie jest sezonowo, zimą albo podczas wakacji.

Surowce

Dobrze zmodyfikowany słód pale jest kręgosłupem zasypu, wraz z rozsądną ilością słodów karmelowych. Słody ciemne powinny być użyte z wielką rozwagą, jeśli w ogóle, gdyż kolor wzrasta przy długotrwałym gotowaniu. „Cytrusowe” chmiele amerykańskie są najczęściej stosowane, ale każda odmiana może być używana. Najczęściej używane są mocno odfermentowujące drożdże amerykańskie.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 19.3 – 28.1°Blg

Goryczka: 50 – 120 IBU

Gęstość końcowa: 4.1 – 7.6°Blg

Kolor: 10 – 19 SRM

Alkohol objętościowo: 8 – 12%

Komercyjne przykłady

Sierra Nevada Bigfoot, Great Divide Old Ruffian, Victory Old Horizontal, Rogue Old Crustacean, Avery Hog Heaven Barleywine, Bell’s Third Coast Old Ale, Anchor Old Foghorn, Three Floyds Behemoth, Stone Old Guardian, Bridgeport Old Knucklehead, Hair of the Dog Doggie Claws, Lagunitas Olde GnarleyWine, Smuttynose Barleywine, Flying Dog Horn Dog