Chmielenie
Chmielenie polega na zagotowaniu brzeczki z dodatkiem chmielu przez pewien czas - zwykle 60 min. Celem chmielenia jest przede wszystki nadanie goryczki piwu (dlatego konieczne jest tak długie gotowanie, wymagane do przemian chemicznych związków chmielu) i stabilizacja brzeczki pod wieloma względami - wytrącenie nadmiaru białek, garbników, odparowanie niechcianych związków itp.
Technicznie - brzeczkę doprowadzamy do wrzenia w całej objętości. Może to być dośc trudne na słabszych palnikach, jeżeli mamy wolny garnek, warsto zacząć grzać ją już wcześniej, gdy tylko uzyskamy część filtratu, można tez grzanie wspomóc np. mocną grzałka zanurzeniową. W momencie dochodzenia do wrzenia należy czuwac przy kotle, sczególnie jesli jest przykryty pokrywką, gdzyc brzeczka gdy zaczyna wrzeć lubi wykipieć, nalezy temu przeciwdziałać przez zdjęcie pokrywki, zmniejszenie ognia, dmuchanie, spryskanie wodą itp. Nieco pomaga gdy przez zawrzeniem wrzucimy kilka granulek chmielu.
Od momentu pojawienia się pierwszych oznak wrzenia dobrze jest odczekac ok. 10 min, aby brzeczka zawrzała porządnie i wytrąciły się pierwsze białka, wtedy dopiero dodajemy pierwszy chmiel i zaczynamy liczyć czas chmielenia. Przy piwach z dużym udziałem słodu pilzneńskiego lepiej jest wydłuzyć gotowanie do 90 min, aby odparowac więcej DMS - wtedy ten początkowy okres gotowania bez chmielu wydłyżamy do 30 min. Całe chmielenie nalezy przeprowadzać z odkrytą (przynajmniej częściowo) pokrywką, wrzenie nie musi być bardzo mocne, wystarczy, jak na powierzchni pojawiają się jakieś kształty (rolling boil).