Straight (Unblended) Lambic

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 20:41, 10 maj 2011 autorstwa Wsaczuk (dyskusja | edycje) (→‎Podstawowe informacje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.040 – 1.054
FG 1.001 – 1.010
IBUs 0 – 10
SRM 3 – 7
ABV 5 – 6.5%

Lambik

Aromat

Decydująco kwaskowaty/kwaśny jest często dominujący w młodych przykładach, ale może być łagodniejszy wraz z wiekiem jak zaczyna mieszać się z aromatami określanymi jako stodoły, ziemisty, kozi, siana, koński i końskiego pledu. Łagodne dębowe i/albo cytrusowe aromaty są uznawane za pożądane. Jelitowe, dymu, cygara albo sera są uznawane za niekorzystne. Dojrzałe wersje są często owocowe wraz z aromatem jabłek albo nawet miodu. Brak chmielowego aromatu. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Blado żółty do głęboko złoty kolor. Piwo ciemnieje z wiekiem. Klarowność jest od mglistej do dobrej. Młodsze wersje są przeważnie mgliste, natomiast starsze generalnie klarowne. Piana utrzymuje się generalnie słabo. Biały kolor piany.

Smak

Młode przykłady mają przeważnie zauważalny kwaskowaty i/albo mleczno-kwaśny smak, ale dojrzewanie nadaje charakteru bardziej zbalansowanego z słodem, pszenicą i smakami określanymi jako stodoły. Owocowe smaki są prostsze w młodych piwach lambic i bardziej złożone w starszych przykładach, gdzie mogą przypominać jabłka i inne lekkie owoce, rabarbar albo miód. Trochę dębowych albo cytrusowych smaków (przeważnie grapefruit) jest okazjonalnie zauważalnych. Jelitowe, dymny albo charakter cygara jest niepożądany. Goryczka chmielowa jest niska do brak. Brak smaków chmielowych. Brak diacetylu.

Tekstura

Treściwość lekka do średnio lekkiej. W wyniku niskiej końcowej gęstości, wiele smaków wypełniających zapobiega wrażeniu wodnistego smaku. Zasadą jest, że lambic staje się bardziej wytrawny wraz z wiekiem, co daje to, że wytrawność jest rozsądną wskazówką dotyczącą wieku. Posiada średnią do mocną cierpkość oraz kłujące odczucia bez cech ostro ściągających. Wirtualnie do kompletnie niegazowane.

Ogólne wrażenia

Złożone, kwaskowato/kwaśne, blade, bazowane na pszenicy ale fermentowane przez kilka belgijskich mikrobów.

Komentarz

Straight lambic są z jednej warki, niemieszanymi piwami. Od czasu kiedy nie są mieszane, straight lambic są prawdziwymi charakterystycznymi produktami poszczególnych browarów, i jest więcej odmian niż gueuze. Są przeważnie serwowane młode (6 miesięcy) i z nalewaka, tanie, łatwe do picia piwo bez odczuć nagazowania. Młodsze wersje skłaniają się by być jednowymiarowo kwaskowate, natomiast kompleksowy charakter Brett często rozwija się powyżej roku by się rozwinąć w pełni. Jelitowy charakter jest często dominujący gdy lambic jest zbyt młody. Zauważalne octowe albo cydrowe cechy są określane jako wady przez belgijskich piwowarów. Gdy dzikie drożdże i bakterie sfermentują cały cukier, piwo staje się kwaśne - jest odfermentowane. Lambic jest serwowany kompletnie nienagazowany, natomiast gueuze jest serowane musujące. Wartości IBU są w przybliżeniu gdyż używa się dojrzewających chmieli; Belgowie używają chmielu raczej dla jego właściwości antybakteryjnych niż dla nadania goryczki.

Historia

Fermentowane fermentacją spontaniczną kwaskowate ale z okolic Brukseli (senne valley) pochodzą od tradycji małych farmerskich browarów z kilkuwiekową tradycją. Ilość takich browarów cały czas spada.

Surowce

Niesłodowana pszenica (30-40%), słód pilzneński i dojrzały (suranne) chmiel (3 letni). Dojrzały chmiel jest używany bardziej jako środek konserwujący niż dla nadania goryczki, co powoduje faktyczny poziom goryczki ciężki do przewidzenia. Tradycyjnie te piwa są spontanicznie fermentowane przy użyciu naturalnych drożdży i bakterii w dębowych beczkach. Piwo domowe i z małych rzemieślniczych browarów są typowo robione przy użyciu czystych kultur drożdży często zawierających Saccharomyces, Brettanomyces, Pediococcus i Lactobacillus w celu próby skopiowania dominującego efektu mikrobów z Brukseli i okolic Senne River Valley. Używane są czasami kultury pobrane z butelek, ale nie ma jednoznacznej, prostej drogi czy te organizmy będą cały czas żywotne.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11,9 - 13,3°Blg

Goryczka: 0 – 10 IBU

Gęstość końcowa: 0,3 - 2,6°Blg

Kolor: 3 – 7 SRM

Alkohol objętościowo: 5 – 6.5%

Komercyjne przykłady

Jedyne butelkowe gotowe wersje są dostępne to Cantillon Grand Cru Bruocsella, jeśli piwowar uzna, że warto to piwo zabutelkować. De Cam czasami butelkuje swoje bardzo dojrzałe piwa (5 letnie). W okolicach Brukseli są wyspecjalizowane kafejki, które mają lambica z nalewaka, które pochodzą z tradycyjnych browarów takich jak Boon, De Cam, Cantillon, Drie Fonteinen, Lindemans, Timmermans i Girardin.