Belgian Tripel

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 17:19, 12 sty 2012 autorstwa Jkocurek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.075 – 1.085
FG 1.008 – 1.014
IBUs 20 – 40
SRM 4.5 – 7
ABV 7.5 – 9.5%

Tripel

Aromat

Złożony oraz od umiarkowanie do mocno przyprawowy, owocowe estry umiarkowane a aromaty: alkoholowy i chmielowy słabe. Wybitnie ostre, pieprzowe, czasem goździkowe fenole. Estry przeważnie przypominają owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, ale także czasami banany. Przeważnie spotykany jest lekki ale przyjemny przyprawowy, kwiatowy, czasami perfumowy aromat chmielowy. Aromaty alkoholowe są delikatne, przyprawowe i mało intensywne. Brak gorących, bądź „rozpuszczalnikowych” aromatów alkoholu. Cechy słodowe są słabe. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor od ciemno żółty do ciemno złoty. Dobra klarowność. Musujące. Długo utrzymująca się, kremowa, górzysta, biała piana pozostawiająca charakterystyczną (belgijską) koronkę na szklance.

Smak

Połączenie przypraw, owoców i smaków alkoholowych wsparte przez miękkie cechy słodu. Niskie do umiarkowane fenole cechuje pieprzowy charakter. Estry przypominające owoce cytrusowe takie jak pomarańcze albo czasami cytryna. Niskie do umiarkowane przyprawowe cechy chmielu przeważnie są wyczuwalne. Smaki alkoholowe są przyprawowe często delikatnie słodkie i mało intensywne. Goryczka jest przeważnie średnia do mocna wynikająca z kombinacji chmielowej goryczki i fenoli pochodzących od drożdży. Mocne nagazowanie i goryczka prowadzi do wytrawnego finiszu wraz z umiarkowaną goryczką w posmaku. Brak diacetylu.

Tekstura

Średnio lekka do średnia treściwość, aczkolwiek lżejsza niż gęstość początkowa by sugerowała (dzięki cukrowi i mocnemu nagazowaniu). Duża zawartość alkoholu nadaje przyjemnej kremowości, ale mało do braku oczywistych rozgrzewających odczuć. Brak gorącego ,albo „rozpuszczalnikowego” charakteru alkoholu. Zawsze musujące. Nigdy ściągające i cierpkie.

Ogólne wrażenia

Mocno przypomina Strong Golden Ale, ale jest delikatnie ciemniejsze i jakby mocno treściwe. Przeważnie ma więcej okrągłych smaków słodowych, ale nie powinno być słodkie.

Komentarz

Mocne alkoholowo, ale nie smakuje na mocno alkoholowe. Najlepsze przykłady są podstępne i nie oczywiste. Mocne nagazowanie i odfermentowanie pomaga w uwydatnieniu sporej ilości smaków i wzmocnienia odczucia wytrawnego finiszu. Większość wersji Trappist ma przynajmniej 30IBU i są bardzo ciemne. Tradycyjnie kondycjonowane w butelce. (refermentowane w butelce).

Historia

Oryginalnie spopularyzowane przez klasztor trapistów w Westmalle.

Surowce

Jasny kolor i relatywnie lekka treściwość dla piwa tej mocy jest rezultatem użycia słodu pilzneńskiego i do 20% białego cukru. Szlachetne chmiele albo Styrian Goldings są powszechnie używane. Belgijskie szczepy drożdży są używane, te które produkują estry owocowe, przyprawowe fenole i wyższe alkohole – przeważnie spowodowane przez troszeczkę cieplejszą temperaturę fermentacji. Dodatki przypraw nie należą do tradycji i jeśli użyte nie powinny być rozpoznawalne jako takie. Miękka woda.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 18,2 - 20,5°Blg

Goryczka: 20 – 40 IBU

Gęstość końcowa: 2,1 - 3,6°Blg

Kolor: 4.5 – 7 SRM

Alkohol objętościowo: 7.5 – 9.5%

Komercyjne przykłady

Westmalle Tripel, La Rulles Tripel, St. Bernardus Tripel, Chimay Cinq Cents (White), Watou Tripel, Val-Dieu Triple, Affligem Tripel, Grimbergen Tripel, La Trappe Tripel, Witkap Pater Tripel, Corsendonk Abbey Pale Ale, St. Feuillien Tripel, Bink Tripel, Tripel Karmeliet, New Belgium Trippel, Unibroue La Fin du Monde, Dragonmead Final Absolution, Allagash Tripel Reserve, Victory Golden Monkey