Polifenole: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
Związki znajdujące się w łusce i warstwie aleuronowej ziarna oraz w listkach okrywowych i szypułkach chmielu. Charakteryzują się gorzkim, ściągającym smakiem. Związki te w piwie mogą tworzyć połączenia z wielkocząsteczkowymi białkami i przyczyniać się do powstawania zmętnień.
Zwane są też garbnikami lub taninami. Związki znajdujące się w łusce i warstwie aleuronowej ziarna oraz w listkach okrywowych i szypułkach chmielu. Charakteryzują się gorzkim, ściągającym smakiem. Związki te w piwie mogą tworzyć połączenia z wielkocząsteczkowymi białkami i przyczyniać się do powstawania zmętnień.
Polifenole mają działanie przeciwutleniające (antyoksydanty), w związku z tym uznawane za korzystne dla zdrowia, gdyż zapobiegają chorobom układu krwionośnego i nowotworom.
Polifenole zwane też garbnikami[[Kategoria:Słownik]]
[[Kategoria:Słownik]]

Aktualna wersja na dzień 12:05, 18 wrz 2009

Zwane są też garbnikami lub taninami. Związki znajdujące się w łusce i warstwie aleuronowej ziarna oraz w listkach okrywowych i szypułkach chmielu. Charakteryzują się gorzkim, ściągającym smakiem. Związki te w piwie mogą tworzyć połączenia z wielkocząsteczkowymi białkami i przyczyniać się do powstawania zmętnień. Polifenole mają działanie przeciwutleniające (antyoksydanty), w związku z tym uznawane są za korzystne dla zdrowia, gdyż zapobiegają chorobom układu krwionośnego i nowotworom.