American Amber Ale

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 13:37, 25 paź 2009 autorstwa Makaron (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{ BJCP |OG= 1.045 – 1.060 |IBU= 25 – 40 |FG= 1.010 – 1.015 |SRM= 10 – 17 |ABV= 4.5 – 6.2% }} ==Amerykańskie Bursztynowe Ale== ===Aromat=== Słabe do um…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.045 – 1.060
FG 1.010 – 1.015
IBUs 25 – 40
SRM 10 – 17
ABV 4.5 – 6.2%

Amerykańskie Bursztynowe Ale

Aromat

Słabe do umiarkowane aromaty chmielowe wynikające z chmielenia na zimno, ale późnego dodania podczas chmielenia chmieli odmian amerykańskich. Cytrusowy charakter jest powszechny, ale nie wymagany. Umiarkowanie niski do umiarkowanie wysoki słodowy balans, który czasami maskuje obecność chmieli i przeważnie przedstawia umiarkowany karmelowy charakter. Poziom estrów różni się od umiarkowanych po brak. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor bursztynowy do miedziano brązowy. Umiarkowanie wysoka żółtobiała piana, która długo się utrzymuje. Generalnie całkiem klarowne, aczkolwiek wersje chmielone na zimno mogą być delikatnie mgliste.

Smak

Umiarkowany do mocny smak chmieli odmian amerykańskich, który przeważnie ale nie zawsze ma cechy cytrusowe. Smaki słodowe są umiarkowane do mocne oraz przeważnie przedstawiają początkową słodową słodkość za którą podążają umiarkowane smaki karmelowe (oraz czasami inny charakter w mniejszych ilościach). Słodowość i goryczka chmielowa są przeważnie zbalansowane i wzajemnie się wspierające. Estry owocowe mogą być od umiarkowane po brak. Słodkość karmelowa oraz chmielowa goryczka/smak mogą przechodzić w pewnym stopniu w od średniego do pełnego finiszu. Brak dwuacetylu.

Tekstura

Średnia do średnio pełna treściwość. Nagazowanie umiarkowane do wysokie. Ogólnie gładki finisz bez cierpkości wynikającej z użycia dużych ilości chmielu. Wersje mocniejsze mogą posiadać niewielką alkoholową ciepłość.

Ogólne wrażenie

Jak American pale ale, ale bardziej treściwe, bardziej bogate karmelowo i bardziej zbalansowane w kierunku słodowości niż chmielu (aczkolwiek poziom chmielu może być pokaźny)

Komentarz

Kolorystyka może pokrywać się z American pale ale. Ale American amber ale różnia się od American pale ale nie tylko z powodu tego, że są ciemniejsze, ale również, że posiadają bardziej karmelowe smaki, są bardziej treściwe, oraz przeważnie bardziej równomiernie zbalansowane pomiędzy słodowościa i goryczką. Nie powinno mieć mocnych smaków czekoladowych, albo palonego charakteru, który mógłby sugerować American brown ale (ale małe ilości są OK)

Historia

Znane jako Red ale w niektórych regionach, te piwa były upowszechnione w kochających chmiel północnej Kalifornii i w regionie Pacific Northwest zanim nie rozprzestrzeniły się na cały kraj.

Surowce

Słód pale ale, typowo amerykański dwu rzędowy. Średnie do ciemne słody crystal. Może zawierać również zboża specjalne, które nadają dodatkowego charakteru i unikatowości. Chmiele amerykańskie, przeważnie te nadające cytrusowy smak i aromat, są powszechne ale inne odmiany też mogą być użyte. Woda może być różna w zawartości siarczanów i węglanów.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11.2 – 14.7°Blg

Goryczka: 25 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2.6 – 3.8°Blg

Kolor: 10 – 17 SRM

Alkohol objętościowo: 4.5 – 6.2%

Komercyjne przykłady

North Coast Red Seal Ale, Tröegs HopBack Amber Ale, Deschutes Cinder Cone Red, Pyramid Broken Rake, St. Rogue Red Ale, Anderson Valley Boont Amber Ale, Lagunitas Censored Ale, Avery Redpoint Ale, McNeill’s Firehouse Amber Ale, Mendocino Red Tail Ale, Bell's Amber